Tiedän että asiasta ollut täällä kyselyitä aiemminkin jokunen sivu aiemminkin, mutta vielä kerran: mikä on 1.8 20v koneen remmin vaihtoväli onko turbo koneella sama,ja paljonko maksaa vaihtotyö? Olen kuullut että kallis? Miksi? onko jotenkin erilainen kuin muissa merkeissä. Ja sitten toinen kysymys. Milloin aut.ilmastointi tuli vak. varusteeksi A4:ään?
jakohihna
mahd.uusi autisti?
81876
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tuo 90000 km on siis Suomen huolto-ohjelman mukaan. Saksassa vaihtoväli on 120000 km. 1.8, 1.8T ja V6:sten hihnojen vaihtoväli on sama. Ei tuon 1.8(T):n hihnan vaihdossa pitäisi olla mitään erikoista. V6:t on sitten toinen juttu. Automaatti-ilmastointi tuli aikaisintaan 1999 facelift-malleihin, tai sitten 2000-malliin, en ole varma.
Skoda Superbin 1.8T (150 hv.) koneen jakohihnan vaihtoväli on Suomessa 180tkm. 90 tkm. kohdalla on ensimmäinen tarkastus, sen jälkeen tarkastus 30 tkm. välein ja vaihto tosiaan vasta 180 tkm. Lukee ihan selvällä suomenkielellä käyttöohjekirjassa. Aika erikoista sillä kone on sama kuin VW:ssä.
Myös volsu puolella vaihtoväli on 180 000 tuoreempien autojen kohdalla.
Muistakaa nyt,että ensimmäinen tarkastus on 90 tkm. Mikä lienee kriteeri hihnan vaihdolle? Sattaa tulla eteen jo ensimmäisessä tarkastuksessa!
muu onkin jo selvinnyt, hinta kun vielä tulis tietoon niin hyvä? ilmastointi siis ei ole ollut vakiovaruste ennen faceliftiä>-01
Olen ymmärtänyt että hihna tarkastetaan joka huollossa diiselissä ja bensa koneessa 30 000 välein. Ite olen näin myös huoltoja tehdessä toiminut.
Juuri tänään tipahti postilaatikkoon VAG-huollon mainoslehtinen. Ovat näköjään järkeistäneet hintojaan ja lapussa oli seuraavat hinnat nokkahihnan vaihdolle:
1.6 bensat 200 e
APT ja ARG-koneet (1.8) 243 e
ADR (1.8) ja AEB-koneet (1.8T) 345 e
1.9 dieselit 250 e
Ym. hinnat sisältävät työn, hihnan ja kiristinrullan.
Mitähän kyseinen remppa sitten maksaa audi 80 2.0Eemelille ABK moottorilla?