yhden siivoojan on lupa tehdä, tai siis mikä on kohtuuden rajoissa? esim jos teen yksin töitä, onko pomolla oikeus laittaa tekemään useaa eri kohdetta, joissa on 5-9 rappua per kohde, useimmissa 8. Itsestäni tuntuu että yksi iso kohde vie enemmän voimia, kuin useampi pieni... Tällä hetkellä teen n.33 rappua päivässä ja niistä 7 rapussa on hissi!!!! Missä menee raja?
kuinka monta rappua...
sivooja
4830
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
vaihda lafkaa, jos ei usko!
Eikö tosiaan ole olemassa mitään selvää rappu määrää, mitä yksi siivooja saa maksimissaan päivän aikana tehdä??
Minullla n. 30 rappua 5:tenä päivänä viikossa ja 6 saunaa, joka saunassa tietysti 2 pesuhuonetta 2pukuhuonetta? Saunat pestään 2 kertaa viikossa.
Hyvin se aika riittää kun rutiinilla työstää. Tietää jo ennalta missä rapuissa odottaa yllätys. Hissejä ei ole mutta otan urheilukannalta ja juoksen raput reippaasti ylös,alas tullaan sitten robottina. Tietysti jos nuo sinun kohteet tornitaloja niin ei ihme jos väsyt,puhu pomosi kanssa. Eihän se voi sinua pihallekkaan laittaa jos et nyt ihan harjoittelija ole.
keskimäärin n.3 kerrosta isoimmissa5 saunoja on 13 ja pukuhuoneita 2 per sauna, paitsi yhdessä kohteessa plus vielä 8 pesulaa päälle. Olen joskus kuullut että yhdellä siivojalla sais olla max. 27 rappua, sen takia kyselen! ennen kun mulla vielä oli pari, jonka kanssa tehdä töitä rappuja oli 40 per lärvi!!!!