Miten on 2?

Miten on?

Onko L.L.Laestadiuksen jälkeläisiä alenevassa polvessa vielä mukana jossakin lestadiolaisryhmässä?

Tai onko jonkun muun Laestadiuksen merkittävän hengellisen työkaverin jälkeläisiä mukana jonkin ryhmänne toiminnassa?
5462
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ainakin Raattamaan jälkeläisiä on huhujen mukaan esikoislestadiolaisuudessa, ja kai myös pikkuesikoisuudessa. Ainakin Ruotsin pikkuesikoisten keskuudessa esiintyy sukunimeä Raattamaa, mutta sehän ei tietysti vielä todista mitään... Laestadiuksen jälkeläisistä en ole kai kuullut.

Äänestä
  • Päivämies lehdessä näkyi, että
    Hans Laestadius oli Pajalassa viime kesänä jollain Laestadiuspäivillä ,muttei ilmeisesti ole Lestadiolaisia.

    Äänestä

  • Raattamaa-nimisiä on ainakin Pohjois-Ruotsin esikoislestadiolaisuudessa. Parikymmentä vuotta sitten tapasin Lestadiuksen tyttärentyttären joissakin seuroissa Pohjois-Ruotsissa, jälkeläisiä asunee edelleen samalla paikkakunnalla.

    Äänestä

Ainakin Amerikan vanhoillisuudessa ja ALC:n toiminnassa on mukana Laestadiuksen perillisiä. Olen heitä siellä tavannut. Yksi haara voi ainakin lukumäärällisesti hyvin, sillä tapaamassani perheessä oli toistakymmentä lasta. Nämä olivat Laestadiuksen tyttären jälkeläisiä suoraan alenevassa polvessa.

Äänestä

"Sentähden emme tästedes lihan puolesta ketään tunne. Ja jos me olemme Kristuksen lihan puolesta tunteneet, niin emme kuitenkaan silleen tunne. "

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysyjä kirjoitti:

Miten on?

Onko L.L.Laestadiuksen jälkeläisiä alenevassa polvessa vielä mukana jossakin lestadiolaisryhmässä?

Tai onko jonkun muun Laestadiuksen merkittävän hengellisen työkaverin jälkeläisiä mukana jonkin ryhmänne toiminnassa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu