vesiarvoista...

Mittailin tänään testitikulla vesiarvoja ja näyttivät tältä:
NO3 - 20
NO2 - 0
GH - 5
KH - 2!!!!!!
pH - 7
Asukkeina barbeja ja monni. Veden vaihto 1/3 n. kerran viikossa pohjan lappous.
Miksi KH noin alhainen (hälyyttävä)? Mitä pitäisi tehdä jotta paranisi? Mitä olen tehnyt väärin kun noin huono? Mikä vaikutus kaloille?
4259
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Vesiarvot sinällään eivät ole huonot, eikä alhainen kh ole kaloillekaan mikään ongelma, jos ne ovat pehmeän veden kaloja. AKvaarion koko ja monnin ja barbien laji auttaisi vaähän tarkempien neuvojen antamisessa, mielelläni kuulisin myös, millä mittauksen teit.

Kuitenkin tuo, että ph on 7 ja kh vain 2, tarkoittaa sitä, että vesi on pehmeää. Sen puskuruintikyky on siis alhainen ja todennnäköisesti vesi happamoituu akvaariossa nopeasti alle seiskan. Olisikin hyvä, jos mittaisit arvot juuri ennen ja heti jälkeen vedenvaihdon, jotta näkisit paljonko ne vaihtelevat ja tarvitseeko asialle siksi tehdä jotain. Vesilaitoksissa ph nostetaan seiskaan tai yli, jotta putket pysyvät hyvinä, koska kovuutta ei nosteta, niin vesi kuitenkin on usein alle seiskan akvaariossa.

Jos ph ei laske mitenkään valtavasti, vaan pysyy viikoittaisilla vedenvaihdoilla yli 6,5:n niin en näe mitään syytä tuota kh arvoakaan lähteä nostamaan. Kh ei itsesssään ole mikään äärimmäisen oleellinen, se on vain yhdessä gh:n kanssa ph:ta säätelevä ja vakaannuttava arvo. Jos siis ph arvoa tahdotaan nostaa, niin nostetaan kh ja gh, jolloin ph:kin aina nousee.

Nitraatista päätellen joko kasveja on syytä ostella reippaasti lisää tai sitten vedenvaihtoa voisi olla puolet viikoittain. Mutta en sen tarkemmin sano, kun en tiedä sitä kalojen määrää, lajia ja akvaarion kokoa.

Niin ja jos käytit tetran 5 in 1-liuskatestiä, niin suosittelen lämpimästi erillisen ph testin hankkimista. Ensinnäkin on turha ottaa akvaariosta viittä arvoa silloin kun tarvitsee vain yhden (säästöä) ja toisekseen liuskassa tuo ph on aika heittelevä mitattava, ainakin saa olla sekunttikello kädessä.

Äänestä
  • Allas 350 l, kaloina leväbarbeja, tiikeribarbeja ja partamonni. Juuri sellaisella 5 in 1 liuskalla tein testin. tein sen eilen ennen vedenvaihtoa ja siivouksen jälkeen ja arvot eivät muuttuneet, paitsi KH oli ensin 2, sitten lisäsin kasvilannoitetta ja se nousi 5.een mutta aamulla se oli taas 2. Minulla on erikseen pH-testi jolla olen aina välillä mittaillut ja se on aina ollut 7. Ei ole siis liikkunut suuntaan eikä toiseen. Kasvit voivat hiukka huonosti joten olisiko kyseessä sitten juuri se että minulla on liian vähän kasveja?

    Äänestä

  • Itikka kirjoitti:

    Allas 350 l, kaloina leväbarbeja, tiikeribarbeja ja partamonni. Juuri sellaisella 5 in 1 liuskalla tein testin. tein sen eilen ennen vedenvaihtoa ja siivouksen jälkeen ja arvot eivät muuttuneet, paitsi KH oli ensin 2, sitten lisäsin kasvilannoitetta ja se nousi 5.een mutta aamulla se oli taas 2. Minulla on erikseen pH-testi jolla olen aina välillä mittaillut ja se on aina ollut 7. Ei ole siis liikkunut suuntaan eikä toiseen. Kasvit voivat hiukka huonosti joten olisiko kyseessä sitten juuri se että minulla on liian vähän kasveja?

    Jos kerran ph ei mihinkään heilahtele, niin en tuosta olisi huolissani. Ja jos nyt kh:ta lähdet nostamaan, niin ph nousee myös ja seiska on ihan hyvä kaloillesi. Kysyitkös tätä samaa tuolla yhdellä toisellakin palstalla, vai muistanko väärin/sekoitinko viestisi? Sieltä saadut vastaukset ovat varmasti ihan päteviä.

    Kasveja kannattaa toki lisätä ja silloin mittailla ph:ta aamulla juuri ennen valojen syttymistä. Yöllä se laskee, jos joskus.

    Hyvänkokoinen akvaario lajeihin nähden. :)

    Äänestä

  • Miimu kirjoitti:

    Jos kerran ph ei mihinkään heilahtele, niin en tuosta olisi huolissani. Ja jos nyt kh:ta lähdet nostamaan, niin ph nousee myös ja seiska on ihan hyvä kaloillesi. Kysyitkös tätä samaa tuolla yhdellä toisellakin palstalla, vai muistanko väärin/sekoitinko viestisi? Sieltä saadut vastaukset ovat varmasti ihan päteviä.

    Kasveja kannattaa toki lisätä ja silloin mittailla ph:ta aamulla juuri ennen valojen syttymistä. Yöllä se laskee, jos joskus.

    Hyvänkokoinen akvaario lajeihin nähden. :)

    Eli kyselin tuolla muuallakin myös. No niin joka paikasta tulee suurin piirtein vastauksia että suht hyvä vesi joten hieno homma. Kiitokset vaan... Juu allas kivan kokoinen kaloille :) Tiikereiden valtakunta :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Itikka kirjoitti:

Mittailin tänään testitikulla vesiarvoja ja näyttivät tältä:
NO3 - 20
NO2 - 0
GH - 5
KH - 2!!!!!!
pH - 7
Asukkeina barbeja ja monni. Veden vaihto 1/3 n. kerran viikossa pohjan lappous.
Miksi KH noin alhainen (hälyyttävä)? Mitä pitäisi tehdä jotta paranisi? Mitä olen tehnyt väärin kun noin huono? Mikä vaikutus kaloille?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu