Profeetta Muhammedin oma elämä ei ollut varmasti pyhimyksen elämää. Hän teki itse rikoksia ja sääti lakeja samoja rikoksia vastaan.
Kysymys:
1. Eikö Muhammedia ole pidettävä rikollisena?
2. Voiko Jumalan sana tulla väärentämättömänä rikoksia tekevän miehen kautta?
Koraanin mukaan ihmiset ovat kansansa mukaan eriarvoisia. Jotkut ovat vain helvettiin kelpaavaa tavaraa.
väite:
4. Jumala ei ole oikeudenmukainen, jos kaikki ihmiset eivät ole Jumalalle yhtä arvokkaita. He voivat olla hyvin erilaisia, mutta kaikkien pitäisi olla arvokkaita.
5. Jos Allah tekee ihmisistä eriarvoisia ja panee huonommin selviytyviä helvettiin, hän ei ole oikeudenmukainen. Ihmiset ovat syyttömiä,ellei heille ole annettu selviytymisen mahdollisuuksia.
Kysymys:
1. Eikö Muhammedia ole pidettävä rikollisena?
2. Voiko Jumalan sana tulla väärentämättömänä rikoksia tekevän miehen kautta?
Koraanin mukaan ihmiset ovat kansansa mukaan eriarvoisia. Jotkut ovat vain helvettiin kelpaavaa tavaraa.
väite:
4. Jumala ei ole oikeudenmukainen, jos kaikki ihmiset eivät ole Jumalalle yhtä arvokkaita. He voivat olla hyvin erilaisia, mutta kaikkien pitäisi olla arvokkaita.
5. Jos Allah tekee ihmisistä eriarvoisia ja panee huonommin selviytyviä helvettiin, hän ei ole oikeudenmukainen. Ihmiset ovat syyttömiä,ellei heille ole annettu selviytymisen mahdollisuuksia.
Vastaukset 29
Vanhimmat
AL-MUJADILA (Oikeutta Etsivän suura)
Aloitan JUMALAN, laupiaan Armahtajan, nimeen.
20. Totisesti ne, jotka vastustavat Jumalaa ja Hänen sananjulistajaansa, kuuluvat viheliäisimpien joukkoon.
Koraanista varmasti jokainen kykenee lukemaan, että helvettiin pistetään ne ihmiset jotka ehdoin tahdoin kieltävät selvän totuuden. He kieltävät selvät merkit ja kapinoivat epätoivoisesti Jumalaa vastaan. He tarrautuvat esi-isiensä harhaoppeihin ja väittävät Profeettaa (rauha hänelle) hulluksi, valehteliaksi, taikuriksi tai runoiliaksi. Totuuden kieltäjiä siellä helvetissä sitten on. Uskosta on kuitenkin luvassa palkkio/rangaistus.
Allah ei suinkaan ole epäoikeudenmukainen. Jos ei totuus kelpaa, niin olkoot sitten helvetissä käristettävänä. Ihminen voi aivan vapaasti valita mihin uskoo.
...niin miksi ihmeessä te muslimit sitten yhä hylkäätte totuuden, joka löytyy vain ja ainoastaan Jeesuksessa Kristuksessa?
AN-NISA(Naisten suura)
Aloitan JUMALAN, laupiaan Armahtajan, nimeen.
172. Messias ei koskaan ylenkatso osaansa: olla Jumalan palvelija, eivätkä sitä tee enkelitkään, jotka saavat lähestyä Häntä. Mutta ne, jotka ylenkatsovat Hänen palvelemisensa ja ovat röyhkeitä, Hän on kaikki kokoava eteensä.
että kuten sinä uskot totuuden löytyvän Jeesuksessa Kristuksessa, muslimit uskovat toduuden löytyvän ennen kaikkea Koraanista.
Mitä tarkoitat näillä rikoksilla? Tarkoitatko profeetan elämänkertaa?
1. Ei.
2. Muhammad oli Jumalan lähettiläs, Jumalan valitsema, Jumalan sana tuli hänen kauttaan väärentämättömänä. Miksi Jumala olisi valinnut epäluotettavan lähettilään?
4. Voitko tuoda tuon Koraanin kohdan missä sanotaan, että ihmiset ovat kansansa mukaan eri arvoisia?
5. Jumala ei laita huonommin selviytyviä helvettiin. Jos joku ihminen ei ole koskaan kuullut islamista, häntä ei voi syyttää siitä. Vain ne, jotka kuulevat totuuden mutta eivät usko, ovat syyllisiä.
1.Kyllä Muhammedin monet murhat, karavaanien ryöstöt ja sotavankien tappamiset, toisten vaimon ottaminen ja alaikäisen naiminen ovat rikoksia.
2.Mitä todistetta siitä on, että Jumalan sana tuli Muhammedille?
4. Muhammed käski taisteluun pakanoita vastaan, kirjoituksen saaneita vastaan, uskottomia ja ulkokullattuja vastaan. Ilmeisesti nämä eivät ole yksityisiä ihmisiä, vaan suurempia kansanryhmiä.
......xxx.......
9:5. Mutta kun pyhät kuukaudet ovat kuluneet, niin vuodattakaa pakanain verta missä tahansa heitä tapaattekin. Ahdistakaa ja piirittäkää heitä ja väijykää heitä kaikkialla, mutta jos he kääntyvät (oikeaan Jumalan uskoon), rukoilevat ja antavat almut, niin päästäkää heidät menemään. Jumala on totisesti anteeksiantava ja armollinen.
9:29. Taistelkaa niitä vastaan, jotka, vaikka ovat saaneet Kirjoituksen, eivät usko Jumalaan eivätkä viimeiseen päivään, eivät pyhitä sitä, minkä Jumala ja Hänen lähettiläänsä ovat selittäneet pyhäksi, eivätkä tunnusta totista uskontoa, taistelkaa, kunnes he auliisti maksavat veronsa ja tunnustavat alistuvansa.
9:73. Oi, profeetta, taistele uskottomia ja ulkokullattuja vastaan, ole ankara heitä kohtaan. Heidän viimeinen asuntonsa on oleva helvetti, onneton määränpää.
Valitettavasti en ehdi syventyä vastaamaan, mutta etkö muista mitä näistäkin jakeista sinulle on jo useasti kerrottu?
mutta mutta rakas Esko olemme kyllästyneet sinun minä tiedän kaiken Islamista TOTUUS ON ETTÄ SINULLA ON TOSI VILKAS MIELIKUVITUS nyt esität meille missä sanotaan KORANISSA että ihmiset eivät ole samanarvoisia
2. ETTÄ Porfetta Muhammed teki murhia ja otti toisten vaimoja?
odotan vastausta innoissan mitä tällä kertaa KEKSIT
mitä merkitystä on rotujen samanarvoisuudella jos kaikki muut paitsi muslimit ovat vääräuskoisia ja siten alempiarvoisia?
Puhumattakaan uskonnottomista?
jotka ovat aina harrastaneet mittavaa käännytystyötä ja tehneet sitä ajoittain verisestikin. Ne ovat kristinuskon kannattajat ja islamin kannattajat. Kummatkin ovat löytäneet pyhistä kirjoistaan tähän perusteluita.
Omasta mielestäni kummatkin ovat toimineet väärin silloin kun ovat turvautuneet pakottamiseen.
En halua olla hävytön, kun annan monia osoitteita.
Haluan vain säästää aikaani. Näitä olen lukenut.
Kerro vaan, jos ne ovat valhetta. Ne ovat kumminkin väitteitä, joista voi aloittaa tarkastelua.
http://www.apostatesofislam.com/main.htm
http://withchrist.org/csligh.htm
http://withchrist.org/images/Jihad.jpg
http://home.swipnet.se/tidens-tecken/koranen.htm
http://feistymama.com/bp/mohammed.htm
http://63.175.194.25/index.php?ln=eng&ds=qa&lv=browse&QR=21457&dgn=4
http://www.apostatesofislam.com/media/video/stoning_video.ram
http://www.iran-e-azad.org/stoning/stoning-56m.rm
http://secularislam.org/articles/call.htm
9:5. Mutta kun pyhät kuukaudet ovat kuluneet, niin vuodattakaa pakanain verta missä tahansa heitä tapaattekin. Ahdistakaa ja piirittäkää heitä ja väijykää heitä kaikkialla, mutta jos he kääntyvät (oikeaan Jumalan uskoon), rukoilevat ja antavat almut, niin päästäkää heidät menemään. Jumala on totisesti anteeksiantava ja armollinen.
