Jostain syystä alkoi eilisen illan aikana ja nytkin avattuani koneen tulla palomuuriini runsaasti hälyjä, joissa lukee joko virheellinen TCP-segmentti tai liittymätön ICMP-nimi. Lisäksi erittäin paljon hälytyksiä joiden kuvaus on probable trojan.
DNS-nimi on web1 eniro.baseform.net. :O
Ikinä ennen ei ole ollut tällaisia kuvauksia hälytyksistä.
Voisiko joku jakaa tietoa ja kertoa, mitä nämä tarkoittavat?
Pianissimo soittaa Chopinia kiitokseksi ;)
Kaikki tietsikan käyttäjäthän tietävät, että pianissimo tarkoittaa "hyvin hiljaa" ;)
Pianissimo tietää puolestaan, että palomuuri toimii ;))
DNS-nimi on web1 eniro.baseform.net. :O
Ikinä ennen ei ole ollut tällaisia kuvauksia hälytyksistä.
Voisiko joku jakaa tietoa ja kertoa, mitä nämä tarkoittavat?
Pianissimo soittaa Chopinia kiitokseksi ;)
Kaikki tietsikan käyttäjäthän tietävät, että pianissimo tarkoittaa "hyvin hiljaa" ;)
Pianissimo tietää puolestaan, että palomuuri toimii ;))
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kyllähän tuo viittaa siihen suuntaan, että joku testaa konettasi. Virheilmoitukset tulevat siitä kun yritetään paketeilla testata sisäänpääsy mahdollisuutta. Palomuuri tunnistaa ettei kyseistä yhteyttä ole olemassa ja antaa siitä ilmoituksen. Sinänsä muuri tuntuu toimivan, joten en olisi siitä huolissani.
Mutta jos nuo ovat ulospäin menevää liikennettä, niin silloin on aika puhdistaa kone viruksista.
Testaa konettani. Jassoo.
Mikä on tuo viittaus eniroon?
DNS-nimi on web1 eniro.baseform.net.
Siis tuleeko testaus suomi24.stä?
>>>Mutta jos nuo ovat ulospäin menevää liikennettä, niin silloin on aika puhdistaa kone viruksista.
todella tuon ulospäin menevän liikenteen ("Ulospäin on, juu. ")?
Vaikka ei sallisikaan, epäilen troijalaista tai spywarea koneellasi. Sitähän ei välttämättä virustutka ole havainnut. Kokeile CA:n "stinger.exe":llä onko trojania, Ad-Awarella muita pahiksia.
Niin, siellä on sellainen ICMP-"liittymää" käyttäjä ping-niminen murtautumisohjelma, jolla rosmot yrittävät koneelle tulla. Hui!
Kukahan sen murtautumisohjelman asensi koneelle.
En minä ainakaan :O
Hui! Kerro lisää. Kerro, mitä rosmoille tehdään.
Soitan palkaksi lisää Chopinia ;)
Ihan totta, olisi hyvä tietää, mistä moinen johtuu, koska on aivan uutta minulle.
No panic.
Sinulla on ajan tasalla oleva virusskanneri, niin skannaa sillä kone ja poista sellaiset rosvo-ohjelmat. Jos hyökkäykset tulee ulkoapäin, niin ei syytä huoleen. Ketään ei ole kiinnostunut juuri sinun koneestasi, vaan nämä rosvot pyrkivät murtautumaan tuhansille koneille. Elikä he etsivät heikointa/heikoimpia lenkkejä, mutta sinä et selvästikään sellainen ole. Joten säädä palomuuristasi, että kaikkia hyökkäyksiä ei näytetä, niin rosvot ei kiusaa niin paljon. Mitään muuta ei ole tehtävissä.
se tarkoittaa sitä suomeksi että Eniro Oy urkkii tiettyjä tietoja koneestasi jotta voisit katsella sinua kiinnostavia mainoksia. Olet suostunut tähän vapaaehtoisesti käyttämällä heidän palveluitaan. Lisätietoja voit varmaa saada ottamalla heihin yhteyttä tai lukemalla jostakin käyttöehdoista. Eivät ole siis "murto" yrityksiä.
Hankin palomuurin pari viikkoa sitten ja sen jälkeen on koneeseeni tullut yli 2200 murtoyritystä (alerts). Onko se normaalia ?
Miten tiedän, ovatko ulos- vai sisäänmeneviä ? Usein lukee "ping in" ja Direction: Inbound. Tarkoittaako Inbound tässä yhteydessä jotain, esim. tulevaa tai lähtevää ?