Ostaako mies molemmat kihlasormukset? vai ostetaanko ne puoliksi? vihkisormuksen ostaa tietenkin mies.. kiitos vastauksista.
Kuka maksaa?
8
3181
Vastaukset
- pian naimisiin
Me ostettiin 2001 vuonna kihlat puoliksi, nyt ollaan valitsemassa vihkisormusta ja uskon, että maksetaan taas puoliksi....Molemmilla on yhtä "hyvät" opiskelijoiden tulot ja on mielestäni reilua ettei miehen tarvitse yksin maksaa vihkisormusta.
- BlackHeartAngel
..ostetaan..
Toki, jos mies vaikkapa parempi tuloiltaan niin hän sitten..?- Nana
Meillä kihlat maksoi minun isäni.
Se on suvun vanha perinne,että isä maksaa tyttärensä kihlat.
Myös häät isäni maksaa,vihkisormuksen maksaa suhlo.
- weeperi
meillä on ja oli ennen häitä miehen kans yhteiset rahat ni ei tarvinnu paljon miettiä et kuka maksaa.. miksi nykyään monet ihmiset pitää rahat erillään jos naimisiin menee tai asuu yhdessä?? eikö luota siihen et pysyy yhdes vai mikä on pointti?? turhaa kinastelua vaan saa aikaiseksi jos toisella on suurempi palkka yms... helpointa on elää yhteisillä rahoilla. mun palkasta maksetaan asunto- ja autolaina ja mihen palkka käytetään kaikkeen muuhun elämiseen mitä jää..
- *N*
meilläkin yhteiset rahat ollut siitä asti kun yhteen muutettiin. ihmettelemme kovasti kaveripiiriämme, jossa kaikki asuvat jo tyttö-/poikaystävän kanssa yhdessä, kaikilla on omat rahat ja aina vaan lainataan toiselta ja maksetaan takaisin.... Eivätkö ihmiset luota rakkaaseensa??? Mä ainakin luotan ja molemmat tiedämme aina tasan tarkkaan kuinka paljon rahaa on tilillä.
Sitten sormus asiaan... Meillä mies osti ja maksoi kihlasormukset. Itse en tiennyt koko asiasta mitään ennen kuin hän kosi.
Että näin täällä!
*N*
- homo
homo maksaa
- kaaso
meillä sulhanen maksoi molemmat, mutta useimmat ystäväni ovat tehneet nioin että pari ostaa toistensa sormukset, nätti tapa minusta :)
- A78
Perinteen mukaan mies maksaa naisen kihlasormuksen ja nainen miehensä sormuksen. Kihlasormus on ikään kuin lahja puolisolle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4412604Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek142450Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2521485Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.841154Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4311074Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel621056- 155932
Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41918- 56869
- 79855