Mistä helpotus näihin kamaliin kipuihin, jotka yötä myöten valvottavat ja pakottavat minut nukkumaan olohuoneen sohvalla? Olen syönyt panadolia ja tuskieni pakottamana ottanut pari ibumaxiakin (ibumax auttanut). Ei auta venyttelyt, ei hieronta :( Istuma-asennossa kamala olla ja makuullakin helpottaa vain, jos makaan olohuoneemme sohvalla tietynlaisessa asennossa (sänky liian pehmeäkö?)
Selkäkivut
~*Hanna*~
9974
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Mulla auttoi kun hieroin selkään tiikerbalsamia, sitä saa apteekista ja varmaan luontaistuotekaupoistakin. Käytin sitä myös supistuksiin,supistuksien ollessa kipeimmillään vähän ennen synnytystä.
Tee kävelylenkkejä, harrasta muuta (kevyttä) liikuntaa ja venyttele selkälihaksia. Voitele selkää mobilatilla tai vastaavalla (tietääkseni ei ole kielletty raskauden aikana, mutta varmista). Vältä istumista ja jos joudut istumaan, niin vältä paikallaan nököttämistä, vaihda asentoa, istu tuolin laidalla, jne. Sänkysi voi hyvinkin olla liian pehmeä.
mobilat ja monetkin muut vastaavat tuotteet on ehdottomasti kielletty raskauden aikana! sisältää asetyylisalisylaattia, eli samaa kuin asperiinissa ym.
katselin juuri samaan vaivaan apua tohtori.fi:stä, ja siellä oli yksi lääkevoide, jota sai raskaanakin käyttää..jokin agel tai jotain, mutta tarkastaisin senkin apteekista.
oletko monennella viikolla?ja milloin selkäkipu alkoi?kiinnostaa ihan sen takia kun epäilen että olen raskaana ja on nuita oireita ja nyt n.nelisen päivää on tuota selkääki särkeny,välillä hyvinkin kipeästi.
juu tuolta tohtori.fi sivulta löytyy varmaan se oikean voiteen nimi mitä voi käyttää raskausaikana.
mutta onnea raskaudellesi.
14 2 ja selkäkivut ovat alkaneet viime viikon puolessa välissä (nyt viides päivä menossa).
toivottavasti löydät jonkun ratkaisun.
tai sitten on pakko nukkua siellä sohvalla,onhan se tietty inhottavaa,kun ei voi omassa sängyssä nukkua.piti vielä kysymäni että oletko minkä ikäinen?
Mutta onnea vielä odotukseen,toivottavasti kaikki menee hyvin.
Olen 18-v :)
Ilman oman rakkaan kainaloa on ilkeä nukkua, varsinkin kun tietää, että voisi, jos selkä ei vihottelisi :( Onneksi minulla on niin ihana mies, että hän suunnittelee nyt laittavansa jotain vaneria (tmv) patjojeni väliin, jotta sänky tuntuisi kovemmalta (auttoi mm. äitini selkävaivoihin selkäleikkauksen jälkeen).
juu niinhän se on.mulla mies tekee hirveästi yö töitä einkä kyllä ole vieläkään tottunut nukkumaan yksin.
sitä vanerin laittoa vois tietty kokeilla,aika hyvä idea!kunhan ei mene liian kovaksi :)
mutta onnea odotukselle.
Minä kävin nuorimmaista odottaessani akupunktiossa selkäkipujen takia. Se auttoi minua kyllä tosi paljon, en olisi itsekään uskonut. Ainakin siinä vaiheessa, kun muut keinot on kokeiltu, niin kannattaa kokeilla, varsinkin, jos teilläpäin akupunktiota saa terveyskeskuksessa. Ei tule ainakaan kalliiksi. Vauvalle siitä ei ole haittaa. Minä sain akupunktiota ihan loppuraskauteen asti.