Sebring ja renkaat

Ari

Moro!

Kesä lähestyy ja rengaskauppaan tekee mieli. Nyt herääkin kysymys minkä kokoiset renkaat sebringiin voi/uskaltaa huolettomasti panna. Vakiona kesärenkaat taitavat olla 205/60VR16 ja olikohan jopa rekisteriotteessa suositus juuri tuon kokoisille renkaille. Isompia tekisi kuitenkin mieli. Onko kellään yli 205:sia ja/tai yli 16 tuumaisia sebringissä? Ja jos on, miltä tuntuvat?? Entä rengasmerkit. Minulla oli autoa ostaessa vakiona michelinit. Onkohan ne optimaaliset sebringiin vai onko mitään väliä mitkä paremman luokan renkaat (nokia, michelin, GY jne.) hankkii?

5

1230

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juha

      Kauhean paljon normaalia leveämmät alle ei mahdu. Mulla oli pari vuotta sitten episodi, jossa renkaat hukkuivat talvisäilytyksen aikana ja säilytyksen tehnyt firma antoi sitten uudet nakit alle. Uudet olivat kokoa 215/55/16. Ne olivat hyvän näköiset läskit, mutta eivät olisi menneet katsastuksesta läpi, koska ohjauksen ääriasennossa ottivat kiinni sisälokasuojiin. Huom, renkaat olivat alkuperäisellä Sebringin vanteella eli offset oli oikein!

      Jos Sebringin alle sovittelee leveämpää nakkia, on siis syytä vaihtaa vannekin sellaiseksi, että se tulee vähän alkuperästä enemmän ulos alta (eli offset pienenee?). Rengasliikkeessä osaavat varmaan laskea sen niin, että renkaan sisäkehän offset pysyy uudesta nakista vanteesta huolimatta samassa paikassa kuin alkuperäisessä.

      Ai niin, uudesta rengastuksesta tuli toinenkin vaiva: jos takapenkillä istui kaksi äijää tavaratilassa oli roinaa eli perä oli alhaalla, otti kuskin puolen takarengas kiinni sisälokasuojaan isoissa joustoissa 215/55/16-rengastuksella. Sisälokarissa on joku pieni uloke, joka oli ensimmäisen kesän jälkeen kulunut kokonaan puhki.
      -Juha

      • Miä

        Kyllä mulla on -04 Sebringissä 215/16 renkaat eikä mahtumisongelmia ole.


      • Juha
        Miä kirjoitti:

        Kyllä mulla on -04 Sebringissä 215/16 renkaat eikä mahtumisongelmia ole.

        Mikä profiili? Saatan muistaa väärin ja noiden kiinni ottaneiden renkaiden profiili olisi ollut 60 eikä 55, niin kuin sanoin aiemmassa viestissä.
        -Juha


      • Miä
        Juha kirjoitti:

        Mikä profiili? Saatan muistaa väärin ja noiden kiinni ottaneiden renkaiden profiili olisi ollut 60 eikä 55, niin kuin sanoin aiemmassa viestissä.
        -Juha

        Siis auto on Sebring LX -04 ja alla on Nokian kitkat 215/55/16" alkuperäisillä Sebringin 16" aluvanteilla ja hyvin mahtuu.


    • Sebrchrys

      Onko jokin hyvä syy laittaa 205/60R16 eikä esim. edullisempi 55 profiilin kesärengas?

      Kannattaa mennä 60 Profiililla?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      143
      2410
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      52
      1040
    3. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      160
      917
    4. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      786
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      83
      757
    6. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      165
      691
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      637
    8. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      636
    9. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      59
      636
    10. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      146
      617
    11. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      4
      609
    12. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      6
      584
    13. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      21
      558
    14. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      163
      539
    15. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      52
      533
    16. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      518
    17. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      507
    18. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      66
      499
    19. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      498
    20. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      118
      496
    Aihe