Kokemuksia Pirkan hiihdosta??

Nina81

Tarkoitus ois suorittaa Pirkan hiihto 90km eka kertaa eläissään. Sitä ennen saanen kasaan n.800kn treeniä näille lumille. Oisko täällä porukalla kokemusta kautta tietoa esim. rataprofiilista ja muista Pirkkaan liittyvistä asioista. Mielenkiinnolla ottaisin kaikkia kokemuksia ja neuvoja vastaan. Rataprofiili löytyy netistä, mutta löytyiskö oikein käytännön kokemusta! :)

5

4317

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • late

      hiihdä jotain mäkistä 5m reittiä 18 kierrosta piilota isot juomapullot lumeen juo jokakierro ksellä sopivasti juomaa sit kato mikä on aika ja kuinka helposti hiihto sujui

    • Make

      Millä tyylillä muuten aiot mennä? Perinteistä vai luistelua? Luisteluun en osaa oikeastaan ottaa kantaa, koska olen hiihdellyt vain perinteisellä.

      Omat kokemukseni ovat jo aika kaukaa, mutta eipä ole reitti siitä mihinkään muuttunut, joitakin pieniä siirtoja lukuunottamatta. Kuten profiili näyttääkin, alku on todella tasaista nautinnollista mäntykangasta aina Jämille asti (18 km). Siellä on hieman nousua, vauhdikas lasku ja sitten taas aika tasaista. Mäntykangasta ja jossakin vähän kuusikkoakin. Varpeen jälkeen taas kangasta, nousu harjuun ja vauhdikas (hyvä) lasku Vatulaan. Sieltä noustaan taas hieman harjuun ja hiihdellään mäntykankaalla kohti puolenvälin lentokenttää. Lentokentän ja Kyröskosken väli vaihtelevaa hieman sekavaa menoa, vähällä lumella voi latu kuusikossa olla huonokin. Kyröskoski on ehkä tärkein tankkauspaikka (monet vähemmän kiireiset syövät täällä ihan kunnolla). Lähdettäessä eteenpäin tosiaan pieni kävelyosuus (saa juostakin). Sitten alkaa aika pitkältä tuntuva nousu Lintuharjuun. Siellä hetki harjussa ja sitten laskuvoittoinen vaihteleva osuus kunnes tulee aika paha lasku Rokkakoskelle. Sieltä vielä pieni pudotus ojanotkoon ja sitten alkaa pisin nousu. Se onneksi polveilee sen verran ettei tunnu liian pahalta, mutta kyllä tässä mäessä on toisinaan näkynyt aika voipuneita kavereita. Tässä on reitti vaihdellut hieman eri vuosina. Pentinmaan ja Julkujärven väli on näköjään taas muuttunut, joten en ota kantaa. Aluksi pellolla (tuulisella säällä usein ikävä - lentävä lumi tukkii uran), mutta sitten harjualueella hiekkakuoppien väleistä/kautta. Julkujärven jälkeen vaihtelevaa harjua, lasku tienalitukseen ja sitten jyrkkä nousu harjuun (viimeinen tosi pinnistys), pari kilometriä tasaista ylhäällä ja pitkä lasku raviradalle. Ihan mukava leppoisa reitti. Kokonaisuutenaan ei kovin raskas, kunhan malttaa ottaa alun riitävän rennosti ja säästelee voimia toisen puolikkaan nousuihin.

      800 km on ihan riittävä määrä valmistautumiseen.
      Toivotan rattoisaa hiihtoa!

      • Nina 81

        Erittäin paljon mukavasta ja selkeästä kuvauksesta. Itse on tarkoitus vapaalla mennä. Reittihän on sille sama kuin pertsallekkin. 65KM:n jälkeisiä nousuja aion kyllä huolella varoa, 50KM olisi tarkoitus mennä erittäin tasaisesti ja rauhallisesti, saa nähdä miten mimmin kantti kestää. Maaliin pääseminen ei tule ainakaan olemaan sisusta kiinni, itseäni kun lähden voittamaan niin kaikki laitan kyllä peliin, että maaliviivalle pääsisin tuulettelemaan. Viikonloppuna hiihtelin 50km, josta puolet pertsaa ja puolet vapaata. Pertsta ihan sen takia, että vaihtelua treeniin. Kyllä täytyy myöntää, että 50km kohdalla jo reisiä hapotti, mutta uskon vakaasti, että pitkään olisi vielä tarvittaessa jaksanut. No mutta kiitos vielä kerran hyvästä ja uskoa luovasta viestistä sulle Make!


    • Gunnar

      Olen hiihtänyt Pirkan kymmenkunta kertaa ja sanoisin että rauhallisesti kun vetelee yli Rokkakosken mäkien niin kyllä loppu menee sisulla
      Sen verran sanoisin että luistellen se on tosi raskas jos on pöhry keli.
      Ylämäet ovat jauhautuneen pertsan hiitäjien haarakäynneistä ja siinä vaatii jusua että pystyy liuuttamaan suksea muuten menee tamppamiseksi ja se on pilot siteellä yhtä tuskaa.
      Väitänkin että pirkka on parhaimillaan pertsaa hiidettynä, olen hiihtänyt molenpaa tyyliä ja näi minusta tuntuu.

    • Make

      Kuten Gunnarkin totesi, kaikissa pitkissä hiihdoissa (ja miksei juoksuissakin) maltti on valttia. Varsinkin alussa tuntuu aina, että kaikilla on hirveä kiire. "Ei matka tapa vaan vauhti" -sanonta on varteenotettava. Uran kestävyys on todella ollut ainakin takavuosina ajoittain ongelma. Riippuu toki paljon ilmoista ja siitä milloin sattuvat reitin ensi kerran ajamaan.

      Sisulla menee läpi vaikka mistä. Jopa Pirkan maaliin. Kerrohan sitten joskus, kuinka hiihto sujui. Toivotaan hyviä kelejä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      82
      3450
    2. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      75
      3137
    3. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      68
      3012
    4. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      66
      2671
    5. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      44
      2182
    6. Olen niin yksinäinen...

      ... puhukaa mulle jotain kivaa 🥺
      Ikävä
      62
      1754
    7. Huomenna heitän järjen

      romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,
      Ikävä
      25
      1707
    8. Lähtisitkö nainen

      🚐Reissuun matkailuautolla🤔 👋😎❤️
      Ikävä
      35
      1705
    9. Hyvää huomenta

      Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.
      Ikävä
      18
      1689
    10. Perjantai-ilta ootko nainen menos

      Bilettää löytyyks jäbii? Tai jotain muita
      Ikävä
      60
      1628
    Aihe