Kun eheydyn Jumalan kuvaksi,niin saan Herran avun ongelmiini

"Mistä minulle apu?"

Mielenterveysongelmista kärsivät syntisairaat ihmiset,jotka kipuilevat itsetunto-ongelmien ja ihmissuhteidensa kanssa, kaipaavat hyvää elämänmuutosta.

Rikkinäisellä ja ahdistuneella on aihetta siis kysyä: "Kuinka eheydyn Jumalan kuvaksi?" Meidän enemmän tai vähemmän rikkinäisten on siis syytä tutustua Raamatun opetukseen Jumala ja minä-kuvan eheytymisestä.

Alussa Jumala loi taivaan ja maan .
Jumala loi myös ihmiset kuvaksensa ,hän valmisti sinut ja minut äidin kohdussa. Raamattu ilmoittaa:” Jumala loi ihmisen omaksi kuvaksensa, Jumalan kuvaksi Hän hänet loi, mieheksi ja naiseksi hän loi heidät.” 1Moos.1:27.
Ennen syntiinlankeemusta ensimmäiset ihmiset ,Aadam ja Eeva olivat Jumalan yhteydessä. Syntiinlankeemus,ks. 1 Moos.3, katkaisi tämän yhteyden ja kuolema tuli heidän osakseen kuten myös meidän osaksemme.


Synti on Jumalan kymmenen käskyn rikkomista. Sen seurauksena sinä ja minä elämme erossa Jumalastamme. Synnin seurauksena Jumalan kuva ihmisessä turmeltui .Voisi ajatella niin, että synti on kuin äkillinen sähkökatkos, joka pysyvästi pimentää sydämesi kuvaruudun. Siellä ei ole valoa eikä iloa, vaan pimeyttä. Ihmisvoima tai viisaus ei voi saada katkennutta yhteyttä toimimaan uudelleen. Tämä synti-virus on tuhonnut sydämesi.


Tarvitaan että armollinen Jumala itse korjaa katkenneen yhteyden ja luo sinulle uuden sydämen. Se tapahtuu, kun valkeuden Jumala antamallaan etsikkoajalla lähestyy sinua. Silloin Herra puhuu niin selvästi ja toistuvasti, että kovakorvaisempikin syntinen kuulee hänen äänensä.
Uusi elämä alkaa kun ihminen uskoo Herran lupauksen: ”Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä.”

Kun ihminen etsikkoaikanaan ottaa vastaan Jeesuksen syntiensä sovittajaksi ja kuolleista herättäjäksi, hän saa kaikki syntinsä anteeksi. Hän on uudestisyntynyt Jumalan lapsi .Hän myös saa sydämeensä Pyhän Hengen.

Pyhä Henki on helvetistä pelastuneelle ihmiselle Jumalan sinetti sydämessä, ks. Ef 1:13,14. Pyhä Henki kertoo ihmisen olevan taivaan kansalainen .Sinäkin saat siis pelastusvarmuuden, ts. varman tiedon taivaspaikastasi jo täällä maan päällä. Ellei sinulla lukija ole tätä Jumalan sinettiä sydämessäsi, et myöskään ole taivaan kansalainen. Vaan olet Saatanan valtakunnan omaisuutta.


Jumalan lapsen muuttuneessa sydämessä alkaa vaikuttamaan Pyhän Hengen vaikuttama rakkaus Jumalaa, itseään ja lähimmäistä kohtaan. Pyhä Henki myös johdattaa Jumalan lasta kaikkeen totuuteen, ks. Joh.16:13.

Jumalan vaikuttama rakkaus synnyttää uutta ,hyvää elämää. Herran rakkauden liekin lämmittäessä susipari uskaltaa sitoutua aidosti ja menee naimisiin. Läheistä ihmistä pettänyt tunnustaa syntinsä ja saa anteeksi kumppaniltaan. Tai kateellinen lopettaa juoruamisen ja ahne varastamisen.

Uuden ,elävän yhteyden Jumalaansa saanut ihminen voi eheytyneenä kiittää : ”Kiitos elävä Jeesus pelastuksesta! Että hyväksyt minut tällaisena ja minäkin olen sinun kuvasi.”


Mikko Lahti
saarnaaja
http://www.pp.kpnet.fi/mila
10463
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

"Mielenterveysongelmista kärsivät syntisairaat ihmiset" Sinä oot varmaan sellanen sekopää jehovantodistaja tai joku muu lahkolainen tai kulttilainen .Uskovaiset on kyl hullumpii ku masentuneet. Voi vittu sunkii kanssa. Painu lukioon ja jätä noi naurettavat saarnaamiset.

Äänestä
  • Tässäpä kundille oikeaa informaatiota saarnaaja-Mikosta Ks. http://www.pp.kpnet.fi/mila .


    Kaikkivaltias Jumala kutsui minut Herran Jeesuksen kokopäivätoimiseksi saarnaajaksi v.1992 . Silloin tein sähkösuunnittelutyötä omassa yrityksessä.

    Herramme julistajakutsuun liittyi kaksi Raamatun toistuvaa ilmoitusta :”Minä elän aina ja iankaikkisesti, ja minulla on kuoleman ja tuonelan avaimet”,Ilm.1:18 sekä ”Palvelkaa toisianne, kukin sillä armolahjalla, minkä on saanut, Jumalan moninaisen armon hyvinä huoneenhaltijoina”, 1Piet.4:10 . Lisäksi kutsuajan elämäntilanteeseen liittyi selkeä johdatus monissa arkielämän suurissa ja pienissä asioissa.


    Minulla on yhteiskristillinen työnäky.Kuulun ev.lut kirkkoon toistaiseksi.

    Julistustyö Suomessa: - Kristuksen sanan julistustyötä Suomessa ev.lut.kirkossa ja vapaissa suunnissa mm. Gideon -järjestön kautta, alkaen v.1988.

    Venäjällä: - v.1993-2001 saarna-ja avustamistyötä vapaiden suuntien missioissa ja kokouksissa Karjalassa ja Kuolan niemimaalla; mm.Seetri ry, Kokkola. Herätyskokouksissa julistajana ,mm. Vladikavkazissa, Kaukasuksella v.2000.

    -v.1997 ev.lut. kirkon julistus-ja katulapsiavustustyötä Pietarin alueella.
    Internet:- v.1998 alkaen kristillisiä kirjoituksia n. sadassa keskusteluforumissa


    Äänitteet, kirjoitukset ja kirjat:

    Kirjatuotantoa ,kustantaja Julistuspalvelu Mikael Oy
    -Tulkoon valkeus ilm. v.1996. Seitsemän kertomusta Jumalan ja ihmisen kohtaamisesta Suomessa ja Venäjällä .Julkaistu venäjäksi v.2000.

    -Rakkaus ei koskaan häviä ilm. v.1998. Kaksitoista kertomusta Jumalan ja ihmisen kohtaamisesta .Käännetty englanniksi.

    -Tulevaisuuden etsijä ilm.v.2002 Kaksitoista internet-keskustelua nuorten kanssa Jumalan Ja ihmisten maailmasta.
    -Lisäksi äänitteitä ,opetus-ja lehtikirjoituksia.
    Kirjoja myy:
    - Yhteiskristillinen Lähetyskeskus, Kokkola, p.06-8318086
    - 20 kristillistä kirjakauppaa Suomessa
    - 200 muuta kirjakauppaa Suomessa, mm. Akateeminen ja Suomalaisen kirjakauppa.

    Myös joidenkin kristillisten herätysliikkeiden ja järjestöjen kuten Viisi leipää,kaksi kalaa ry,(Jyväskylä),Kansan Raamattuseura, Kansanlähetys, Patmos ry, toimistojen kautta äänitteitä ja kirjoja voi tiedustella.






