Xantian lämmöt ??

Vaihdoin vuodenvaihteessa hyvin palvelleen 245 Volvon käytettyyn Xantiaan -95. Täällä kun näyttää olevan asiantuntemusta myös näistä malleista, kertokaahan miten saan auton lämpimäksi talviaikaan. Lämpötila nousee todella hitaasta ja varsinkin maantieajossa tuntuu siltä ettei lämmityslaite riitä. Onko tämä tyyppi ominaisuus/vika vai onko ongelma vain tässä yksilössä.

Rune
101061
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Kyllä Xantian kuuluu olla lämmin! Minä lähtisin
etsimään vikaa termostaatista.

Äänestä

Kyllä vian piikkiin menee, xantia on tosi lämmin auto.

Äänestä

Kuten muutkin tässä ovat jo todenneet, Xantia on lämmin auto. Lämpenee erittäin nopeasti, eikä tarvii palella kovillakaan pakkasilla.

Lähtisin liikkeelle termostaatista.

Äänestä

Täytyy yhtyä edellisiin, että Xantia on kyllä nopeasti lämpenevä auto kuten sitikan kuuluukin. Voip olla se termari rikki tai sit kenno voisi jotenkin mystisesti olla tukossa. Laitapa uus termari ja pahvia syylärin eteen niin pitäs lämmetä.
Tai sitten volvo oli kuin sauna, ja xantia tuntuu kylmältä siihen verrattuna...

Äänestä

Kuten muutkin ovat todenneet termarissa on vikaa, lisänä vielä se että ilmaa järjestelmä huolellisesti: Syylärin, lämppärinletkun, termarikopan ruuveista!

Äänestä

Autoon vaihdettiin kaupanteon yhteydessä kaikki nesteet, tulpat , termari, etc kuluvat osat. Lämpö kyllä riittää nyt kun on nolla asteessa (tai pari astetta pakkasta), mutta kun ollaan -10C:ssa kuten edellisellä viikolla, niin lämppäri ei tunnu kovin tehokkaalta. Viime viikolla lämmöt riittivät kun ulkolämpötila oli nollan paikkeilla. Pitääkös näihin laittaa talveksi jotain suojia keulille (tai muualle)

Rune

Äänestä
  • Valitettavasti Citikoissa ei ole ihan samat talviominaisuudet kuin joissakin pohj.eurooppalaisissa merkeissä. Itse olen joutunut laittamaan oman Xantiani keulille tuulisuojan, jotkut jopa suosittelevat pohjapanssarin laittoa, mutta se lienee liiottelua. Ja kun kylmyys laskee yli -10 asteen, kannattaa huohotinputkikin suojata, ellei siinä ole lämpövastusta. Ja joihinkin yksilöihin pakkanen aiheuttaa myös tyhjäkäynnin katoaminen.
    Täällä on ollut myös keskustelua moottorin lämpörajasta, mutta ns.72 asteen raja-arvo lienee jonkun "itse-oppineen" teknikon arvoja, ei raja voi olla noin tarkka !!
    Joten eikun keulalla suojaa ja ajo jatkuu !

    Tepa

    Äänestä

lämmityslaitetta.
Kestää muutaman päivän tai viikon, niin kyllä kylmään tottuu ja alkaakin tuntumaan todellä hyvältä.
Tämä on Citroenin kestoselitys !

Äänestä
  • meepä saatanan runkkari jo muualle vatkaamaan munaasi.

    Äänestä

Ei ole tyyppivika, Xantuissa on talvellakin lämmintä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rune kirjoitti:

Vaihdoin vuodenvaihteessa hyvin palvelleen 245 Volvon käytettyyn Xantiaan -95. Täällä kun näyttää olevan asiantuntemusta myös näistä malleista, kertokaahan miten saan auton lämpimäksi talviaikaan. Lämpötila nousee todella hitaasta ja varsinkin maantieajossa tuntuu siltä ettei lämmityslaite riitä. Onko tämä tyyppi ominaisuus/vika vai onko ongelma vain tässä yksilössä.

Rune

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu