...ei tule koskaa saamaan sitä valta asemaa, jossa kristin usko kylpee.
ASIAAN:
VÄITTEITÄ:
1) Islam ei ole tie taivaaseen tai minnekkään paratiisiin. Islam on matkalippu helvettiin.
2) Koraani on ihmisen keksimä kirja eikä sillä ole mitään jumallista alkuperää, eihän muhammed kirjoittanut sitä vaan hänen seuraajansa.
3)koraaniin on kopioitu raamatus suoraan tekstiä
esim. juttu Abrahamista (abraham ei palvellut allahia vaan juutalaisten/Kristittyjen jumalaa).
4) Enkeli Gabriel ei ilmoittanut muhammetille Allahista koska Gabriel on Juutalaisten/kristittyjen jumalan enkeli. Muhammedin saamassa näyssä "valkoinen saatana" (eksyttäjä) ilmoitti allahista eli itsestään.
5) Koraanilla ei ole uskottavuutta koska siihen on kopioitu suoraan raamatusta tekstiä, ja se on kirjoitettu paljon jälkeen raamatun kirjoittamisen.
6) Yksikään uskovainen kristitty ei käänny muslimiksi mutta kukavaan muslimi voi kääntyä kristityksi. selittäkää tämä!
7) Islamin leviäminen on hidasta mutta kristin usko leviää kuin kulovalkee (Esim kiinassa kristittyjä on jo 15-20% eli satoja miljoonia ihmisiä)
8) Väitätte islamia ihanaksi asiaksi mutta onko terrori iskujen tekeminen ihanaa? Johtaako se mihinkään? Taitavat kuulua islamilaisiin tapoihin.
Tässä oli muutama väite, joihin odotan pikapuoliin vastausta.
ASIAAN:
VÄITTEITÄ:
1) Islam ei ole tie taivaaseen tai minnekkään paratiisiin. Islam on matkalippu helvettiin.
2) Koraani on ihmisen keksimä kirja eikä sillä ole mitään jumallista alkuperää, eihän muhammed kirjoittanut sitä vaan hänen seuraajansa.
3)koraaniin on kopioitu raamatus suoraan tekstiä
esim. juttu Abrahamista (abraham ei palvellut allahia vaan juutalaisten/Kristittyjen jumalaa).
4) Enkeli Gabriel ei ilmoittanut muhammetille Allahista koska Gabriel on Juutalaisten/kristittyjen jumalan enkeli. Muhammedin saamassa näyssä "valkoinen saatana" (eksyttäjä) ilmoitti allahista eli itsestään.
5) Koraanilla ei ole uskottavuutta koska siihen on kopioitu suoraan raamatusta tekstiä, ja se on kirjoitettu paljon jälkeen raamatun kirjoittamisen.
6) Yksikään uskovainen kristitty ei käänny muslimiksi mutta kukavaan muslimi voi kääntyä kristityksi. selittäkää tämä!
7) Islamin leviäminen on hidasta mutta kristin usko leviää kuin kulovalkee (Esim kiinassa kristittyjä on jo 15-20% eli satoja miljoonia ihmisiä)
8) Väitätte islamia ihanaksi asiaksi mutta onko terrori iskujen tekeminen ihanaa? Johtaako se mihinkään? Taitavat kuulua islamilaisiin tapoihin.
Tässä oli muutama väite, joihin odotan pikapuoliin vastausta.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Vastaus tulee pian... ja ylhäältä päin, kun lentokone putoaa niskaasi... ääliö.
...Paljon pelota. Herra suojelee saatanan kätyreiltä.
AL-MURSALAAT (Edelläkävijöiden suura)
Aloitan JUMALAN, laupiaan Armahtajan, nimeen.
1. Edellä käyneitten nimessä, jotka hyvää julistivat,
2. niiden nimessä, jotka valhetta loitolle tunkivat,
3. niiden, jotka (totuutta) ylt'ympäri kylvivät,
4. joilla on (hyvän ja pahan) erottamisen kyky,
5. jotka kansaa neuvovat,
6. joko selittäen tai varoittaen:
7. Totisesti sen, mitä teille on ennustettu, täytyy tapahtua,
8. kun tähdet häipyvät,
9. kun taivas repeilee,
10. kun vuoret raastetaan hajalle, tomuksi,
11. ja kun sananjulistajien määräämä hetki saapuu
12. miksi päiväksi on tuomio määrätty?