                      

    Äänestä

Tukee täysin kuvaani uskosta ja uskovaisista. Itsekeskeisiä, kaksinaamaisia paskiaisia. Lue raamatun sijasta mieluummin vaikka hesaria. Vaikutat yksinkertaiselta ihmiseltä. Jumala on kuin joulupukki, ei sellaista ole.

Kiitokset haukuista, juuri näitä psyykenpotilaat tarvitsevat.

Julkisesti voin sanoa, ettei mulla ole hävittävää joten jos kohdalle satut saat niin paljon ku tisseistä irtoo. Häviät kuten minäkin.

Äänestä
  • ???? : Mä oon sun kanssa ihan samaa mieltä =)

    Äänestä

Mielenterveydellisillä häiriötiloilla ja psyyke sairauksilla on tasan yhtä paljon tekemistä Jumalan kanssa kun pirulla taivaassa!!!!

Älä tule tänne saarnaamaan uskoasi joka on niin syvältä ettei sinne päivä paista tai kuu kumota!

Suomessa ja maailmalla ollaan saatu varmasti miljoonia ihmisiä kärsimään vakavia psyykkeen ongelmia/sairauksia juuri tuolla samalla kaavalla>usko tai joudut helvettiin!!!

Herkkä ihminen voi "seota" uskonsakkin tähden tai lähinnä nämä hemmetin lahkot ja saarnaajat omalla karmealla pelottelullaan saavat ihmisen sekaisin!

Äänestä
  • Katsohan hoitsu miten laupeuden Jumala voi tehdä masentuneelle hyvän elämänmuutoksen!!Siitä pieni tosielämän kertomus.


    ”Mitä haluat pyytää Jumalalta?”

    Mustatukkainen nuori nainen kuunteli kysymystäni tarkkaavaisena. Ruskeat silmät välähtivät. Pienen miettimisen jälkeen hän sanoi :”Että Jumala antaisi syntini anteeksi”:

    18-vuotias Ira oli tullut majapaikkaamme tapaamaan meitä seurakuntavierailulla olevia , suomalaiskristittyjä ystäviään. Hän kertoi elämästään 10.1.2001 Olenogorskin kaupungissa, Pohjois-Venäjällä.

    Iran isä oli maannut halvaantuneena viisi kuukautta .Koulun jälkeen työttömäksi jäänyt tyttö oli hoitanut isäänsä kotona äidin ollessa töissä . Iran veli oli joutunut Pietarissa vankilaan ja sairastunut tuberkuloosiin. Vapautumisen jälkeen mies tuli syntymäkotiinsa, mutta sairas mies ei parantunut taudistaan ,vaan kuoli 27-vuotiaana. Hautajaiset olivat seuraavana sunnuntaina.

    Erityisesti eräs asia Iran kovassa elämässä jäi askarruttamaan. Kysyin: ”Uskotko, että Jumala rankaisee perhettänne syntienne tähden, koska olette joutuneet kärsimään niin paljon?” Vrt. Joh.9:2…
    ”En ajattele niin, äiti ja minä rukoilemme ”,Ira vastasi hymynpilke silmäkulmassa.

    Keskustelin hänen kanssaan jonkin aikaa tulkin välityksellä. Luimme Raamatusta Luuk. 5:18-26. Se kertoo halvaantuneesta miehestä, joka sai Jeesukselta synnit anteeksi ja ruumiin terveyden. Herra sanoi Iralle julistamani Jeesuksen sanat: ”Sinun syntisi annetaan sinulle anteeksi”. Suurisilmäinen ja langanlaiha tyttö kiitti ja tuli illalla paikallisen helluntaiseurakunnan kokoukseen ,jossa hänen puolestaan rukoiltiin.

    Pienen ihmisen elämä kulkee omia latujaan: on mulla häät ,sulla hautajaiset-tilanteeseen törmäämme aika ajoin .Kuitenkin Iraa kannattavat iankaikkisen Jumalan käsivarret. Kiitos elävä Herra avustasi!!

