Olen kiinnostunut sisustamaan kämppäni 1970-luvun tyylillä. Ehdotuksia ja ideoita otetaan vastaan.
1970-luvun tyyli
Sisustaja
3541
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
mene vaikka ikeaan.
Jaaha. Muistikuvat 70-luvun sisustustyylistä ovat säilyneet suhteellisen kirkkaana mielessä, koska vanhempani rakensivat 70-luvun puolivälissä omakotitalon, jonka sisustuksen värit ja materiaalit oli oikein sisustussuunnittelija loihtinut:
- Keittiössä oli tummanruskeat kaappien ovet joissa kromatut vetimet. Kaakelit olivat sen sijaan tumman siniset. Kodinkoneet eli liesi oli myös sininen. Seinät olivat keltaiset. Lattia ruskeaa laattaa.
- Olohuoneessa vihreä kangastapetti. Parketti tietysti tammilautaa. Plyyshikalusteet ja lasipöytä. Kirjahylly teakiä tms. Baarikaappi valoineen on must! Hae divarista tietokirjasarja (Focus tai Combi).
- WC:n kaakelit olivat puolestaan tummanruskeat. WC-kalusteet keltaiset. Värejä ei säästelty!
- Makuuhuoneisissa oli kaikissa kokolattiamatto. Värit olivat niissäkin rohkeita, samoin kuin tapeteissa. Verhoissa oli suuria kukkaskuvioita ja paljon rajuja väriyhdistelmiä.
Näillä pääset alkuun ;)
www.tomorrowsantique.com -osoitteessa.