9:73. Oi, profeetta, taistele uskottomia ja ulkokullattuja vastaan, ole ankara heitä kohtaan. Heidän viimeinen asuntonsa on oleva helvetti, onneton määränpää.
2:216. Teidät on määrätty sotimaan, vaikka se on teille vastenmielistä. Mutta voi sattua, että teillä on vastenmielisyys jotakin asiaa kohtaan, vaikka se on teille hyödyllinen, ja voipa sattua, että teillä on halu johonkin, vaikka se on vahingollista teille. Jumala tietää, mutta te ette tiedä.
4:74. Taistelkoot siis Jumalan retkellä ne, jotka tämän elämän hinnalla tavoittelevat tulevaa. Sille, joka taistelee Jumalan retkellä, kaatuupa hän tai voittaa, annamme Me jalon palkinnon.
9:28. Te, jotka uskotte, katsokaa, miten monijumalaiset ovat kokonaan saastaisia. Siksi älkää salliko heidän lähestyä pyhää temppeliä tämän sopimusvuoden jälkeen. Ja, jos sentähden pelkäätte köyhtyvänne, on Jumala runsaudessaan ajoissa huolehtiva teistä, jos Hän tahtoo; Jumala on totisesti tietävä, viisas.
9:29. Taistelkaa niitä vastaan, jotka, vaikka ovat saaneet Kirjoituksen, eivät usko Jumalaan eivätkä viimeiseen päivään, eivät pyhitä sitä, minkä Jumala ja Hänen lähettiläänsä ovat selittäneet pyhäksi, eivätkä tunnusta totista uskontoa, taistelkaa, kunnes he auliisti maksavat veronsa ja tunnustavat alistuvansa.
8:12. Muista, kuinka Herrasi julisti enkeleille: »Olen kanssanne; tukekaa siis niitä, jotka uskovat. Täytän pian uskottomien sydämet pelolla; silloin hakatkaa poikki heidän kaulansa ja heidän kaikki sormensa.»
8:41. Ja tietäkää, että hankkimastanne sotasaaliista kuuluu viides osa Jumalalle, toisin sanoen Hänen lähettiläälleen ja tämän lähiomaisille, orvoille, köyhille ja vaeltajille, jos uskotte Jumalaan ja siihen, minkä lähetimme palvelijallemme ratkaisun päivänä, sinä päivänä, jolloin molemmat sotajoukot kohtasivat toisensa. Jumalan on totisesti kaikki mahti.
8:43. Muistakaa, miten Jumala unessa antoi heidän (vastustajain) sinusta näyttää harvalukuisilta. Sillä jos Hän olisi antanut sinun nähdä heidät lukuisiksi, väkesi olisi varmasti masentunut, ja te olisitte riidelleet asiasta keskenänne; mutta Jumala varjeli teidät. Hän tuntee totisesti sydänten sisimmät aivoitukset.
8:44. Ja kun te iskitte yhteen, Hän antoi heidän teidän silmissänne näyttää vähälukuisilta ja teki teidät harvalukuisiksi heidän silmissään, jotta Jumala toteuttaisi asian, jonka tuli tapahtua. Ja Jumalan luo palaa kaikki olevainen.
8:45. Te uskovaiset, kun te kohtaatte sotajoukon, olkaa lujia ja rukoilkaa alati Jumalaa, jotta menestyisitte.
47:4. Kun siis kohtaatte taistelussa uskottomat, niin nujertakaa heiltä niskat, niin että voitatte heidät! Sitten ottakaa heidät vangiksi ja jälkeenpäin joko suosiollisesti vapauttakaa heidät tai antakaa heidän lunastaa itsensä vapaiksi, kun sota on päättynyt! Niin on oleva. Jos Jumala olisi tahtonut, olisi Hän varmasti voinut kostaa heille, mutta näin Hän tahtoo koetella teitä toistenne avulla. Jotka saavat surmansa Jumalan tiellä, heidän tekojensa ei Hän millään muotoa salli raueta tyhjiin.
21:11. Kuinka monta väärämielistä kaupunkia Me hävitimmekään! Ja kutsuimme sitten esiin toisen kansan.
21:17:16. Ja kun haluamme tuhota jonkun kaupungin, annamme käskyn sen hyvinvoiville asujamille. Mutta he eivät tottele, jolloin tuomion sana käy oikeutetuksi sitä kohtaan, ja Me tuhoamme sen perinpohjaisesti.
21:17. Miten monta sukupolvea Me olemmekaan hävittänyt Nooan jälkeen! Herrasi tietää kaikki palvelijainsa synnit, Hän on kaikkinäkevä.
9:123. Te, jotka uskotte, taistelkaa niitä uskottomia vastaan, jotka ovat lähellänne, jotta he kokisivat teidän voimanne, ja tietäkää, että Jumala on niiden kanssa, jotka hartautta harjoittavat.
8:65. Oi Profeetta, innostuta oikeauskoiset taisteluun! jos joukossanne on edes kaksikymmentä sitkeätä, voittavat he kaksisataa, ja jos joukossanne on sata, voittavat he tuhat niistä, jotka eivät usko, siksi että nämä ovat ihmisiä, joilta puuttuu ymmärrys.
Et siis todella muista tai ymmärrä mitä sinulle on kerrottu valitsemistasi jakeista?
Miksi et lue tai selvitä mitä jakeet oikeasti merkitsevät ja niiden taustaa, muslimit kertovat sen omilla sivuillaan.
Jakeet ovat tulleet yksittäisiin tilanteisiin, osa on vertauskuvallisia jne.
Mikset lue muslimioppineen tekstejä ja hakeudu heidän sivuilleen?
>>Mikset lue muslimioppineen tekstejä ja hakeudu heidän sivuilleen?
Muslimioppineen teksteillä ei ole mitään merkitystä, jos muslimit eivät niitä arvosta. Ongelma on muslimien keskuudessa vallitseva erimielisyys tekstien tulkinnasta.
Myöskin terroristit ottavat vain minkä jakeen tahansa ja lähtevät räjäyttelemään sen turvin. Siksi jokainen yksittäinen säe voi olla vaarallinen. Terroristit eivät ole lukumiehiä, vaan riuhuvat mielellään mistä syystä tahansa.
Kristityt eivät hyökkää muslimeja vastaan. Todelliset viholliset ovat muslimien omissa joukoissa. Rauhalliset muslimit sietävät sotaisia muslimeja ja jopa auttavat heitä.
Keistä muslimeista puhut?
Muslimi ei voi "räjäytellä" tarkoittamallasi tavalla yhdenkään jakeen turvin.
Ja oppineiden kesken suurtakaan erimielisyyttä tulkinnoista ei ole.
Jos rehellisesti ja tosissasi ja tippaakaan haluaisit perehtyä Islamin oppeihin ja muslimien ajatusmaailmaan, tekisit mitä muslimit itse sinulle ehdottavat.
Sen sijaan jauhat ja jauhat.
Kristityt eivät hyökkää muslimien kimppuun?
Sellaisenko kuvan olet saanut?
>>Keistä muslimeista puhut?
>>Muslimi ei voi "räjäytellä" tarkoittamallasi tavalla yhdenkään jakeen turvin.
Sinä et tunnusta terroristeja muslimeiksi, mutta he ovat syntyneet ja kasvaneet muslimeiksi. He eivät ole luopuneet islamista. Heitä ei ole erotettu islamista. He itse sanovat olevansa muslimeja. Muut muslimit hyväksyvät heidät ja antavat suojaa ja tukea heille.
>>Ja oppineiden kesken suurtakaan erimielisyyttä tulkinnoista ei ole.
Saavatko oppineet sanomansa perille terroristien joukossa?
>>Jos rehellisesti ja tosissasi ja tippaakaan haluaisit perehtyä Islamin oppeihin ja muslimien ajatusmaailmaan, tekisit mitä muslimit itse sinulle ehdottavat.
Muslimien tekstejä on kyllä netissä. Minä en voi mennä muslimioppineiden oppilaaksi, koska en tunne islamin uskoa kiinnostavaksi.
>>Kristityt eivät hyökkää muslimien kimppuun?
