Onko sellaisia pyyhekumia, jolla voi pyyhkiä mustekynän jäljen pois...
Ja missä myydään jos sellaisia on?
Kiitti tiedoista...
Ja missä myydään jos sellaisia on?
Kiitti tiedoista...
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Rippuu siitä, mihin olet mustetta töhrinyt. Paperista sen saa ainakin, kun menet kirjakauppaan ostamaan mustekynäkumin. Muistaakseni se on punaruskea ja toiselta puolen sininen.
Kankaasta lähtee sappisaippualla (ruskovillan tuote) töhry kuin töhry.
Lapset ovat päässeet tekemään "taideteoksiaan" lattiaan kuulakärkikynällä.Tuntuu, että muovimatosta se ei lähde millään pois. Taitaa olla jotenkin palanut/imeytynyt kiinni. Ehkei sellaista myrkkyä löydykkään, millä ne saisi pois. Ajattelin nyt kuitenkin kysyä josko jollain olisi vielä jokin hyvä vinkki.
muistaakseni olen joskus poistanut tahroja muovimatosta kokeilemalla erilaisten pullojen sisältöä: asetoonia,ammonjakkia, kynsilakanpoistoainetta, bensiiniä, ja autotallista löytyneitä aineksia. Aina niistä joku auttaa. Etikkaa kantsii kanssa kokeilla. Jos ei niin sitten vaan kokeilemaan hammastahnaa, vimiä, kloriinia - mutta varovaisesti, tulee melko äkkiä valkoinen läiskä mattoon. Aina kannattaa ensi kokeilla johonkin piilossa olevaan nurkkaan, ja sitten vasta keskelle lattiia, missä taideteos ilmeisesti on. Ota ainesta pumpuliräsyyn tai pumpulipalloon ja ota toiseen käteen vain vedessä kastettu räsy. Heti aineksellä pyyhittyäsi, pyyhkäise puhtaalla vedellä.
Piti tutkia, mitä t-sprit on Suomessa, löysin denaturoitu etanoli nimikkeen. Sitä minä kokeilisin ihan ensimmäiseksi, sitä ja tärpättiä.
....sellainen Akro -Meleco taikasieni, jolla lähtee tahrat kuin tahrat.
Itse ostin sellaisen kun sitä niin eräs ystävä mainosti. Vähän epäillen sitä kokeilin, mutta sehän olikin todella hyvä sieni sillä lähti sellaiset tahrat mitä en ollut millään saanut pois.
Suostittelen. Itse ostin sen Vantaalta kauppakeskus Jumbon Primasta, mutta kaipa niitä muualtakin löytyy.
T: Marjo
sappisaippuaa! Oikeasti aivan verraton tuote. Itselläni ollut jo jonkun aikaa ja olen puhdistanut jopa punaviinitahrat vaaleasta hameesta. Saippuaa on nestemäisenä myös, se voisi tepsiä siihen muovimattoon. Ruskovillan tuote, tehdään kai lehmän sapesta ja haisee käytettäessä kammottavalle, mutta tahrat lähtee! Hinta on jotain 3€:n tietämissä.
Ei kun jynssäämään. Jos näistä ei joku auta, niin sitten ei mikään!
Autaapas: Rubiinlilaser. Se polttaa musteen pois pilaamatta alustaa.
Muistaakseni mustekynämerkinnät saa helposti pois tehokkaalla rubiinlaserilla.