Löytyykö tai onko kokemusta tukholmasta pohjoiseen olevista satamista?
Tukholman pohjoispuoli
Swensson
51091
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ensimmäinen kohde kun tulee vastaan jos lähdet Eckeröstä yli niin on Grisslehamn siellä on viehättävä pienvenesatama sisäpuolella. Lauttasatamaan ei kannata mennä. Pienvenesatamaan pitää jonkin verran kiertää pohjoisesta. Siitä pohjoiseen on paikkoja vaikka kuinka. Gävle... Högakustenin upea maisemat. Niistä löytyy netistäkin paljon tietoa.
olet menossa pohjoiseen päin, on Öregrund myös kiva paikka. Ei taaskaan mikään luonnonsatama, eli siellä voi olla muitakin ja on muutama ravintola aivan satamassa, siis veden päällä olevat terassit. Joillekkin suositus, toisille varoitus.
Muuten olen käynyt tuolla Höga Kustenilla ja mielestäni hieman ylimainostettu paikka. On siellä hienoja satamia ja näkyyhän noi korkeat tunturit kauas merelle, mutta aika ulkona siellä kuitenkin seilataan ja välimatkat pitkät. Kannattaa kuitenkin käydä itse toteamaassa niin tietää paremmim.
Lienee tosiaan makuasia pitääkö Höga Kustenista vai ei, itse pidän tungoksen puutteesta ja korkeista saarista, luonnonrauhasta ja valoisista öistä. Mielestäni Högä Kustenilla ei kuitenkaan kovinkaan ulkona seilata, ainakaan näin pohjoisesta näkökulmasta, vaan käytännössähän pystyt purjehtimaan noin 100-150m päästä rannasta jossa syvyyttä alkaa löytymään yli 20 tai yli 50 metriä...
Pitkistä välimatkoista vaikea sanoa mikä on pitkä, Höga Kustenin sisällä vierasatamiakin löytyy noin 10nm välein luonnonsatamista puhumattakaan. Alkajaisiksi kannattaa katsoa
paikan nettisivut ja Ruotsin vierassatamaopas.
Mutta kuten kirjoitit, jos on ikänsä purjehtinut
etelässä niin kannattaa käydä katsomassa, jos
ei muuta niin voipa sanoa käyneensä muuallakin
kuin pahamaineisella Kihdin selällä :)
Ainoana vikana on etelästä päin tultaessa ettei Öregrundin ja Höga Kustenin välillä juurikaan nähtävää ole, tosin Mellanfjärdenin satama ja Ögon (? en pääse nyt kartan ääreen) saari ovat aivan kivoja ja yöpymispaikkoina mukavia.
Höga Kustenin pohjoispuolelta löytyy vielä
Luulajan saaristo joka on parhaimmillaan
karkeasti välillä Luulaja-Kalix. Tungosta
ei ole, kivoja satamia ja luonnonrauhaa
riittää mutta maisemat eivät ole saaristomeren
veroisia.
Webbisivuista:
http://www.highcoast.net/
http://www.lulea.se
Tuo Öregrund - Sundsvall -väli on tosiaan vähän huono, mutta matkahan ei ole pitkä, pari reipasta päivää vain. Gävleen ei mielestäni kannata poiketa, hieman sen pohjoispuolella on ihan kiva ja suojainen luonnonsatama, josta on hyvä jatkaa seuraavaksi yöksi vaikkapa Agöhön (tarkoitit varmaan tuota). Agöstä lähtien maisemat ovatkin jo ihan mukavat ja seuraavaksi yöpaikaksi voi suositella mainitsemaasi Mellanfjärdiä, josta on enää pikkuluikaus Sundsvalliin ja oikeastaanhan rannikko rupeaa muuttumaan jo ennen Sundsvallia vuoristoisemmaksi.
Muuten, Härnösand on mielestäni mukava kaupunki. Siitä pohjoisemmas en ole mennytkään, joten Höga Kusten jäi vähän väliin. Mutta jos on matkalla pohjoisempaan, kannattaa mielestäni poiketa Härnösandissa.
Satama ei ollut muistaakseni mitenkään ihmeellinen, mutta kaupunki on jäänyt mieleen paljon Sundsvallia tai Gävleä mukavampana.