Diesel 306

Onko hyvä. Millainen pakkasella. Kulutus. Hyviä/huonoja kokemuksia?
61114
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

1.9 D, 1.9 TD vai 2.0 Hdi?

1.9 D/TD
lämpenee hyvin
- kulutus on suurempi kuin HDi, seka-ajossa 5,5-6,5 l/100km
- Hiukan hengetön alle 1800 rpm, sitten turbo tulee mukaan ja kulkee pirteästi

2.0 HDi
kulutus on pienempi, seka-ajossa kulutus 4,7-5,6 l/100km
vetää hyvin alakierroksilta asti, ei turbo potkua
- lämpenee hitaammin
- HDi tyyppiviat, polttoainepumppu ja hihnapyörä

Äänestä
  • Olin ajatellut maksaa max. 6000E, joten malli taitaa olla 1.9D, vai saako muitakin malleja tuohon hintaan? Onko yli 250 000tkm ajetut "loppu"?

    Kiitos avusta!!!

    Äänestä

Ajo-ominaisuudet ihan kivat, mutta ainakin mulla -98 td oli pikkuvikojen riivaama. Isoin näistä pikkuvioista oli kovilla pakkasilla turbon paukahtaminen. Lisää päänvaivaa aiheuttivat käsijarrun vaijerien roikkumistaipumus ja orastavat öljyvuodot moottorin tiivisteissä, vähän kuin naapurin narttukoira, tippa sinne ja toinen tänne...
Ovien suhina myös ongelmana, tiivisteet useimmista rikki ja uudet maksaa maltaita.

Kohta vuoden olen ajellut toisenmerkkisellä ja hermoni ovat selkeästi paremmassa kunnossa...

Äänestä
  • Itselläni on 1,9td vm.-97.Hyvä auto on ollut,ei mitään ihmeempää.Kulkee helvetin hyvin ja paranee vain.Kohta 210 000 mittarissa ja ollut mulla uudesta asti.Turbon hajoaminen ei todellakaan mikään tyyppivika!Viosta voisi sanoa,siis mitkä ovat ns tyyppivikoja,että etupään kallistuksenvakaajan "pystytankoja" tahtoo mennä kuin leipää.Ei ne kyllä kalliita ole ja helppoja vaihtaa.Jäähdyttimen olen kerran vaihtanut,vanha oli melkein läpimätä..Sähköissä ei ole ollut mitään ongelmaa,mitä nyt koetaulun polttimoita muutaman vaihtanut.Kannattaa ostaa mieluummin se turbo koneella,ei nittäin ole nekään enää kalliita.Kilometrejä ei kannata säikähtää,luulempa että ensin loppuu auto kuin moottori!

    Äänestä

  • ..se toinen on?

    Äänestä

  • Jippe kirjoitti:

    ..se toinen on?

    Se toinen on ahtamaton 1,9 D, siis ilman turboa ja siten parikymmentä heppaa tehottomampi ja ennenkaikkea kolmannesta pienemmällä vääntömomentilla varustettu. TD on paljon yleisempi ja jos valita voi, niin ehdottomasti TD.

    Meillä on ollut yhdeksän vuotta 306 1,9TD ja sillä on ajettu yli 400 tuhatta ja ajetaan edelleenkin, näin paljon ajettu on ajettava itse loppuun, sillä on käyttöarvoa mutta ei vaihtoarvoa. Hyvin on pelannut ajettu matka huomioiden. Ns. kuluvia osia on vaihdettu. Koneeseen jouduttiin vaihtamaan kansipahvi n. 390 tuhannen kohdalla, vuoti öljyä. Se on ainoa mitä voimalinjalle on tehty, tietysti jakohihna on vaihdettu säännöllisesti. Kytkinkin on vielä alkuperäinen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jippe kirjoitti:

Onko hyvä. Millainen pakkasella. Kulutus. Hyviä/huonoja kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu