Olen ajanut 3 vuotta Volvolla ja suunnittelen auton vaihtoa. Kysyisin BMW:n omistajilta, miten BMW poikkeaisi edukseen V70 verrattuna?
Volvoon olen ollut tyytyväinen, mutta haluan kokeilla muitakin merkkejä.
Volvoon olen ollut tyytyväinen, mutta haluan kokeilla muitakin merkkejä.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tervetuloa!
Faktat:Takaveto, hyvä laatu/brändi, vähän pienempi kuin v70, mutta riittävä, erittäin miellyttävä auto.Jos/kun aiot vaihtaa merkkiä, tänne germaanien maille katse on suunnattava, täysikokoisia farkkuja ei tehdä monessa maassa ja saapikkaaseen tuskin sorrut?
Marssi liikkeeseen ja ota koeajoon päiväksi tai pariksi. Itse olen koeajanut useampia uudehkoja V70 Volvoja pienen ajan sisään, nyt pihassa seisoo koeajettavana 523 Touring.
En halua aloittaa mitään juupas-eipäs-vaarinhousut-tai-tojota-korolla-on-paras väittelysotaa. En omista (vielä) kumpaakaan mainituista automerkeistä, enkä pysty vielä sanomaan kumpaanko päädyn.
Omasta mielestäni ajotuntuma on Volvossa parempi. BMW tuntuu maantiellä vähän levottomalta (saattaa olla toki kiinni renkaista/alustasta) ainakin näin liukkaalla kelillä. Levottomalta, mutta ei toivottomalta. Jotenkin tuntuu, että BMW:ssä on pidemmät liikeradat hallintalaitteissa. Moottori on miellyttävä molemmissa, BMW:ssä voima tuntuu paremmin, varmaankin onnistuneemmat välityssuhteet.
Riippuu varmasti paljon renkaista, mutta volvot ovat olleet hiljaisempia maantienopeuksissa. Kaikissa ajamissani on ollut nastat alla.
Hyviä autoja varmasti molemmat, suurin käytännön ero on varmasti taka-/etuvetoisuus ja moottorit.
Ktsoin juuri vanhoista TM-lehdistä vuosimallin -96 bemaria 523i ja vuosimallin 2000 volvoa v 70, bemarin sisämelu nopeudella 100 km/h 61 db, volvolla vastavalla nopeudella 65 db, eli bemari huomattavasti hiljaisempi. Itse arvostan hiljaista autoa, joten siinä mielessä kannattaa vaihtaa volvo bemariin. Myöskin bemari syö n. 2 litraa vähemmän menovettä satasella.
Testissä (talvella, nastat alla)nimenomaan kehuttiin bemarin äänetöntä kyytiä, ainoa miinus tuli pitkästä kytkimen liikkeestä, mikä ilmeisesti kaikissa saksalaisissa autoissa.
Itseäni ei ko seikka haittaa.
taannoin ajamaan pakon edestä autollani (m5 touring) reilua 200 jäisellä maantiellä kitkarenkailla ja mun mielestä toi ajettavuus oli kyllä jotain muuta kun levoton! ei kai se pysyis tielläkään enää tossa vauhdissa jos olis levoton ajettava! vm-92! en tiedä onko uudemmat bemarit tehty alustaltaan samanlailla! luulisin! aika paljon se on renkaista kiinni, noissa niin sanotuissa kalleimmissa autoissa, toi ajettavuus! bemari on vielä raskas auto jos siinä on rungoltaan pehmeä rengas, ni ei varmaan ole hyvä ajaa!
itse olen talven mittaan ajellut 520 (vm2001) ja S60:lla, niin ainakin korvakuulolla on tuntunut volvo hiljaisemmalta.(molemmat olleet nastarenkailla) En tiedä mitä desibelimittarit sanoisivat asiasta, mutta volvossa kuitenkin sytynyt meluttomampi fiilis. Kenties kesärenkailla asia toisin ... tai sitten bemarissa äänekkäämmät renkaat (en ole katsonut tarkemmin rengasmallia ja merkkiä)
Moi !
Elä ihmeessä vertaa sedanin ja farkun melueroa.
BMW on selvästi hiljaisempi (e39 sedan vs. s80) kuin Volvo.
--
Tere...ei helppo valinta.
Kokeile jotain toista bemua vielä.
Mulle tuli vuosi sitten 500:n-96 Saksasta. Vakio alustalla ajeltiin naapurin miehen kanssa jolla on volvoja(uusia) aina kahden vuoden välein, hän ainakin kehui autoa joka kulki kuin "juna"...suoraan ja lähes äänettömästi. tosin mulla sedan ja hänellä farkku. No mä vaihdoin alle 30mm alustasarjan ja käytin ammattimiehellä alustan säädöissä, ajo-ominaisuudet tuli hieman mikroautomaiseksi...
Ei kuitenkaan häiritsevästi. Syksyllä kun vaihdatin nivelet eteen ja koiranluut, säädätin auton kulmat BMW huollossa, seurauksella---> loistavat ajo-ominaisuudet palas takaisin.
Joten olen sitä mieltä, että pienikin kulmien vääristymä tehtaan ohjearvoista heikenttää ajo-omiaisuuksia..