Kyllä opintotuet riittää mainiosti. Tukiahan saa yhteensä 624 euroa (opintoraha, asumislisä, opintolaina). Solun saa pk-seudullakin 200 eurolla johon kuuluu yleensä netti, sähköt, vesi. Jää siis yli 400 euroa kaikkeen muuhun. Riittää todella hyvin. Varsinkin kun opiskelijalle ruokakin maksaa noin 2,5e päivä (vain n.60 euroa/kk) ja muutenkin saa alennuksia esim. matkustuskuluista.
Ja sitten jos vielä pikkasen käy työn ohessa töissä tai saa kesätyösäästöjä aikaan niin rahaahan on tosi mukavasti.
Varmaan valitatte, että ei haluta ottaa lainaa. Sitähän joutuu maksamaan vasta kahden vuoden päästä valmistumisesta ja 100e kuussa. Ei tuo 100e kuukaudessa oo paljoo mitään siinä vaiheessa. Vaikka saisikin vain minimipalkkaa 1300e niin silti pystyy kevyesti maksamaan ilman että tuntuu missään. Ja luultavasti suurin osa tulee saamaan enempi varsinkin jos asuu vielä naisen/miehen kanssa samassa taloudessa.
Ja sitten jos vielä pikkasen käy työn ohessa töissä tai saa kesätyösäästöjä aikaan niin rahaahan on tosi mukavasti.
Varmaan valitatte, että ei haluta ottaa lainaa. Sitähän joutuu maksamaan vasta kahden vuoden päästä valmistumisesta ja 100e kuussa. Ei tuo 100e kuukaudessa oo paljoo mitään siinä vaiheessa. Vaikka saisikin vain minimipalkkaa 1300e niin silti pystyy kevyesti maksamaan ilman että tuntuu missään. Ja luultavasti suurin osa tulee saamaan enempi varsinkin jos asuu vielä naisen/miehen kanssa samassa taloudessa.
Vastaukset 33
Vanhimmat
No maksappa 295e/kk solusta ja laske uudelleen. Laske myös kirjat, muut opintoihin menevät kustannukset, bussikortti, yms. Itse maksan solusta juuri tuon 295/kk ja halvempaa ei ole. Bussikortti maksaa 40e/kk ja siihen ei saa opiskelija-alennusta. Kirjat maksavat 30-65e/kpl. Käytettyjä ei paljoa ole tarjolla kun uusivat niitä sellaista vauhtia. Kirjastoista kaikkia kirjoja ei löydä ja laina-aikakin on oppikirjoissa 2 viikkoa. Puhelin on aika välttämätön ja lasku on yleensä siinä 30e. Ruokaan menee koulussa sen mainitsemasi 60e/kk.
Missä välissä ehtii käydä töissä? Nytkin päivät ovat 8.00-16.15 ja sen jälkeen pitäisi vielä tehdä kotitehtävät. Väitätkö että jaksat vielä mennä 18.00 jälken töihin? Aika kova heppu on jos meinaat olla vielä antennit vastaanotolla aamulla luennolla.
295 40 30 60=425 perusjuttuihin.
Opintotuki on asumislisä opintoraha, yht. 404e/kk. Tämän lisäksi lainantakaus, tänä keväänä 1100e.
Jos lainaa ottaa n.2000e/vuosi ja opiskeluaika vaikka 6 vuotta, lainaa kertyy 12000e ilman korkoja. Jos lainaa maksaa takaisin mainitsemasi 100e/kk, laina on maksettu takaisin 12000/100=120 kuukaudessa. 120 kuukautta on sama kuin 10 vuotta. Haluatko maksaa seuraavat 10 vuotta opintolainaasi?
Ilmeisesti et ole opiskelija, vaan nipottaja työläinen jolla on kuulemma liian suuri veroprosentti opiskelijoiden takia. Painu sinne minne aurinko ei paista ja nuuhki raitista ilmaa.
Oon kyllä ite opiskelija. Tosi paljon kyllä maksat soluhuoneesta. Ite sain hoasilta viikon jonottamisella 199 euron yksiön kun laitoin vain ehdoksi, että maksimissaan saa maksaa 200 euroa. Tosin hain sitä keväällä jolloin tarjonta parempaa.
Mua ei ainakaan haittaa vaikka maksan opintolainaa pois 10 vuotta. Luultavasti tulee ottamaan asuntolainaa ja sitä joutuu helposti maksamaan 800 euroa kuussa 20 vuoden ajan. Ei siinä tunnu vaikka makselisi velkoja samalla sen 900 euroa kuussa, josta siis 100e tuo opintolaina.