>>Sellaisenko kuvan olet saanut?
Kyllä, kristityt eivät hyökkää muslimien kimppuun.
USA hyökkäsi terroristien kimppuun. Uskonnolla ei ole mitään merkitystä, kun kysymyksessä on valtion turvallisuus. Uskonto ei voi antaa aihetta hyökkäykseen.
Satuitko eilen uutisia katsomaan; EUn uusi satelliittipaikannus-systeemi, joka tullee käyttöön 2008...USAn mielestä ylin kontrolli, jos niin voi sanoa, kuuluu sille....
Ei mitään mihin eivät sekaantuisi...
Lähihistoriaa muistellessa en muutenkaan ihailisi jenkkejä kovin paljon.
Etteivät muslimit voi toimia tarkoittamillasi tavoilla yhdenkään jakeen turvin.
USA hyökkää siviilejä vastaan.
>>Sanoin etteivät muslimit voi toimia tarkoittamillasi tavoilla yhdenkään jakeen turvin.
Et hyväksy muslimeiksi muslimeja, jotka ovat tehneet rikoksia. Sinun määritelmäsi muslimeista ei ole pätevä. Muslimi on jokainen oman tunnustuksensa mukaan. Sinä et voi toisten tunnustusta kumota.
Syyriassa on 90% muslimeja. Mitä ovat tehneet?
http://www.2la.org/english/eng-mainhelp_syria.htm#so04
http://www.2la.org/lebanon/ee/terrorlb.htm
>>USA hyökkää siviilejä vastaan.
Missä on hyökännyt siviilejä vastaan?
Niin.
Sanoin että niin ei voi toimia yhdenkään jakeen turvin.
Yksikään jae ei oikeuta toimimaan niin.
Alkeetkin Islamista tunteva ei voi uskoa toimivansa Islamin mukaan tehdessään niin.
Niin.
USA:n toimintamalleista voit etsiä tietoa ihan omana aihealueenaan.
>>Sanoin että niin ei voi toimia yhdenkään jakeen turvin.
Yksikään jae ei oikeuta toimimaan niin.
Alkeetkin Islamista tunteva ei voi uskoa toimivansa Islamin mukaan tehdessään niin.
Sinä ymmärrät sen niin, mutta toiset muslimit ei.
Et sinä voi määräillä islamilaisessa maailmssa mitään.
Parasta mitä voisit tehdä, olisi lähetystyö sotaisten muslimien keskuudessa. Muslimit vetävät onnettomuuden päälleen uhoamalla sotaa. Kun väität, että islamissa ei ole mitään vikaa, niin onhan se silmien ummistamista tosiasioilta.
Tai sitten opeta muslimeille sitä virheetöntä islamia.
Opeta sinäkin.
Älä pitäydy paikkaansa pitämättömissä uskomuksissa vaan selvitä asioiden oikea laita ja kerro siitä ihmisille.
Eli jos haluat asioihin tai jakeisiin selvennystä, älä mene sivuille missä asioita vääristellään entisestään vaan mene oikeaoppisten sivuille.
Näitä asioita on mietitty jo 1400 vuotta ja isolla joukolla historian tuntijoita, teologeja ja alansa ammattilaisia.
Ole sinäkin hyödyksi tässä maailmassa, älä omalta osaltasi edistä sen tuhoa.
abu dewud Book 38, Number 4357:
Narrated AbuzZinad:
When the Apostle of Allah (peace_be_upon_him) cut off (the hands and feet of) those who had stolen his camels and he had their eyes put out by fire (heated nails), Allah reprimanded him on that (action), and Allah, the Exalted, revealed: "The punishment of those who wage war against Allah and His Apostle and strive with might and main for mischief through the land is execution or crucifixion."
En osaa sanoa.
Se juuri on merkillistä, että pidät kysymystä vaikeana. Se pitäisi olla helppo.
Hän heittää ihmisiä helvettiin koska he sattuivat arvaamaan väärin, eivätkä valinneet sitä uskoa mikä terveen järjen mukaan ei voi edes oman "jumalansa" mukaan olla oikeassa, puhumattakaan että koko kirjan mukaan (esim. VT huomioiden), joka sekin on selvääkin selvemmin ihmisen raapustama ja täynnä virheitä ja ristiriitoja, poistettuja ja lisättyjä kohtia joissa yhdessäkään Jumala ei sano kyseisen kirjan olevan Hänen sanaansa?
>>>1. Eikö Muhammedia ole pidettävä rikollisena?
2. Voiko Jumalan sana tulla väärentämättömänä rikoksia tekevän miehen kautta?>Koraanin mukaan ihmiset ovat kansansa mukaan eriarvoisia. Jotkut ovat vain helvettiin kelpaavaa tavaraa.>väite:
4. Jumala ei ole oikeudenmukainen, jos kaikki ihmiset eivät ole Jumalalle yhtä arvokkaita. He voivat olla hyvin erilaisia, mutta kaikkien pitäisi olla arvokkaita.>5. Jos Allah tekee ihmisistä eriarvoisia ja panee huonommin selviytyviä helvettiin, hän ei ole oikeudenmukainen. Ihmiset ovat syyttömiä,ellei heille ole annettu selviytymisen mahdollisuuksia.
Kerrothan näkemyksesi :)
1) Onko Koraani luotu?
2) Mistä kuunsirpin symboli tuli Islamiin?
¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨
Miten niin Herra ei ole oikeudenmukainen?
Mat 24:14 Ja tämä valtakunnan evankeliumi pitää saarnattaman kaikessa maailmassa, todistukseksi kaikille kansoille; ja sitten tulee loppu.
***
Mat 8:11 Ja minä sanon teille: monet tulevat idästä ja lännestä ja aterioitsevat Aabrahamin ja Iisakin ja Jaakobin kanssa taivasten valtakunnassa
"Hän heittää ihmisiä helvettiin koska he sattuivat arvaamaan väärin..."
Kristinuskon Jumala ei heitä ketään arvauksesta helvettiin. Jos joku sinne menee, se on hänen oma valintansa.
"4. Allah kyllä on tasapuolinen kaikille, jokainen on Allahille yhtä rakas (Allahin rakkaus ihmiseen on 70 kertaa äidinrakkaus), Hän kutsuu kaikkia ja on asettanut todisteensa ja oikean tien selvästi nähtäväksi NIILLE JOTKA NE HALUAVAT NÄHDÄ!" "Allah ei tee ihmisistä eriarvoisia..."
Jos Allahin rakkaus ihmiseen on kertomasi mukainen, eikä hän myöskään tee ihmisistä eriarvoisia, miksi Hän siinä tapauksessa antaa luvan kostoon ja miehelle oikeuden lyödä uppiniskaista vaimoa? Suuria syntejä ei saa tehdä, mutta pienet sallitaan.
"Fakta on se, että jopa Raamatun mukaan ihmiset ovat eriarvoisessa asemassa uskonsa takia..."
Fakta on myös se, että islamin mukaan ihmiset ovat eriarvoisessa asemassa uskonsa takia.
AL-MUJADILA (Oikeutta Etsivän suura)
Aloitan JUMALAN, laupiaan Armahtajan, nimeen.
19. Saatana on ottanut vallan heissä ja saanut heidät unohtamaan Jumalan kunnioittamisen; he ovat saatanan omia. Mutta ovathan saatanan omat häviöön tuomittuja.
20. Totisesti ne, jotka vastustavat Jumalaa ja Hänen sananjulistajaansa, kuuluvat viheliäisimpien joukkoon.
21. Jumala on sanonut: »Totisesti olen Minä voittava, Minä ja sananjulistajani.» Totisesti on Jumala voimakas, mahtava.
22. Sellaisten joukosta, jotka uskovat Jumalaan ja viimeiseen päivään, et löydä ihmisiä, jotka rakastavat Jumalan ja Hänen sananjulistajansa vastustajia, vaikkapa nämä olisivat heidän isiään tai poikiaan tai veljiään tai sukulaisiaan. Sellaisten sydämiin Hän on painanut uskonsa ja vahvistanut heitä hengeltään. Hän sallii heidän päästä puutarhoihin, joita virrat vilvoittavat ja joissa he saavat asua iankaikkisesti. Jumala on tyytyväinen heihin ja he Jumalaan. He ovat Jumalan omia. Ja Jumalan omat ovat autuaita.