    Eikä hänen tarvitse Paul McCartneyn tavoin lähteä Ganges-joelle kastautumaan saadakseen syntinsä anteeksi Kumbh Mela hindufestareilla. Mitä hyötyä hoitsu onkaan itsensä näennäisestä puhdistelemisesta ,jota monet rikkaat harrastavat ?Beatle-Paulin lisääntyneet synnit raskauttavat hänen sieluaan entistä enemmän tulevina päivinä.

    Mutta Jumalan lapsi Ira vaeltaa taivaan kotiin Jeesuksen antamassa vapaudessa murheenkin keskellä.

    Äänestä

  • Mikko kirjoitti:

    Katsohan hoitsu miten laupeuden Jumala voi tehdä masentuneelle hyvän elämänmuutoksen!!Siitä pieni tosielämän kertomus.


    ”Mitä haluat pyytää Jumalalta?”

    Mustatukkainen nuori nainen kuunteli kysymystäni tarkkaavaisena. Ruskeat silmät välähtivät. Pienen miettimisen jälkeen hän sanoi :”Että Jumala antaisi syntini anteeksi”:

    18-vuotias Ira oli tullut majapaikkaamme tapaamaan meitä seurakuntavierailulla olevia , suomalaiskristittyjä ystäviään. Hän kertoi elämästään 10.1.2001 Olenogorskin kaupungissa, Pohjois-Venäjällä.

    Iran isä oli maannut halvaantuneena viisi kuukautta .Koulun jälkeen työttömäksi jäänyt tyttö oli hoitanut isäänsä kotona äidin ollessa töissä . Iran veli oli joutunut Pietarissa vankilaan ja sairastunut tuberkuloosiin. Vapautumisen jälkeen mies tuli syntymäkotiinsa, mutta sairas mies ei parantunut taudistaan ,vaan kuoli 27-vuotiaana. Hautajaiset olivat seuraavana sunnuntaina.

    Erityisesti eräs asia Iran kovassa elämässä jäi askarruttamaan. Kysyin: ”Uskotko, että Jumala rankaisee perhettänne syntienne tähden, koska olette joutuneet kärsimään niin paljon?” Vrt. Joh.9:2…
    ”En ajattele niin, äiti ja minä rukoilemme ”,Ira vastasi hymynpilke silmäkulmassa.

    Keskustelin hänen kanssaan jonkin aikaa tulkin välityksellä. Luimme Raamatusta Luuk. 5:18-26. Se kertoo halvaantuneesta miehestä, joka sai Jeesukselta synnit anteeksi ja ruumiin terveyden. Herra sanoi Iralle julistamani Jeesuksen sanat: ”Sinun syntisi annetaan sinulle anteeksi”. Suurisilmäinen ja langanlaiha tyttö kiitti ja tuli illalla paikallisen helluntaiseurakunnan kokoukseen ,jossa hänen puolestaan rukoiltiin.

    Pienen ihmisen elämä kulkee omia latujaan: on mulla häät ,sulla hautajaiset-tilanteeseen törmäämme aika ajoin .Kuitenkin Iraa kannattavat iankaikkisen Jumalan käsivarret. Kiitos elävä Herra avustasi!!

    Eikä hänen tarvitse Paul McCartneyn tavoin lähteä Ganges-joelle kastautumaan saadakseen syntinsä anteeksi Kumbh Mela hindufestareilla. Mitä hyötyä hoitsu onkaan itsensä näennäisestä puhdistelemisesta ,jota monet rikkaat harrastavat ?Beatle-Paulin lisääntyneet synnit raskauttavat hänen sieluaan entistä enemmän tulevina päivinä.

    Mutta Jumalan lapsi Ira vaeltaa taivaan kotiin Jeesuksen antamassa vapaudessa murheenkin keskellä.

    Muutamia asiavirheita löytyi tekstistäsi.

    Jumala olemattoma ei pysty ketään kannattelemaan.
    Iran yhtyminen sinuun olisi poliisi asia.

    Äänestä

MENISITKÖ SINNE USKONTOPALSTALLE TAI KIRKKOON TAI MIHIN TAHANSA.ÄLÄ PLEACE TULE TÄNNE UHOAMAAN...ME PÄRJÄÄMME HYVIN TÄÄLLÄ ILMAN SINUNLAISIASI!ANTEEKSI KAIKILLE,ETTÄ HUUDAN ISOILLA KIRJAIMILLA,MUTTA NYT TODELLA TUNTUU SILTÄ,ETTÄ ON PAKKO!ENKÄ OLE OLLENKAAN VARMA MENEEKÖ SILTIKÄÄN PERILLE.MEILLÄ NS. "SYNTISILLÄ IHMISILLÄ" ON SENTÄÄN JONKINLAINEN OIKEUDENTAJU JA YMMÄRRYS JA EMPATIA.NÄISTÄ USKONVELJISTÄ JA SISARISTA EN OLISI OLLENKAAN NIIN VARMA...PUHUN VUOSIKAUSIEN KOKEMUKSEN RINTAÄÄNELLÄ...VOISITTEKO KIITOS JÄTTÄÄ MEIDÄT TAVALLISET IHMISET RAUHAAN.TIEDÄN MONTA PAREMPAA KONSTIA KUIN USKONTO JA RAAMATTU,JOILLA SELVIÄÄ MASENNUKSESTA JA JOIDEN AVULLA JAKSAA JATKAA ELÄMÄÄ ILMAN SYYLLISYYTTÄ.SORRY KAIKILLE,ETTÄ HUUSIN!TOIVON ETTÄ TEKSTI MENEE OIKEAAN KOHTEESEEN.YSTÄVÄLLISIÄ TERVEISIÄ KAIKILLE!ELÄMÄ ON IHANAA,KUN SEN OIKEIN OIVALTAA... =))

Äänestä
  • Kyllä mua aina suututtaa kun näen kirjoituksia missä uskon nimessä lyödään toisia.
    Sanoisin teille muillekin, jotka ihan oikeutetusti nyt suutuitte, että jätetään omaan arvoonsa.

    Olen itsekin uskova, mutta ei tulisi silti mieleenikään kirjoitella tälle ( eikä muullekaan ) palstalle noin typeriä juttuja. Täällä oltiinkin ihan oikeassa kun joku sanoi että vaikutat yksinkertaiselta...
    Niin - sellaisia löytyy niin uskovista kuin ei uskovistakin.

    Ei viitsitä kuitenkaan muutaman tällaisen kirjoittelijan tähden tehdä johtopäätöstä, että me kaikki ajateltaisiin noin..tai varsinkaan, että Jumala ajattelisi noin.

    Valitettavasti vaan nämä uskoa aseenaan käyttävät ovat usein innokkaita julistajia tällaisilla palstoilla. Kuuluvat yleensä joihinkin pieniin "omiin porukkoihinsa", joissa toinen toistaan opettavat. Luterilaiset eivätkä minun tietääkseni ainakaan Vapaakirkkoon kuuluvat opeta mitään tuollaista.

    Äänestä

"Mielenterveysongelmista kärsivät syntisairaat ihmiset..." Senkin raukka. Me ei tehty mitään pahaa ja saadaan kärsiä. Sitten vielä tulee herra mikko paasaamaan jumalasta. Tunge kuule se jumalas sinne minne ei aurinko paista ja JÄTÄ MEIDÄT RAUHAAN!!! Sinä et auta yhtään! Vaan syyllistät ihmisiä ja aiheutat lisää pahaa oloa! Vai sekö on tarkoituksesi?!!!

Minä olin hyvä ihminen, kunnes kimppuuni hyökättiin ja mua hakattiin hulluuteen asti. Ei kovin tee mieli palvoa jotakuta, joka sen mulle teki.

Syljen kengillesi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mikko kirjoitti:

"Mistä minulle apu?"

Mielenterveysongelmista kärsivät syntisairaat ihmiset,jotka kipuilevat itsetunto-ongelmien ja ihmissuhteidensa kanssa, kaipaavat hyvää elämänmuutosta.

