Halogeenia kattoon

Millaisin välimatkoin esim. eteisen kattoon kannattaa upotettavia halogeenilamppuja laittaa, jotta ne riittävät yleisvalona? Ja miten voimakkaita teillä.
31207
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Halogeenien valokeila on kapea. Siksi ne sopivat paremmin jonkin yksityikohdan, kuten taulun, maljakon, rakenteen yksityiskohdan tai vastaavan korostamiseen; Miksei tietysti pienen tilan valaisuunkin. Vähänkin isomman (>15m²) tilan valaisuun olisi pienloistelampulla varustettu downlight-tyyppinen ratkaisu mielestäni parempi. Tosin ne syttyvät välkkyen noin sekunnin (kylmässä ja huonolla jännitteellä pidempään).

Meillä on takan ympärillä kaaressa noin 70cm:n välein 4kpl 50W (230VAC) pintamallista halogeenia. Ne saa säädettyä varsin vapaasti osoittamaan vaikkapa takkaa, joka on sitten varsin kirkkaasti valaistu. Muutamassa paikassa meillä on yksi tai kaksi upotettua 'kalansilmä'-halogeenia, joita saa siis käännettyä vain hieman ja yhteen suuntaan. Tuntuvat olevan yhtä kirkkaita. Ne on 24VDC eli muuntajat on kätketty rakenteisiin. Antavat hyvän valon allensa, mutta eivät juurikaan sivuille päin.

Äänestä
  • kohdevaloahan ne ovat. Mutta jos välttämättä haluat niitä upotella, otahan huomioon huoneen värit - lattian ja seinien tummuus/vaaleus jne. Tummat sävyt imevät enemmän valoa...Valokeilojen koossa on myös eroja, kysele valaisinkauppiaalta.

    Äänestä

Halogeeni valaisimien polttimoita saa eri aseteisilla avautumis kulmilla ts. käy kyllä erittäin hyvin yleisvalaistukseen. Laitat eteisen kattoon n 800-1000mm välein 35-50W halogeenivalaisimia niin kyllä toimii. Käytettäessä verkkojännitteistä halogeenia, säätäminen onnistuu normaalilla himmentimellä, muuntaja haloa käytettäessä käytät muuntajalle soveltuvaa himmennintä. Pienoisloistelampulla varustettu Down Light on myös varteen otettava vaihtoehto, elektronisella liitäntälaitteella syttyy yhtä nopeasti kuin halogeeni, eikä vilku. Halogeenin negatiiviset puolet on lyhyt käyttöikä, mutta värin toisto on hyvä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miten tiuhaan? kirjoitti:

Millaisin välimatkoin esim. eteisen kattoon kannattaa upotettavia halogeenilamppuja laittaa, jotta ne riittävät yleisvalona? Ja miten voimakkaita teillä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu