koiralleni pepelle tehtiin kastraatio ja jouduin itse ottamaan tikit pois kaksi tikkiä lähti helposti mutta kolmas on jumissa en saa sitä millään pois enkä viitsi repiäkkään onko vaarallista jos tikki jää sinne. Onko kenelläkään tietoa?
tikin poisto
Villis
2804
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tikit osaa kyllä joskus olla hankalia.
Jos tikki on sulavaa materiaalia, ei tarvitse poistaa. Jos tikki on sulamatonta lankaa, on se ehdottomasti poistettava, muuten se tulehtuu, onhan kyseessä kuitenkin vierasesine.
Jos se tuntuu oikein hankalalta poistaa, on ehkä viisaampi käväistä eläinlääkärissä. Ei sinulla ole tuttavapiirissä sairaanhoitajaa/terveydenhoitajaa joka voisi auttaa?
Hyvin terävä kärkisiä saksia? Ota pinseteillä tikistä kiinni ja yritä saada ujutettua saksen kärki tikin alle. Kun poistat tikin, niin muista, että ihon pinnalla oleva tikin osa, ei saa kulkea ihon alla. Eli tikki täytyy katkaista aivan ihon rajasta ja sitten vedät pois niin, ettei ihon päällä ollut tikin osa kulje ihon alla ;) Joskus tikki saattaa katketa kun sitä yrittää "venyttää", että sakset sais alle. Silloin tikki lähtee pois kuin itsestään. Saitko elkkulekurilta tikin poisto välineet? Ne helpottais aika paljon ;)