Rikkinäisellä ja ahdistuneella on aihetta siis kysyä: "Kuinka eheydyn Jumalan kuvaksi?" Meidän enemmän tai vähemmän rikkinäisten on siis syytä tutustua Raamatun opetukseen Jumala ja minä-kuvan eheytymisestä.

Alussa Jumala loi taivaan ja maan .
Jumala loi myös ihmiset kuvaksensa ,hän valmisti sinut ja minut äidin kohdussa. Raamattu ilmoittaa:” Jumala loi ihmisen omaksi kuvaksensa, Jumalan kuvaksi Hän hänet loi, mieheksi ja naiseksi hän loi heidät.” 1Moos.1:27.
Ennen syntiinlankeemusta ensimmäiset ihmiset ,Aadam ja Eeva olivat Jumalan yhteydessä. Syntiinlankeemus,ks. 1 Moos.3, katkaisi tämän yhteyden ja kuolema tuli heidän osakseen kuten myös meidän osaksemme.


Synti on Jumalan kymmenen käskyn rikkomista. Sen seurauksena sinä ja minä elämme erossa Jumalastamme. Synnin seurauksena Jumalan kuva ihmisessä turmeltui .Voisi ajatella niin, että synti on kuin äkillinen sähkökatkos, joka pysyvästi pimentää sydämesi kuvaruudun. Siellä ei ole valoa eikä iloa, vaan pimeyttä. Ihmisvoima tai viisaus ei voi saada katkennutta yhteyttä toimimaan uudelleen. Tämä synti-virus on tuhonnut sydämesi.


Tarvitaan että armollinen Jumala itse korjaa katkenneen yhteyden ja luo sinulle uuden sydämen. Se tapahtuu, kun valkeuden Jumala antamallaan etsikkoajalla lähestyy sinua. Silloin Herra puhuu niin selvästi ja toistuvasti, että kovakorvaisempikin syntinen kuulee hänen äänensä.
Uusi elämä alkaa kun ihminen uskoo Herran lupauksen: ”Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä.”

Kun ihminen etsikkoaikanaan ottaa vastaan Jeesuksen syntiensä sovittajaksi ja kuolleista herättäjäksi, hän saa kaikki syntinsä anteeksi. Hän on uudestisyntynyt Jumalan lapsi .Hän myös saa sydämeensä Pyhän Hengen.

Pyhä Henki on helvetistä pelastuneelle ihmiselle Jumalan sinetti sydämessä, ks. Ef 1:13,14. Pyhä Henki kertoo ihmisen olevan taivaan kansalainen .Sinäkin saat siis pelastusvarmuuden, ts. varman tiedon taivaspaikastasi jo täällä maan päällä. Ellei sinulla lukija ole tätä Jumalan sinettiä sydämessäsi, et myöskään ole taivaan kansalainen. Vaan olet Saatanan valtakunnan omaisuutta.


Jumalan lapsen muuttuneessa sydämessä alkaa vaikuttamaan Pyhän Hengen vaikuttama rakkaus Jumalaa, itseään ja lähimmäistä kohtaan. Pyhä Henki myös johdattaa Jumalan lasta kaikkeen totuuteen, ks. Joh.16:13.

Jumalan vaikuttama rakkaus synnyttää uutta ,hyvää elämää. Herran rakkauden liekin lämmittäessä susipari uskaltaa sitoutua aidosti ja menee naimisiin. Läheistä ihmistä pettänyt tunnustaa syntinsä ja saa anteeksi kumppaniltaan. Tai kateellinen lopettaa juoruamisen ja ahne varastamisen.

Uuden ,elävän yhteyden Jumalaansa saanut ihminen voi eheytyneenä kiittää : ”Kiitos elävä Jeesus pelastuksesta! Että hyväksyt minut tällaisena ja minäkin olen sinun kuvasi.”


Mikko Lahti
saarnaaja
http://www.pp.kpnet.fi/mila

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu