99 ja vapaakytkin

Veikko Huovinen kirjoittaa mainiossa kirjassaan Lampaansyöjät, että Saab 99:ssä on vapaakytkin. Kirja on kirjoitettu aivan 70-luvun alussa. Mahtaneeko pitää paikkaansa, vai onko kirjailijalle tullut virhe elikkä lapsus?
111580
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

ensimmäiset tehtiin vaparilla vipu oli penkkien välissä sellaine pitäisi olla joka autossa oli hjyvä ajaa

Äänestä

Jep.
Saab 99:ssä oli myös vapaakytkin, mutta koski vain alkuvuosimalleja. Ensimmäinen vuosimallihan oli 1968 ja siina 1.7 l moottori. Myöhemmin tuli 1.85 l. 1972 tuli Saabin oma 2 l. Eli kyllä Veikko oli oikeassa väittäessään että 99 on vapaakytkin(60 luvulla tehdyt) , ei ollut lapsus.

Äänestä
  • Oliko nuo ensimmäiset 99:n koneet englantilaisperäisiä?
    Triumph tai Rover?

    Äänestä



  • Lampaansyöjä kirjoitti:

    Kiitos tiedosta! Isäni vinoilee mulle, että joo joo sulla on Trumpan kone Saabissa. 9-5 vm. 2003.

    Anna vinoilla vaan, hyvää on turha muuttaa.
    Niin ja eihän tuo 2/2.3-litrainen ole trumpin vaan voortin peruja. 1.7 ja 1.85 oli trumpin koneita. Olivatten ankaria laitteita, mutta huollon tarve oli myös ankara...

    Äänestä

  • Lampaansyöjä kirjoitti:

    Kiitos tiedosta! Isäni vinoilee mulle, että joo joo sulla on Trumpan kone Saabissa. 9-5 vm. 2003.

    Joo, kyllä se sieltä tulee.

    Äänestä

EIKS KOKO LEFFAN AUTOKI OO 99 SAABI

Äänestä

Niinsaotuissa rin tin tin moottori malleissa 3syl 2T malleissa vapaakykin vakio.Siitä perua se oli ensimmäiset 4T ford V4 moottorilla ja voitiin pois kytkeä.

Äänestä

Ja ysikutoses oli kans sellanen ja veenelkku!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lampaansyöjä kirjoitti:

Veikko Huovinen kirjoittaa mainiossa kirjassaan Lampaansyöjät, että Saab 99:ssä on vapaakytkin. Kirja on kirjoitettu aivan 70-luvun alussa. Mahtaneeko pitää paikkaansa, vai onko kirjailijalle tullut virhe elikkä lapsus?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu