KKO = Korkein oikeus

Miksi korkein oikeus lyhennetään "KKO", eikä "KO"?
111007
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Koska KO = käräjäoikeus

Äänestä

KO on siis käräjäoikeus niin kuin edellä todettiin.

KKO voi ajatella lyhenteeksi myös sanoista Kuninkaallinen Korkein Oikeus Ruotsin vallan ajalta. Tosin silloin kuningas oli ylin tuomiovallan hallitsija. Lisäksi välissä on ollut Venäjän vallan aikainen Senaatin oikeusosasto.

Äänestä
  • Korkeimmat oikeudet (KKO&KHO) on perustettu 1918.
    Lyhenne ei siis viittaa sen paremmin kuninkaaseen kuin keisariinkaan.

    Äänestä

  • Tahra kirjoitti:

    Korkeimmat oikeudet (KKO&KHO) on perustettu 1918.
    Lyhenne ei siis viittaa sen paremmin kuninkaaseen kuin keisariinkaan.

    No niin. Olipa viisas kommentti. Enpä varmaan tiennytkään tuota.

    Äänestä

Lyhennettä puoltaa myös se, että hallintoasioissa korkeinta oikeutta vastaava ylin tuomioistuin on korkein hallinto-oikeus, jonka lyhenne on KHO. Siis KHO ja KKO.

Äänestä
  • On toki selvää, että samaa lyhennettä ei voida käyttää noinkin lähellä toisiaan olevista asioista kuin käräjäoikeus ja korkein oikeus, mutta kuitenkin vieläkin ihmetyttää mistä se ylimääräinen "K" on keksitty korkeimman oikeuden lyhenteeseen.

    [K]or[K]ein [O]ikeus ei tunnu oikein johdonmukaiselta.

    Äänestä

  • miksi? kirjoitti:

    On toki selvää, että samaa lyhennettä ei voida käyttää noinkin lähellä toisiaan olevista asioista kuin käräjäoikeus ja korkein oikeus, mutta kuitenkin vieläkin ihmetyttää mistä se ylimääräinen "K" on keksitty korkeimman oikeuden lyhenteeseen.

    [K]or[K]ein [O]ikeus ei tunnu oikein johdonmukaiselta.

    Samahan tuo on mistä tuo on keksitty. Käräjäoikeus voisi olla ja käytetäänkin lyhennettä KäO tai jotain sinne päin!

    Äänestä

Mitä sanoo lyhenne KRO ja voisko olla lyhenne korkeimmasta oikudesta - parempi lyhenne kuin KKO

Äänestä

Olen kuullut että asianmukainen lyhennyt korkeimmasta oikeudesta on KKV - Korkein Vuoristo. Muistattehan sen veropetosämmän Eeva Vuori? Takaisin se meni KON:ksi (korkeimmanoikeuden neuvos) istumaan, omien sanojensa mukaan "ku pöly oli laskeutunut", ja sieltä se on yhä tuleva tuomitsemaan niin ....

Äänestä

Silloin, kun KKO perustettiin, ei ollut olemassakaan käräjäoikeuksia (nykyään KO). Silloin alioikeuksina toimivat ns. vanhojen kaupunkien raastuvanoikeudet (johtajina pormestarit ja tuomareina oikeusneuvosmiehet) ja uusien kaupunkien ja maaseutukihlakuntien kihlakunnanoikeudet (johtajina kihlakunnantuomarit). Loogista olisi ollut, että kihlakunnanoikeus olisi lyhennetty KKO (KihlaKunnanOikeus) ja korkein oikeus KO. Kuitenkin nimitykset menivät "pieleen" tai tavallaan väärin päin jo heti tuoreeltaan, lieneekö johtunut juuri KHO:n olemassaolosta ja halusta saada myös toiselle ylimmistä oikeusasteista kolmikirjaiminen tunnus. Kun kerran yksi lyhenne vakiintui, ei siitä ole haluttu luopua selvyyssyistä enää. Tosin on olemassa joitakin oikeustieteellisiä kirjoituksia, joissa KKO onkin lyhennetty KoO yms.

Äänestä
  • Myös käräjäoikeus pyrittiin aluksi erottamaan kihlakunnanoikeudesta KäO-lyhenteellä. Käytäntö kuitenkin hyvin nopeasti "luisui" käräjäoikeudenkin osalta KO:ksi. KKO:sta on todellakin käytetty aikoinaan myös KoO-lyhennettä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miksi? kirjoitti:

Miksi korkein oikeus lyhennetään "KKO", eikä "KO"?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu