akvan mitat on 130*50*50 n.300l
vesiarvot on (mitattu tänää Tetra 5in1 testillä)
ph7,6
Kh3 tai 6
Gh6
no2 0
no3 0 tai 10
en halua mitään pieniä kaloja jotain 5-10cm
maksimissaan....
jotain kalasto ehdotuksia mielellään pikaisesti kun tänään olisin niitä hakemaan lähdössä! akvaa kypsytetty vajaa kolme viikkoa!
vesiarvot on (mitattu tänää Tetra 5in1 testillä)
ph7,6
Kh3 tai 6
Gh6
no2 0
no3 0 tai 10
en halua mitään pieniä kaloja jotain 5-10cm
maksimissaan....
jotain kalasto ehdotuksia mielellään pikaisesti kun tänään olisin niitä hakemaan lähdössä! akvaa kypsytetty vajaa kolme viikkoa!
Vastaukset 12
Vanhimmat
Jelppaa nyt edes vähän, vaihtoehtoja on tuhottoman paljon!
Altaaseesi tulee sopimaan lähes kaikki markkinoilla olevat alle 25 cm pituiset happaman/pehmeän veden kalat...ja niitähän riittää. Ai juu, kannattaisi ehkä kertoa mistä päin olet, tai ainakin lähistöltä löytyvien kauppojen määrä, että tietää ehdotetaanko ihan tavallisia leipäkaloja vai löytyiskö ehkä jotain harvinaisempiakin herkkuja.
pH tulee tippumaan kalaston myötä johonkin 6:n pintaan johtuen hiilidioksidista ja vielä kun otetaan huomioon Tetran 5in1 testin epätarkkuus (se ei näytä pH:ta oikein pehmeästä vedestä).
BTW millä olet kypsyttänyt altaan?
ajan kanssa ja kalanruualla (hiutale)
tahtoisin jotain värikkäämpiä kaloja...
olen menossa helsinkiin (kallioon)lemmikkikeskukseen katselemaan jos sieltä vaikka jotain löytyisi
vai onko joku parempi paikka?
sellaisia kaloja jotka söisivät myös kotiloita jos niitä ilmestyy ja sellaisia jotka eivät nyppisi muiden kalojen eviä. myös sellasisia joille kelpaa ruuaksi melkein mikä vaan paitsi kasvit
No sitten se on varmin ratkaisu Etelä-Amerikkalaiset kirjoahvenet ja tetrat. Ainakin perhoskirjoahvenet natustelevat kotilon mätiä ja poikasia joten oletettavaa on, että rusokääpiöahvenkin tekee niin. Molemmat lajit ovat rauhallisia, eivätkä syö kasveja. Ruoaksi kelpaa hiutaleet ja mikä vaan kun akvaan putoaa ;D
Sitten voisit hommata jotain vähän isompiakin kirjoahvenia, mutta rauhallisemmasta päästä. Sellaisia olisivat lehtikala ja avainkirjoahven.
Jos otat vaikka pariskunnan rusokirjoahvenia ja pariskunnan avainkirjoahvenia, mahtuisi porukkaan vielä tetraparvi, leväntorjuntayksikkö ja monnisparvi.
Voit valita tetroiksi lähes minkä vaan lajin, mutta ehkä kannattaisi välttää ihan pienimpiä ja kaikkein häijyimpiä lajeja. Kuparitetran olemus jotenkin sopisi oikein hyvin tuonne. Myös Moenkhausia-suvun tetrat passaisivat mainiosti, erityisesti punasilmätetra. Tetroja aluksi 12 kappaleen parvi ja sitten lisää vielä 2-6 jos arkailevat.
Monnislajiksi sopii myös oikestaan ihan mikä vaan silmää eniten miellyttää. Ehkä kannattaa kuitenkin jättää pois laskuista kaikkein pikkiriikkisimmät, eli nuoli- ja kääpiömonniset. Monnisia 10 kappaleen parvi tai 2 eri lajia 6 kappaleen parvet.
Leväntorjuntaan käy esim. se vakio, eli partamonni. Muita hyviä löytyis myös Ancistrus-suvusta, myös otot eli nuolimonnit sopivat erinomaisesti (parvikala, ota vähintään 8). Myös katinkultamonnit käyvät, mutta meillä näillä on tapana raastaa miekkakasvit vähän turhankin puhtaiksi = läpinäkyviksi.
Että miltä saundaisi seuraava:
2 avainkirjoahventa
2 rusokääpiöahventa
8 jotain nuolimonnilajia
10 jotain monnista
12 kuparitetraa
Lämpötila olis sitten tälle porukalle 23-25 astetta (mikä varmaankin passaa hyvin, riittää pienempikin lämmitin tasaamaan öisin lämpötilan vaihtelut).
Just. Kyllä se akvaariosi on varmasti jollain lailla kypsynyt, mutta ota sitten aluksi ihan vaan pari kalaa. Olen aika varma, että siellä ei ole kovinkaan paljon typpibakteereita, mutta pakko siellä on jotain olla koska nitriitti on 0 ja nitraattia löytyy.
Seuraa tarkkaan typpiarvoja ja ole valmiina massiivisiin veden vaihtoihin. Kyllä se siitä kun varovasti ottaa. Kannattaa lukea Jyrki Järven akvaarionhoito-ohjeet. www.aquahoito.info vielä kerran.
