Minkälaista ammattikorkeassa on oikeasti olla? Niin monet sanovat sitä amiskaksi,mutta mitä olen kuullut tutuilta niin ei se ihan sellaista ole,ainakaan kaikilla aloilla. Miten pitkiä päiviä esim. hoitoalalla opiskelevilla on? Tutustuuko siellä helposti muihin? Jääkö aikaa iltaisin tehdä töitä, vai ottavatko opiskelijat siellä lainaa? Järjestäänkö siellä yhtä vireää opiskelijatoimintaa kuin yliopistossa? Olisi kiva jos joku voisi vastailla. ;)
millaista olla amk:ssa?!
tuleva sh;)
91659
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Koulutuksen taso on todella huono vaikka vertaisi lukioon...
Melkein joka viikko on 1-2 päivää vapaata.
Päivät ovat lyhyitä.
Ei tarvitse tehdä paljon mitään ja pinnatakin voi aika paljon...
Eli ei koulu ollenkaan, olen opiskellut 1,5 vuotta ja lopetan kun eihän tällaista jaksa...
Aika erilaista kuin meillä! Missä amk:ssa opiskelet?
Meillä taas on niin, että välillä toivoo, ettei olisi niin paljon hommia. Pinnata nyt voi jos haluaa, mutta mitä se sitten hyödyttää. Ei kai se ole mikään opiskelupaikan mittari, että saako pinnata vai ei?!
Onneksi on hyviäkin kouluja olemassa :) Vaihda koulua, jos ala kuitenkin vielä kiinnostaa.
Tänään loppui koulu tunti sitten eli seitsemältä illalla. Välillä on tällaisia pitempiä päiviä ja sitten välillä lyhyempiä. Koulupäivien pituus vaihtelee opiskeluvaiheen mukaan ja eri amk:ssakin on varmaan eroja.
Helposti tutustuu muihin, kun on paljon ryhmätöitä ja opiskelu tapahtuu tiiviissä porukassa. Harjoittelujaksot yhdistävät samassa paikassa olevia opiskelijoita myös.
Iltaisin ei jää aika töille, jos haluaa jotakin harrastaa. Viikonloppuisin voi tehdä välillä töitä ja tietenkin lomilla.
Seuraava kokemus tekniikasta:
1vuosi. Suht helppoa, matematiikkaa, fysiikkaa, jotain perusjuttuja opiskelualalta.
2vuosi. Oman alan vaikeimmat perusopinnot, pitkiä päiviä, jne. Todella vaikeaa, mielessä käy lopettaminen ja onnittelee itseään ettei pyrkinyt teknillisen korkeakouluun
3vuosi. Helpottaa, erikoistumisalan opintoja. Loput perusopinnot.
4vuosi. Harjoittelua, opinnäytetyö, syventävät opinnot. Miksei sinne yliopistoon sittenkään tullut pyrittyä?
Fakta on se, että jotakuinkin jokainen fiksu, hyvin AMK:ssa pärjännyt, ihminen päätyy opiskelemaan yliopistoon.
AMK on siitä hieno paikka että siellä viedään ns. maalaisjärki, eikä anneta mitään tilalle. Ammattikoulussa sentään oppii jotain tulevasta ammatista, muuta AMK:ssa oppii vain vittuuntumaan. Täällä opettajat luulee että tämä koulu on lähes yliopisto, vaikka tämä ei ole kunnolla mitään. Jos haluat oppia ammatin niin mene ammattkiouluun. Siellä oppii ammattia varten, täällä AMK:ssa ei mitään muuta kuin opettajien tehtäviä varten!!!!!!!!!
AMK todella tuntuu olevan enemmän opettajien työllistämistä kuin ihmisten kouluttamista varten. Ammattikorkeakoulujen virat ovat suojatyöpaikkoja epäpäteville maistereille ja DI:eille. Säälittävintä on se, kun AMK-opettajat käyttävät "luovuuttaan" kurssisuunittelmiensa väsäämiseen.
Itse aloitin sairaanhoitaja-opiskelut amk:ssa viime syksynä ja lopetin kesken.
Ensinnäkin, opetuksen taso oli mielestäni todella syvältä. Opettajat eivät vaikuttaneet kovinkaan asiaatuntevilta ja tunnitkin oli yhtä höpönhöpöä.
Vähäinen kiinostus alaa kohtaan katosi täysin!
Tämä sopii minulle; koulua on tiiviisti, silloin kun sitä on.
Etäviikoille todella paljon tehtäviä ja kirjatentteihin valmistumista. Itse voi valita itseään kiinnostavia aiheita kirjallisiin töihinsä.
Meillä on uusi opetussuunnitelma, juuri sitä testataan. Meillä on paljon perusopintoja nyt keväällä, syksyllä ekat harjoittelut. Mielekästä näin, jotta ehtii syventyä ennen harjoittelua vaikkapa ihmisen anatomiaan.
Meillä ainakin on opet ihan alansa osaajia, itsekin kentällä töissöä olleita ja nykyisin opetustyössään viihtyviä.