Jotenkin tuntuu raastavalta tämä lestojen ja muiden uskonsuuntien riitely joten ehdottaisin että perustetaan uusi uskonsuunta johon otetaan opiksi parhaat palat lestojen opista ja muista esim. hellareiden opista ja nimeksi voisi laittaa vaikka Hellalesta olisiko kannatusta?
Hellalesta
Nako
7371
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
"parhaat palat lestojen opista"
???
HELLAN LESTA ELI HELLANLESTA LESTAHELLAN..
Kuulostaa oikeen hyvältä idealta mut kaiten se ois suurta harhaoppia ..??? oih ja voih...(=
hellanlesta...
(;
Lestadiolaisuus toimi väylänä helluntaiherätykselle. 1910 ensimmäiset kosketukset liikkeiden välillä Norjassa
Onhan ensimmäiset helluntailaisten saarnaajien kokoukset pidetty Helsingin rauhanyhdistyksellä. Näissä kokouksissa sai myös eräs lestadiolainen nainen henkikasteen ja tapahtui ihmeparantumisia. Alkuvaiheitten aikaan oli helluntailaisuus Narvan lestadiolaisten käsissä, siihen saakka kunnes helluntailiikkeen johto siirtyi heidän omiin käsiin. Useat lestadiolaiset jatkoivat toimintaansa helluntailiikkeen sisällä ja etääntyivat lestadiolaisuudesta.
lähde: Raittila -67
Kyllähän semmonen usko on jossa on ne kaikki parhaat puolet.
perustaa mitään. On jo perustettu.
Jeesuksen toista tulemusta edeltää väkevä eksytys.
paav toinen Tess 2..
3. Älkää antako kenenkään vietellä itseänne millään tavalla. Sillä se päivä ei tule, ennenkuin luopumus ensin tapahtuu ja laittomuuden ihminen ilmestyy, kadotuksen lapsi,
4. tuo vastustaja, joka korottaa itsensä yli kaiken, mitä jumalaksi tai jumaloitavaksi kutsutaan, niin että hän asettuu Jumalan temppeliin ja julistaa olevansa Jumala.
9. tuo, jonka tulemus tapahtuu saatanan vaikutuksesta valheen kaikella voimalla ja tunnusteoilla ja ihmeillä
10. ja kaikilla vääryyden viettelyksillä niille, jotka joutuvat kadotukseen, sentähden etteivät ottaneet vastaan rakkautta totuuteen, voidaksensa pelastua.
11. Ja sentähden Jumala lähettää heille väkevän eksytyksen, niin että he uskovat valheen,
12. että kaikki ne tuomittaisiin, jotka eivät ole uskoneet totuutta, vaan mielistyneet vääryyteen.
15. Niin seisokaa siis, veljet, lujina ja pitäkää kiinni niistä opetuksista, joita olette oppineet joko meidän puheestamme tai kirjeestämme.
16. Ja meidän Herramme Jeesus Kristus itse ja Jumala, meidän Isämme, joka on rakastanut meitä ja armossa antanut meille iankaikkisen lohdutuksen ja hyvän toivon,
----
Kyllä se minkä Jeesus on jättänyt, se pitää. Se on yhtä tosi ja tuore kuin se olisi tänään sanottu. Jeesuksen sanat ovat Jumalallisia. Jumalahan ei lupauksiaan riko.
Tässä on meininkiä
Mistä niin päättelet, että meillä muka riitaa olis?