Siis onko kukaan nähnyt tätä kirjaa...
tuntomerkit:sisältää vanhoja,klassisia kauhunovelleja(mm. Hemingwayn Ratavartijan näky),kannessa virheä käsi ja ensimmäinen novelli oli järkyttävä tarina irtileikatusta kädestä.
Olisn kiitollinen kaikista vihjeistä jotka johtavat löytymiseen.
tuntomerkit:sisältää vanhoja,klassisia kauhunovelleja(mm. Hemingwayn Ratavartijan näky),kannessa virheä käsi ja ensimmäinen novelli oli järkyttävä tarina irtileikatusta kädestä.
Olisn kiitollinen kaikista vihjeistä jotka johtavat löytymiseen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Manner, Eeva-Liisa (toim.) (Suomi, 1921-1995)
Kauhujen kirja. 10 maailmankirjallisuuden kauhukertomusta. Suom E. Adrian, K. Kivivuori, J. Konkka, E-L. Manner, H. Nurminen & A. Peromies. Weilin & Göös 1964. [K,kok].
Kiitos vinkistä. Tuon löysin ja alkaakin muistua jotain mieleen.. Toivottasti tuo on oikea. Seuraavaksi tutkin saako sen "omasta" kirjastostani.
T Tommi
Sinänsä hyvä kirja mutta "ratavartijan näky" tarinaa, siinä ei ollut. Eikä myöskään hirviömäistä irtokättä.
RATAVARTIJAN NÄKY JA MUITA.. / TOIM. MANNINEN 1965
Löysin kirjastosta molemmat e.m. kirjat mutta kumpikaan ei ollut se etsimäni.
Miten ihmeessä löydän tämän kirjan?Olen tietysti jo kertonut asiani kirjastonhoitajille mutta kun en muista nimeä niin kirjaa on vaikea löytää.
Toivottavasti joku vielä muistaa sen nimen.
Soita jonkin antikvariaattiin ja tiedustele tietääkö ne tai kuka voisi tietää? Ne kaverit yleensä tietää paljon kirjoista ja luulenpa että joku on "erikoistunut" noihin kauhukirjoihin.
Tuota täytyykin kokeilla.
Jos lopulta löydät kirjan, olisi hauska saada tietää sen nimi. Kaikkinainen kauhu kiinnostaa ja se irtokäsi on piinannut mieltäni, keskusteluketjun alusta saakka.
-TT