13. Ratkaisun päiväksi.
14. Miten saada teidät ymmärtämään myös, mitä tuomion päivä sisältää?
15. Voi tuona päivänä niitä, jotka hylkäsivät totuuden!
16. Emmekö ole tuhonnut aikaisemminkin eläneitä sukupolvia?
17. Ja sitten annoimme seuraavien sukupolvien astua heidän sijalleen.
18. Näin menettelemme syyllisten suhteen.
19. Voi sinä päivänä niitä, jotka totuuden hylkäsivät!
20. Emmekö luonut teitä mitättömästä pisarasta?
21. Sen sijoitimme varmaan säilöön
22. määrätyksi ajaksi
23. ja sitten kehitimme sitä sopusuhtaisesti. Miten sopusuhtaiset ovatkaan luomistyömme!
24. Voi sinä päivänä niitä, jotka hylkivät totuutta!
25. Emmekö ole luonut maan
26. kokoamaan helmaansa eläviä ja kuolleita?
27. Emmekö ole maahan sijoittanut korkeita vuoria ja antanut teille raitista vettä juotavaksi?
28. Voi sinä päivänä niitä, jotka totuutta hylkivät!
29. Käykää kohti sitä, jota väititte valheeksi,
30. käykää kohti synkkää varjoa, joka ulottuu kolmeen suuntaan,
31. joka ei vilvoita eikä torju tulen liekkejä!
32. Nämä sinkoavat ylös torninkorkuisina,
33. hohtavan keltaisina kuin kameelit.
34. Voi sinä päivänä niitä, jotka totuutta hylkivät!
35. Tämä on päivä, jona heidän ei sallita puhua
36. eikä esitellä anteeksipyyntöjä.
37. Voi sinä päivänä niitä, jotka totuutta hylkivät!
38. Tämä on tuomion päivä. Silloin Me kokoamme teidät yhteen esi~isienne kanssa.
39. Jos viekkauteen pystytte, niin yrittäkää sitä Minua vastaan,
40. sillä voi sinä päivänä totuuden väärentäjiä!
41. Totisesti saavat ne, jotka pelkäävät Jumalaa, olla varjossa ja lähteitten äärillä
42. sekä nauttia hedelmiä mielin määrin.
43. »Syökää ja juokaa nautinnoksenne, palkaksi siitä, mitä olette tehneet!»
44. Näin todenteolla palkitsemme niitä, jotka tekevät hyvää.
45. Voi sinä päivänä niitä, jotka sanoivat totuutta valheeksi!
46. Syökää ja nauttikaa hetken aikaa, te syntiset!
47. Voi tuona päivänä totuuden väärentäjiä!
48. Ja kun heille sanotaan: »Kumartakaa!» niin he eivät kumarra.
49. Voi sinä päivänä niitä, jotka totuutta hylkivät!
50. Mihin sanomaan he tämän (Koraanin) jälkeen voivat uskoa?
1) Kiihkouskovaisten mielestä toiset uskonnot ovat aina tie helvettiin.
2) Kaikkien uskontojen ns. pyhiä kirjoja voidaan yhtä lailla pitää ihmisten keksiminä. Myös ja eritoten Raamatun lukuisia kirjoja. Vanhan testamentin kirjat on kirjoitettu ylös satoja vuosia oletettujen tapahtumien jälkeen. Uuden Testamentin kirjat sata vuotta tapahtumien jälkeen.
3) Raamattu koostuu erilaisista kopioiden kopioista.
4) Gabriel on seemiläisten kansojen yhteinen enkeli, joka kopioitiin Uuteen Testamenttiin.
5) Katso kohta 3.
6) Harva uskovainen kääntyy toiseen uskontoon. Jos kääntyy, hän ilmeisesti ei ollutkaan uskovainen.
7) Islam leviää tällä hetkellä hiemn nopeammin kuin kristinusko. Kristityt taas maallistuvat nopeasti ja ovat suureksi osaksi jo maallistuneetkin.
8) Pommitukset ja suursodat kuuluvat vastaavasti kristittyjen tapoihin. Rikkailla ja vahvoilla on rikkaiden ja vahvojen aseet ja köyhillä ja heikoilla köyhien ja heikkojen aseet. Mahtanevatko kummatkaan johtaa mihinkään?
>Raamattu koostuu erilaisista kopioiden kopioista.<
Raamatusta on kopioitu mutta ei päinvastoin.
> Gabriel on seemiläisten kansojen yhteinen enkeli, joka kopioitiin Uuteen Testamenttiin.<
Gabriel on mainittu vanhassatestamentissa aikaisemmin kuin missään muualla.
>Harva uskovainen kääntyy toiseen uskontoon. Jos kääntyy, hän ilmeisesti ei ollutkaan uskovainen.<
olen samaa mieltä.
