Akvaario 250l,3 lehtikalaa muutama pohjakala. Suunnitelmissa olisi jotain värikkäitä ei kovin pieniä parvikaloja...mutta mitä suosittelette?
mitä lehtikaloille kavereiksi?
katrina
4295
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Pituus
Korkeus
Syvyys
Mitä pohjakaloja sulla on?
pituus 145,syvyys n.45 ja korkeus n.50. Pohjakaloina 2 täplämonnia ja juuri hankittu n.6cm imutäplämonni.
Kiilakylkiä suosittelen minäkin, ei liian vilkas lehtikalan seuraan, mutta silti eloisa ja tarpeeksi korkea, ettei tule syödyksi.
Mutta mitä nuo muut kalat ovat? Täplämonnit lienevät täplämonnisia, jolloin niiden minimi parvikoko on kuusi.
Mutta imutäplämonnia ei ole olemassakaan. Oliskohan se partamonni? Silloin sopii kyllä porukkaan.
Kokeileppa täplämonninen ja partamonni sanoja Googlen kuvahakuun ja tarkasta onko kyse näistä lajeista, ellei niin selvitä mitä ne ovat.
Vaikka kiilakylki parvi, mulla oli niitä kun alottelin tätä harrastusta n. 7 vuotta sitten, tosi siistejä, kestäviä, oppii tunteen hoitajansa ja syömään vaikka kädestä parvena, terhakoita kuin piraijat ikään, ei kuiteskaan mitään petoja, upee kala.
Pitääkö viä kehua. Mitkä on sun vesi arvot?
Ph, Kh kovuus, Nitriittitaso
Kiilakylki
pH 5.5-7.5, lämpötila 22-26 astetta, pehmeä vesi (alle 10 dH). Parven minimikoko 5 kalaa (toimii myös muilla parvikaloilla ohjesääntönä), viihtyy paremmin isommassa parvessa, 10.
Kaikkiruokainen. Hiutaleet, pienet elävät tai pakastetut eläimet.
Sopii kaikkien kalojen kanssa suurimpia ja petomaisimpia lukuunottamatta. Saattaa hyppiä herkästi, akvaario on peitettävä laseilla hyvin. Tosin mulla ei koskaan käynyt noin, mut kuiteski???