kirsikkabarbit

Kala

kirsikkabarbeillani (3 naaarasta, 5 urosta) on ilmeisesti "kevättä rinnassa". eilen huomasin, kuinka urokset kosiskelivat naaraita: hyörivät naaraiden ympärillä ja röyhistelivät eviään niille. kaksi kolmesta naaraasta on pulskistuneet (kudusta?) ja urosten värit ovat voimistuneet lähiaikoina. Kuinka mahdollista kutua voi edesauttaa (minulla ei ole erillistä kutuakvaariota niille)

6

482

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tetra_

      Kun erillistä poikasakvaariota ei ole, voi hyvinkin käydä niin että kutu päätyy parempiin suihin. Onko akvassa muita kaloja?

    • Kalafani

      Näin aluksi kysyn onko akvaariossa esim. partamonneja tai muita pohjakaloja (yölläeläviä) nimittäin yöllä pohjakalat saattavat käydä popsimassa kudun kun "pariskunta" lepää. Tässä nyt se ehdotus... Laita akvaarioon luolia ja muita suojapaikkoja tarpeeksi. En tietenkään takaa mitään...mutta parempi sekin kun ei mitään. Kudun selviäminen on alle 30% joten...

      ...en usko kudun selviävän... en haluaisi kuitenkaan pilata iloasi..=(

      • kala

        pohjakaloja on: 2 leväbarbia, pieni partaimumonni, verkkonuoliainen ja jaguaarimonninen. lisäksi akvaariossa uiskentelee miekkapyrstöjä ja pari tiikeribarbia. kiiti vihjeestä, akvaariossa on jo yksi ruukku,mutta taidankin mennä laittamaan sinne pari lisää. :) :)


      • Ämmy
        kala kirjoitti:

        pohjakaloja on: 2 leväbarbia, pieni partaimumonni, verkkonuoliainen ja jaguaarimonninen. lisäksi akvaariossa uiskentelee miekkapyrstöjä ja pari tiikeribarbia. kiiti vihjeestä, akvaariossa on jo yksi ruukku,mutta taidankin mennä laittamaan sinne pari lisää. :) :)

        Verkkonuoliainen ja leväbarbi ovat parvikaloja, jotka tarvitsevat SUUREN akvaarion.

        Jaguaarimonninen on myöskin erittäin parvisidonnainen kala. Tiikeribarbi tarvitsee myös lajitovereita.

        Miekkapyrstöt tarvitsevat erilaisen veden kuin muu kalastosi.


    • emppu

      Minulla kirsikkabarbit popsii suihinsa isot monnistenkin poikaset ja millisten poikaset joten en usko ettei ne omiin poikasiin koskisi.

    • Kirsikkabarbi-42

      Minulla on seura-akvaario jossa asukkeina: 7 täplämönnista, 8 intiaaninsulkaa, 2 noitamonnia, 3 kultakalaa ja 5 kirsikkabarbia. Aluksi kirsikat oli säälittävässä n,40 litran akvaariossa kunnes tulli tuo iso jytky meille :) Siirsin barbit välittömästi sinne uusien kavereittensa joukkoon. Noin viikon nyt ehtinyt minulla olla tuo akvaario. Nyt ilmestyi tuonne lasin seinämiin hyvin hyvin pientä, läpinäkyvää hieman vihertävää kutua. Sen verran tunnen nuo kirsikat että tiesin heti että kutu on niitten. On 1 koiras, ja 4 naarasta voisin eristää ne siihen vanhaan pikkuakvaarioon... (kutualtaaksi). Mutta kuinka tunnistan kutevan naaraan kun naaraita on useampi?

      Ja asiasta toiseen, kuinka huolehdin kudusta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      158
      4856
    2. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      19
      2129
    3. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      35
      2006
    4. Kävisikö tällainen sopimus?

      Olisitko valmis juttelemaan jo ensi viikolla kahden kesken?
      Ikävä
      115
      1899
    5. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      16
      1879
    6. Nyt kerrot mies mitä ajattelet minusta

      Ihan suoraan ja suodattamatta.
      Ikävä
      93
      1688
    7. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      46
      1337
    8. Mitä kirjainta haluaisit

      Ra kastella mahdottomasti?
      Ikävä
      67
      1232
    9. Odotatko vielä vastausta...

      Siihen viestiin? 🤔
      Ikävä
      120
      1166
    10. Omasp hakenut Fincapia ja Gapconia konkurssiin perjantaina 5.6

      Ilkka ei ole vielä ehtinyt uutisoida, mutta Omasp on jättänyt 5.6 konkurssihakemuksen Fincapia ja Gapconia koskien. Ilka
      Seinäjoki
      29
      1115
    Aihe