Akvaariokeskus (Ruoholahti) on mielestäni koko tasavallan paras akvaariokauppa. Valitettavasti siellä on viime aikoina nousseet hinnat myös vastaamaan palvelun laadun ja tietämyksen määrän tasoa.
otan tummaleväplekon niin mitä kaloja sille sopisi kaveriksi?
Älä herran jee sellaista osta! Se kasvaa oikeasti 50 cm pitkäksi, eikä arvosta kasvejasi yhtään.
Akvaariossasi ei oikesti riitä litrat tummalevälle, se on vissi. Jos plekotuttaa, niin akvaarioosi sopivia vaihtoehtoja on vaikka kuinka. Usein vaan on niin, että pikkuiset plekot pitävät vähän lämpimämmästä vedestä. kts. Peckoltia-suku ja Hypancistrus-suku.
Viileämmässä menisi pikkuinen ja tosi nätti tähtipartamonni
http://koti.mbnet.fi/snk/sannan/kuvat/kalat/monnit/stara.jpg
Eikö se olisikin PALJON parempi kuin tummaleväpleko?
toi pleko näytä yhtään hyvälle.....
en haluu noin "värikästä" plekoa...
jos se tummalevä kasvaa noin isox niin täytyy hankkia isompi akva.... sekin on kyllä suunnitteilla (n.500l)
toi tummalevä on ollu vähän niiku perinne meidän perheessä =)
No ei kai siinä sitten muu auta kuin laittaa ostoslistalle esim. 600-litrainen amme. :D
Ens' hätiin tummalevälle kyllä se 300-litrainenkin piisaa, mutta siinä vaiheessa kun pituutta alkaa olla 20 cm, pitäisi uusi akva jo olla kypsymässä. Perinteisiä tummaleväplekojen kavereita ovat olleet oskarit. Itsellänikin vielä joskus haaveissa moinen kokoonpano, eli 1 tummalevä ja 2-3 oskaria.
Katsoitko muuten yhtään niitä koruplekoja ja seepraplekoja? Eikö niistä löytyisi 300-litraiseen tummaleväplekon korviketta?
Mustapleko ainakin akvaariokeskuksen mukaan passaisi ihan hyvin.
http://www.akvaariokeskus.com/images/kalat/pienet/mustapleko.jpg
Voi olla helpompi, että ehkäiset ne kotilot ennalta, etkä koita hankkia kaloja niitä syömään. Eli kylvetät kasvit vaikka alunassa ennen akvaan laittoa, niin ei niitä sitten tyhjästäkään sinne ilmesty.
Nuo kotilonsyöjät kun yleensä rajoittavat sitä muuta kalastoa aika hanakasti
Vaikka sateenkaarikaloja, monen värisiä mutta jos löydät oikean lajin ota vain yhtä lajia, vesi arvot saattaa olla poikkeavia. Komea parvena, ovat mullakin hanakasti soitimella ja kutevat säännöllisesti tosin yhtään poikasta en ole vielä saanut hengissä maailmaan, byhyy. Tollaseen akvaan kenties kymmenkunta kalaa, kasvavat n. 10senttisiksi. Ota kolme urosta ja loput naaraita, helppo erottaa evistä. Uroksilla Pidemmät selkäevät. Laitan viä linkin kipase kattomassa?
Mulla siis on seuraavat tosin eri altaissa.
Melanotaenia lacustris "sinisateenkaarikala"
Melanotaenia boesemani "kultapyrstösateenkaarikala"
http://members.optushome.com.au/chelmon/Contents.htm
Pohjalle hienoa hiekkaa ja Corydoras suvun monnisia parvi sinne?
http://www.mars.dti.ne.jp/~yamyam/index-e.html
botia suvun esim. "Botia rostata
nuoliaisia, ne on kovia syömään kotiloita mutta jotkut lajit on hieman agressiivisia.
Tai sitten kääpiöpallokaloja "Tetraodon travancoricus
Pallokalat tosiaan on luonteeltaan kans agressiivisia, säännöllisellä ruokinnalla ne saa pysymään rauhallisina tosin ruokavalio on aikas suppea, surviaista tai sitten kotiloita.
Tai sitten omasta kokemuksesta jos akvaariossa sattuu syystä tahi toisesta olemaan kotilo "onkelmia", on pallokalat oiva luonnon lääke näihin nilviäisiin. Tosin ei niitä kotiloita loputtomiin riitä, pallokalat on melko ahmatteja. Mulla on ns. viljelyallas/karanteeniallas jossa kotilot lisääntyy valtoimenaan, sieltä voi sitten keräillä pallokaloille ruokaa. Parikymmentä kotiloa kerkee lisääntyy niin hyvin että niistä on ruokaa pallukoille viikoiksi.
Jos nyt kuitenkin oot ajatellu hankkia näitä metkoja kaloja, toivottavasti sulla ei oo mitään "hunnullisia" kaloja, lehtikala, miljoonakala, miekkapyrstö harkintana. Menikö perille, pallokalat tulee tosiaan napsimaan niitä ellet ole tarkkana.
Tää vastaus nyt ei oo ihan täydentävä mut toivottavasti oli jotain jeesiä???