Nuo kirjojen hinnat kyl kuulostaa tosi pahalta. Kuin usein niitä joudut niitä ostelemaan ?
niinpä niin.. ootko koskaan tavannu vanhempia jotka makselee omia opintolainojaan tai yrityslainojaan tai asuntolainojaan tai autolainojaan pois???
mun vanhemmilla on opintolainoja, yrityslainoja, asuntolainoja ja autolainoja...
ja ku on kerran nähny mitä se on, ei siihen ihan heti kotoa muuton jälkeen haluis itte joutua koukkuun...
faija on koht 54-vuotias ja sai muutama vuos sitten opintolainansa maksettua jipiaijee...
auto vaihdettiin, ku vanha meinas hajota.. =lisää lainaa.. vanhan auton vika lainaerä maksettiin 2 kk uuteen autoon vaihtamisen jälkeen.... yrityslainat ny koko ajan muuttuu, mut ei tunnu loppuvan ikinä... ja asuntolaina vasta ihana on.. se kun yleensä otetaan sillä 20 tai 30 vuoden takasinmaksulla jo alkujaan...
ja kun ei kaikilla se palkka nouse sinne kattoon... ja entäs jos jäät työttömäksi, voihan niinkin käydä...
kyl toi 900 euroa kuussa pelkkiä velkoja on aika tajuttoman paljon. et vaan ehkä ite tajua sitä vielä..
Noh en oo velkakierrettä nähny, mutta kyllä tiedän monia, jotka makselevat omaa asuntoa, ei se ole mikään ylivoimainen homma.
900 euroa tietty paljon velkaa, mutta ei todellakaan se pelkkä 100 euroa opintovelkaa.
Ja vuokra pk-seudulla asunnosta kyllä on helposti 700e/kk. Ei tuo 900e/kk paljookaan enempää ole. Ja mielummin sitä rahaa tulee itelleen kuin vuokranantajalle.
Tietty aina mahis joutuu työttömäks mut tuskin sitä koko elämäänsä on työtön. Ja tosiaan 2 vuotta valmistumisesta saa kulua ennenkuin niitä opintolainoja joutuu makselee takas. Muutenkin takaisinmaksu joustavaa.
Ja huomattavasti enemmän iloa ja helpotusta se 200 euroa tuo opiskellessa kuin se 100 euroa sitten työssäkäydessä. Jos tajuut tuon lokiikan?
kävin just äsken laskemassa esim. nykyajan "normaalin" omakotitalon lainan maksuja...
jos otat sen 200 000 euroa, (minkä se talo nykyään maksaa) ja otat vaik 25 vuoden lainan (kans keskitasoa) maksat 1001 euroa kuussa ja laskueriä on 300 kpl. siihen sit viä ne opintolainat ja esim. autolainat (kuinkakohan moni meistä ostaa uutta autoa käteisellä...) päälle. mä ainakin yritän selvitä mahdollisimman pitkään pelkällä työnteolla ja vasta siinä vaiheessa ku on pakko ottaa lainaa.. pankit kynii meidän perhettä jo muutenkin ihan tarpeeksi!!!
Mäki oon nähny läheltä sen millasta on elää isoissa veloissa. Sentakia itse koitan elämässä mahdollisimman paljon välttää ainakaan isompaa velkaa. Mielummin asun vuokralla ja nautin vapaudesta, velattomuudesta ja siitä ettei tarvii stressata ison velan takaisinmaksun kanssa.
Opintolainaakin olen välttänyt ihan periaatteen takia vaikka välillä onkin ollut tiukkaa. 1000e oon ottanu opintolainaa, mut sekin meni vuokratakuuseen.
Autokin periaatteessa on mahdollisuus ostaa käteisellä jos sitä autoa ei heti tarvitse ja malttaa vaikka säästää sen viisi vuotta siihen tarvittavat rahat.
Suomen valtion antamat tuet eivät TODELLAKAAN riitä elämiseen. Kyllä valtio omansa muistaa pois ottaa, mutta ei kuitenkaan muista omiaan hoitaa...
