Onko normaalia, että vuoto on lähes mustaa? Mistä johtuu?
Kuukautisvuoto mustaa
6
3958
Vastaukset
- Eelim
Normaalisti kuukautisveri on melko kirkkaan punaista. Veri on tietääkseni sitä tummempaa, mitä enemmän siinä on tiettyjä aineita (ainakin rauta?).
Kuukautisveren tummuudesta en osaa kyllä sanoa mitään. Ehkä kannattaisi käydä kysäisemässä vaikka terveydenhoitajalta? - sweetheart
mulle kävi näin kesällä menkat tuli n2viikkoa myöhässä ja olivat todella niukat epäiltiin että olen raskaana kuitenkaan testit eivät vielä siinävaiheessa näyttäneet mitään ja sitten lähdettiin reissuun n. viikon päästä ja siellä alkoivat nämä toiset menkat ja veri oli n.3 ensimmäistä päivä ihan mustaa ja vaaleni siitä sitten pikku hiljaa ja epäiltiin että se olisi ollut keskenmeno,mutta sitä on vaikea jälkikäteen tietää! mutta syitä voi olla toki muitakin,luulisin.
mutta parhaiten saat toki tietää jos kysäiset terveyden hoitajalta tai lääkärilrä- joo
Mulla ainakin menkkojen loppupäivinä veri on tosi tummaa, tahmean ja paksun näköistä mönjää :)
- sweetheart
joo kirjoitti:
Mulla ainakin menkkojen loppupäivinä veri on tosi tummaa, tahmean ja paksun näköistä mönjää :)
juu mut mulla olikin ensimmäiset päivät sellaista,eikä muuten ole ikinä ollut menkkavuoto sellaista,ei edes viimeisinä päivinä vaikka se on kyllä toki silloin tummempaa,mutta ei niin tummaa ole ollut sitä ennen eikä sen jälkeen.Sehän sen loppumenkoissa tummuttaa kun se veri on jo niin sanottua vanhaa verta ja alkaa kuivumaan.
- nainen
toisinaan veri on mustaa/tummaa,ja se taas johtuu siitä kun veri hyytyy sisällesi.olet varmasti huomannut kun toisinaan siteessä on niin sanottu veri hyytymä,sekin on ihan normaalia.en kuitenkaan sanoisi sitä ihan normaaliksi jos sitä tulee joka kerta koko vuodon ajan,eli mikäli veri ei muutu punaiseksi kuukautisten aikana ollenkaan niin olisi ehkä syytä soitaa lääkäriin.
- Anonyymi
Mun vuoro on erittäin vähäistä tummaa tai ruskeaa. Mulla on tavallista enemmän veren hyytymistekiöitä ja veri ehtii hyytyä sellaiseksi ruskeaksi mönjäki xD
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/1881419Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1231208- 50948
- 70900
Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53810Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva51808- 56792
- 102774
- 69748
- 33712