Akvaarioni veden pinnassa on outoa, öljymäistä töhnää. Kun siihen koskee, siitä tulee valkoisia haituloita.. Mitähän se mahtaa olla ja miten sen saisi pois?? Tietääkö kukaan?
outoa töhnää?
vega
3258
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Se on todennäköisesti bakteerikalvo.
Varmaksi ei voi sanoa, kun en tiedä akvaarion kokoa, kalastoa, suodatinta,ruokintaa,kasveja, vedenvaihtojen määrää ja kaunko allas on ollut toiminnassa.
Pois sen saat väliaikaisesti vaikka pakasteraisiian kuorimalla ja virtauksen suuntaamisella pintaan. Lopullisesti se lähee kun etsitään sen muodostumisen syy ja poistetaan se, muutta siihen tarvitaankin jo nuo ylläolevat tiedot.
Meillä tulee joskus kelmua pakasteöttiäisillä ruokkimisen jälkeen. Talouspaperilla voi pikaisesti imaista pois. Jos kalasto ei kestä pinnalle suunnattua suodatinta, niin ilmastin auttaa hetkittäin pidettynä myös pinnan rikkomiseen.
Sitä tulee liikaruokinnasta. Vähennä ruokintaa, niin se häviää.