vatsakalvontulehdus!

...

kertokaa kaikki mitä tiedätte!

mikä on paranemisennuste? voiko siihen menehtyä.. jne....

en löytänyt netistä tietoa. Haluaisin tietää kuinka vaarallisesta tulehduksesta oikein on kyse?

11

28562

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bambi

      Jos sinulla on kyseinen tulehdus, olet todennäköisesti sairaalassa saamassa suonensisäisiä antibiootteja, sillä hoitamattomana peritoniitti eli vatsakalvon tulehdus todellakin johtaa kuolemaan. Hoidettunakin on varsin vakava tauti, ja sairaalassa vierähtää yleensä hyvän aikaa. Nuori, yleiskunnoltaan hyvä potilas yleensä ja useinmiten paranee, muttei toipuminen helppo juttu hänellekään ole.

      • Jauho

        Oireileeko vatsakalvontulehdus aina tuntuvasti?


      • nyt kivuton
        Jauho kirjoitti:

        Oireileeko vatsakalvontulehdus aina tuntuvasti?

        Ei oireille. Iselleni tuli kivut kuin salama kirkkaalta taivaalta. kaksi tuntia kuuntelin kipua kotona ja sitten sairaalaan. Leikkaus oli edessä ja nyt toipilaana kotona.


    • surevapoika 14v

      Isäni menehtyi juuri tuohon

    • vatsahaavan pelko?

      Tässä minusta aika hyvin netistäkin löytyvää tietoa:
      http://therapiafennica.fi/wiki/index.php?title=Äkillinen_vatsakipu#Peritoniitti

      En tiedä onnistuuko linkki, mutta kannattaa lukea koko sivusto vatsajutuista peritoniitti esiintyy sielä muuallakin...

    • ei voi olla totta

      Paksunsuolentähystys ,yhden polypin poisto.Seuras, paksuunsuoleen sentin reikä. Kipu karmea,senjälkeen,leikkaus, reikä umpeen, umpisuolen poisto,huuhtelu,vatsakalvontulehdus. ja tänäpäivänä tälläista. Nyt lääkettä roppakaupalla.Onneksi on lääkkeitä.

    • miätääl

      Tai sitten voi pyytää lääkäriltä vatsansuojalääkereseptin..

    • iioou

      Auttaako se kysyjää vuodelta 2014 ?

    • Anonyymi

      Auttaa keskustelun joskus löytäviä kuten minua. Muistakaa kommentoida vanhoihinkin juttuihin. Joku lukee aina 😉

      • Anonyymi

        Kukkuu


    • Anonyymi

      Olin umpilisäkkeen leikkauksessa vuosia sitten ja sen yhteydessä sattui hoitovirhepaholainen. Mulle tuli vatsakalvontulehdus ja verenmyrkytys samaan aikaan. Makasin teholla keinotekoisessa koomassa kuukauden eikä kait kaiken järjen mukaan olisi pitänyt edes selvitä hengissä. Lääkäreiden sitä ihmetellessä sanoivat kyllä että jos olisin ollut vähänkin vanhempi tai huonokuntoisempi niin en olisi selvinnyt. Mutta tässä ollaan, mahaa leikattu sen jutun jälkeen vielä neljä kertaa ja loppuelämän tuo vatsa tulee vaivaamaan.
      Kaikkea sitä joutuu kokemaankin elämän varrella. Nyt saan kärsiä vanhasta virheestä.
      Olen joskus kironnut että voisin tän vaivan antaa jollekkin toiselle mutta tullut kuitenkin tulokseen etten halua kenellekkään tällaista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      89
      2628
    2. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      203
      1658
    3. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      116
      1600
    4. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1461
    5. Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla

      Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v
      Ikävä
      64
      1222
    6. Juhannusterveiset kaivatulle

      Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻
      Ikävä
      76
      1005
    7. Kaupunki osti Absin

      Nyt vaan yrittäjiä kaivataan
      Haapavesi
      56
      969
    8. Sä oot kyllä

      Aika erikoinen nainen
      Ikävä
      45
      867
    9. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      63
      849
    10. Millaistakohan

      Sun kanssa suhde olisi?
      Ikävä
      61
      835
    Aihe