Teina en valittaisi jos hieman laajennatte katsettanne Suomen rajojen ulkopuolelle muualle Eurooppaan. Asun itse Hollannissa ja mietiskelen tassa juuri opiskeluvaihtoehtoja. Taalla jo lahdetaan siita periaatteesta etta vanhempien odotetaan maksavan osa lapsiensa opiskelusta. Opintojen hinnat korkeakouluasteella ovan noin 2000-3000 euroa/VUOSI ja viela enemmankin riippuen alasta. Opintotukea sun muita asumistukia jne opiskelijat saavat keskimaarin puolet vahemman kuin suomessa. Jos haluat tienata extrahiluja iltatoilla niin palkka hampurilaispaikassa on noin 5 euroa/tunti. Kunhan vain ajattelin piristaa teidan synkkaa ja koyhaa opiskelijaelamaa..
hoas antaa yksiòitààn vain niille joilla on jo 100ov kasassa? viikon jonotus? Vittu joo!
taisit unohtaa nuo korot ts. tuo summa tulee olemaan paljon suurempi!
Suomen koulujärjestelmä on halpa, koska täällä ei ole lukukausimaksuja, se on totta.
Toisaalta Suomalaiset ovat EU:n köyhimpien joukossa mitattuna ostovoimalla. Hollannissa Käteen jäävä tulo on kaksinkertainen Suomeen verrattuna! Tosin ns. duunareilla tuo ero ei ole aivan yhtä suuri mutta muilla ryhmillä ryhmillä se on vähintään tuo.
Joten tuo vertailu on aika vaikeaa.
joo että opintotuki tällä hetkellä 16,8 e / kuukausi ja palkkaa tulee töistä n. 200e kuukaudessa... joten silläpä elä..!!
kysynpä vain että miten saat yli 600 euroa?ilman lainaa???ite saan 360 euroa kuussa ja vuokra on kolmion puolikkaasta 250 euroa.lisäksi kuljen joka viikonloppu kotiini ja elätän kaksi kissaa...joudun myös kulkemaan bussilla kouluuni...että 110 euroa kuussa ei ihan riitä...matkakustannukset on jo 120 euroa:( kissoihin menee noin 10 euroa viikossa.ja kaippa jotain pitäisi syödäkkin.sitten vielä puhelinlasku, autovero, tv-lupa jne. jne....hyvin pärjää.pakko siis ottaa lainaa jota onkin kertynyt jo 3000 euroa!!!
Taas täällä valitetaan rahan puutteesta, mutta eletään kuin suurituloiset. Kissat, auto, tv-lupa... Ovatko nuo kaikki välttämättömiä? Jos sinäkin käyttäisit opintotukesi järkevästi, niin se riittäisi vallan hyvin. Eihän sinun pitäisi autoa omistaa, jos sinulla ei ole siihen varaa, ja kissatkin voisit heivata saunan taakse, jos noin kalliiksi tulevat. Mutta opiskelijanahan olet sitä mieltä, että valtion pitäisi sinullekin nämä kulut maksaa suurentamalla opintotukea. Ja kai bensarahatkin valtion kassasta löytyy...
auto on kissojen takia(ja tulee halvemmaks ku julkiset kulkuneuvot jkl:ssä)JA KISSOJA EN RAHAN TAKIA LOPETA PRKLE!!!!!bensat taitaa tulla isän pussista.ja kerroppas sinä fiksuna että miksi juopoille sitten maksetaan kaikki???nehän saa kaiken valmiiksi!ne sinne saunan taakse pitäs viedä!!!
Miksi pitäisi ottaa askel taaksepäin, kun eletään kuitenkin sivistyneessä teknologia yhteiskunnassa? Sinun mielestä opiskelijoiden pitäisi asua metsässä havumajassa kynttilän valossa ilmeisesti. Ja otahan se tärkeä pointti huomioon myös, että tämän päivän opiskelijat maksavat valmistumisensa jälkeen veroja, joilla kustannetaan esimerkiksi sinunkin eläke(oletan, että olet tällä hetkellä keski-ikäinen). Antaa kaikkien kukkien kukkia, ja nuorten nauttia nuoruudestaan ja opiskelijaelämästä, jonka pitäisi olla parasta aikaa elämässä.
Miten muka voi saada noin suuren summan rahaa? Opintotuen ja asumislisän maksimi määrä yhteensä on n 363€ opintolaina max. 220 €. Eli yhteensä 583 €. Tarkistin nuo juuri kelasta...
Suoraan kelan sivulta opintotuki 259,01
miinus verot 10% eli 233,11 ja asumislisä maksimissaan 171,55 eli tekee yhteensä 404,66 euroa. Ja sitten se laina 220 euroa. Näin se homma menee. Tuossa vielä linkit:
http://193.209.217.5/in/internet/suomi.nsf/NET/060601120441IL?openDocument
http://193.209.217.5/in/internet/suomi.nsf/NET/060601115327IL?openDocument
Niin tarkistapa vielä sieltä kelan sivuilta, että kuinka paljon toisen asteen oppilaitoksessa opiskeleva saa opintotukea. 213,60/kk plus sitten asumistuki ja laina. Ei kaikki pääse/halua korkeakouluihin opiskelemaan. Duunareitakin tämä maa tarvitsee. =)
Itsekin huomannut, että kyllä sitä helposti koko opintotuella elää kun vain on alhainen vuokra. Itse asun soluasunnossa ja vuokra on 197 €. Vieläpä Helsingin keskustassa. Eli ei välttämättä tarvitse maksaa edes kulkemisesta kun voi harrastaa hyötyliikuntaa. Itse saisin yhteensä about 636 euroa (sis. lainan), mutta ennakonpidätys leikkaa tuosta osan pois. Vasta kuukauden olen elellyt näillä varoin ja olen elänyt leveämmin kuin koskaan. Jos johonkin pitäisi satsata niin uusien opiskelija-asuntojen rakentamiseen. Jos haluaa välttämättä asua yksiössä kartellen soluasumista (eli ainoa syy on ettei halua) niin mielestäni se on sitten oma häpeänsä, jos rahat eivät riitä.
Mistäpä saat Lene tuohon hintaan Helsingin keskustasta soluasunnon..???
Itse kun olen katsellut noita niin eipä tarvii olla välttämättä lähelläkään keskustaa kun on jo lähemmäs 300 euroa..
Merihaasta, 12,6 neliötä. 3 vuoden rajoitettu asumisoikeus.
Respect!
Niin, no asuppa n. 6 vuotta 12,6 neliön sisällä, porkassa on varmaan enemmän tilaa vangeilla. Sillä varmaan on rajattu tuo asumisoikeus 3 vuoteen ettei tarvi maksaa mielenhoitokustannuksia "ahdasmielisille". Vaikka on opiskelija ei se silti tarkoita että tarvii syödä paskaa.
Mahtaako olla kansanedustajien poikia kun puolustelevat kuinka hienosti tuet riittävät. Vai ovatko edes opiskeluja peruskoulun yhdeksättä luokkaa pidemmälle päässeet.
Soluhuone on 12,6 neliötä, lisäksi on eteinen, wc ja keittiö. Näissä nurkissako tulisi hulluksi? Ei ikinä. En sitten tiedä tämän kokoisesta asunnosta, mutta tuskin sekään niin hirveää olisi. Ja pakkoko siellä olisi kykkiä 24 h vuorokaudessa? Elämä on tuolla ulkona! :-D Hitto näitä pumpulissa eläneitä. ;)
On se vain kumma, että opiskelijoiden pitäs ottaa lainaa, mutta työttömät saa kuitenkin "ilmaista rahaa", vaikka eivät tee mitään. Kyllä opiskelu minusta ihan työstä käy, jos opiskelee "kunnolla". Jaksan aina ihmetelle miksi työttömät ei joudu ottamaan lainaa, jos opiskelijatkin joutuu. Ilman lainaa tuet riittää todella huonosti ja kesällä mentävä sossuun, jos ei vanhemmat ponsoroi elämää tai ei saa kesätöitä. Lainaa en kyllä ota mielummin riudun ja valitan. Koskaan ei ole vielä ollut niin hyvin rahaa käytössä kuin olessani työtön väli vuotta pitäessä.
Ite jätin ammattikorkeakoulu opintoni vuoden jälkeen kesken, ja sain silloin juurikin tuon karvan verran yli 400e kuussa ja eihän se tietenkään mihinkään riitä, sehä o selvä..Mut sittenku piti saada rahat vuokraan ku opintotuki ei enää rullannu, nii piti käydä täyttään laput sossuun (eli ei se sen kummempaa ruinaamista oo, pyydät vaan saada lappuset ja viet ne vaikka postiloodaan) Nii voi jumaleissön, sieltä saa 370e elämiseen vuokran!!!! Jos homma menis vähänkään oikeuden mukasesti nii vaihettas homma niin että tuon verran saisi opiskelijat ja pummit sais ton 400e kuussa (ite en tuota älyttömän kauan nostellu ku pääsin töihin)
niin..
onkohan niillä semmonen ajatus että näitä "sossupummeja" ei kukaan elätä mutta opiskelijoita on vanhemmat elättämässä?
No, ei tietenkään kaikkia opiskelijoita. Kuten ME KAIKKI TIEDÄMME.
Myöskin tiedämme ettei SYSTEEMI PELAA MEIDÄN MIELESTÄMME.
Kaikki on mielestämme epäoikeudenmukaista, eikö?
Valittamista löytyy vaikka mistä..
En väitä että tämä Kelan ja sossun toiminta olisi oikeudenmukaista, ei todellakaan!!
Kättä saa vääntää pienimmästäkin asiasta, ainakin Kelan kanssa!
Ehkä tyydyttävä tähän, EHKÄ EI?
Eihän toi määrä voi riittää mitenkään. Pelkästään yhtiövastikkeeseen mun asunnossa (8h,k,2wc,sauna)Helsingin keskustassa menee ton verran. Puhumattakaan että sen pitäis riittää vielä mun espoossa koulun lähellä olevan asunnon vastikkeeseen. Ja sitten pitäis vielä kahden auton verot ja vakuutukset maksaa. Ruokaan ja bensaankin sitä kuluu ja sähkötkin pitää maksaa.
Turha valittaa, jos omistat kaks asuntoa ja kaks autoa. Mä saan tukea lainan kanssa yhteensä vaan n.350e, josta vuokraan menee 160e. Joten elämiseen rahaa jää just ja just se 190e. Kuljen kävellen, enkä voisi kuvitellakkaan että rahat riittäisivät esimerkiksi kanaan tai muuhun kalliiseen lihaan, puhumattakaan jokaviikonloppuisista baarikäynneistä. Tätä kidutusta se on, kun olet 18, toisen asteen oppilaitoksessa, ja vanhemmilla kelan mittapuun mukaan "hyvät tulot", kun vanhempien lainoja ei noihin tuloihin lasketa.
Jos elää köyhästi ja säästellen, niin periaatteessa tuet riittää. Mutta entä jos sairastuu? En siis tarkoita mitään vakavaa sairautta, vaan ihan tavallisia tauteja. Itse olen ollut sairauskierteessä jo kaksi kuukautta. Koulussamme on hometta ym. Tähän mennessä lääkkeisiiin on mennyt yli 150€! Se on TODELLA paljon opintotuesta.
Kun vielä opiskelen amk:ssa, joudun käymään kunnan terveyskeskuksessa. Eikä siinä mitään, omalääkärini on tosi mukava, mutta en ole NÄHNYT häntä joulukuun alun jälkeen! Lääkärin aikoja ei vain saa! Puhelimella on pitänyt soittaa, mikä tarkoittaa siis monien KYMMENIEN eurojen kasvua puhelinlaskussa. Nyt joudun ties mihin kokeisiin, onneksi ne on ilmaisia, mutta jos jotain vakavampaa löytyy, en edes halua kuvitella mitä lääkkeet maksavat!
En ole halunnut pyytää vanhemmiltani rahaa, mutta nyt on pakko. Ei poikaystävänikään voi loputtomasti mun lääkkeitä maksaa. Vituttaa ja masentaa koko homma. En millään jaksaisi enää käydä koulussa, kun sieltä kuitenkin taudin taas saan. :(
Opiskelijatkin on ihmisiä. Koulussa ja muualla meitä kohdellaan kuin joitan erikoisia olentoja, jotka tulevat toimeen vedellä ja näkkileivällä (tai pyhällä hengellä), jaksavat tehdä kaikenmaailman turhat kotitehtävät (tiedän mistä puhun), pysyvät terveinä kuin pukit vuodesta toiseen ja pitävät kotinsakin tiptop-kunnossa. Just!
Niin enkä takoita mitään muoti hepeneitä. Rahat vaan ei riitä, jos joutuu ostamaan uuden toppatakin tai jotain muuta isompaa. Pyöränkin hajoaminen vie monet pennit, kun joutuu korjaamaan ainoan kulkuvälineen. Linkkilipusta tuskin viitsin edes haaveilla. Opiskelija ei saa sairastua esim. viisaudenhampaiden poistot ja tulehtuminen vei minut lähes konkurssiin. Harrastaminenkin on kielletty yliopistoliikunnan ulkopuolella.
1300 euro/kuussa??
Mistäs tuollanen tieto on peräisin??
Suomessa ei ole minimipalkkaa!!!
Monet tienaa vielä vähemmän mitä tuo mainitsemasi 1300 euroa.