>Islam leviää tällä hetkellä hiemn nopeammin kuin kristinusko. Kristityt taas maallistuvat nopeasti ja ovat suureksi osaksi jo maallistuneetkin.<
muslimit eivät tee lähetys työtä. Mutta kristin usko leviää ehkä hitaasti mutta varmasti arabi maissa mutta kommunistisissa maissa kristin usko leviää kulovalkean tavoin. jos kristitty maallistuu häntä ei oikoin voi sanoa enää uskovaiseksi mutta riippuu vähä et kenen näkökulmasta katotaan.
>Pommitukset ja suursodat kuuluvat vastaavasti kristittyjen tapoihin. Rikkailla ja vahvoilla on rikkaiden ja vahvojen aseet ja köyhillä ja heikoilla köyhien ja heikkojen aseet. Mahtanevatko kummatkaan johtaa mihinkään?<
Mutta suurin niistä on rakkaus. Kristityn ei kuuluisi surmata toista(jos Bush todella uskoisi jeesukseen niin hän ei olisi koskaan hyökännyt irakiin). pätkä isä meidän rukouksesta: "Anna meille syntimme anteeksi, kuten mekin anteeksi annamme niille jotka ovat meitä vastaan rikkoneet". Kristityn tulee antaa anteeksi muille.
Mutta vihan kierre ei johda mihinkään kuten sanoit.
1) Islamin tunnustaja ei voi päästä paratiisiin, Jeesus on tie paratiisiin. Joka tunnustaa Jeesuksen hänellä on isä, joka ei tunnusta poikaa hänellä ei ole isää.
2) Kuka meistä tietää onko koraani ihmisen keksimä eli Muhammedin keksimä kirja. Tuomiovalta ei kuulu meille. Meidän pitää punnita kaikki Jumalan sanalla. Totisesti, koraani voi olla saatanasta enemmän kuin ihmisestä, jos ajattelee miten paljon on ihmisiä jotka uskoo koraaniin. Mutta Jumala yksin tietää tämän. Kuitenkin voidaan varmaksi sanoa, että sama Jumala ei ole lähettänyt Pyhän henkensä kautta raamattua ja koraania. Jos uskoo että raamattu on Jumalan sana, niin ei voi uskoa koraanin olevan Jumalasta eikä siis voida sanoa, että muslimeilla, juutalaisilla ja kristityillä on sama Jumala.
3) Koraaniin ei ole kopioitu suoraa tekstiä raamatusta. Lukekaa raamattua ja koraania ja vertailkaa. Koraanissa on raamatun tekstejä muunneltuna!
4)Saatana ilmestyy usein valon enkelinä. Ei varmastikaan ole kysymys aidosta enekeli gabrielista, mutta sen sijaan saatanasta, joka käskee palvelemaan allahia eli yhtä pakana-arabian jumalista.
5) Edelleenkään koraaniin ei ole kopioitu raamatusta mitään, koska koraanissa on sen aikasen raamatun eli tooran tekstejä muunneltuna, kuten esim. abraham ja pojan uhraus, joka 1.Mooseksen kirjassa on maininnut aabraham ja iisak ja koraanissa aabraham ja ismael.
6)Moni kristitty on kääntynyt muslimiksi koska ei ymmärrä kolminaisuusoppia tai jokin asia ei tyydytä ja islam vetoaa muutenkin näennäisellä yksinkertaisuudellaan ja rituaaleillaan. Ihminen aina haluaa pelastua omin voimin.
Islamissa muslimi ei voi kääntyä kristityksi. Islam on koraanin mukaan ainoa oikea tie ja allahin viimeinen ilmoitus ihmiskunnalle. Tosin, maailmalla ja suomessakin kääntyy muslimeita kristinuskoon (vapauteen) koska ovat kohdanneet elävän Jumalan! Jumala tekee työtään muslimimaissa, vaikka sitä peitelläänkin eikä julkisesti kerrota tarkkoja lukuja kuinka moni kääntyy. Islamissa jos muslimi kääntyy pois uskonnostaan hänelle langetetaan kuolemantuomio.
7)Islam on tällä hetkellä maailman levinnein uskonto tilastojen mukaan. Kristinusko rypee laodikealisessa penseydessään organisaatiotasolla.
8) Terrori-iskuista voidaan olla montaa mieltä siitä mitä koraani niistä sanoo. Itsemurhaiskut eivät kuulu islamiin. Ne ovat fundamentalistilahkojen tekemisiä. Pelkästään niiden perusteella ei voida islamia tuomita. Lue raamattua ja arvioi kaikki sillä.
kristityn vai muslimin näkökulmasta?
uskvaisia kristittyjä on maailman väestöstä 33%
kun taas muslimeja on 26%