Paras ohjelma ja käyttis

Mikähän olisi paras ohjelma ja käyttis nettisivujen tekoon. Mac voisi olla myös vaihtoehto.
4317
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Käyttiksellä ei ole mitään väliä. Paras tapa kotisivujen tekoon on teksti/html-editori.
Sitten on erikseen ns. WYSIWYG-editorit, mutta ne tuottaa huonoa koodia. Kyllä niilläkin tehdyt sivut toimivat.

Äänestä
  • Apache, Mysql, php on riippumattomia käyttöjärjestelmästä, tietämyksesi on surkea.

    Äänestä

  • tee isompia kotisivuprojekteja teksti/html - editorilla, kyllä se on nuo WYSIWYG - editorit jolla oikeasti töitä tehdään. Ja tänä päivänä ne tuottaa oikeasti ihan kelpo koodia.

    Äänestä

  • Mikko kirjoitti:

    tee isompia kotisivuprojekteja teksti/html - editorilla, kyllä se on nuo WYSIWYG - editorit jolla oikeasti töitä tehdään. Ja tänä päivänä ne tuottaa oikeasti ihan kelpo koodia.

    Juu, samaa mieltä.
    50 sivun linkit vielä säilyy päässä, mutta sitä enemmän on jo sellainen määrä että tarvitsee ohjelman joka tarkistaa linkit. Lisäksi ohjelman tulee muuttaa automaattisesti linkit kun tiedostonimiä muuttaa. Vuoden vaihtuessa yleensä tulee lisää sätkyjä jos joutuu 1000:lle sivulle käsin vaihtamaan copyright vuodet.

    Kannattaa lukea lehtien editoritestejä mitä eri editoreilla voi tehdä, mitkä ovat hyvät ja huonot puolet. Eniten kuitenkin ratkaisee se minkälaisia sivuja teet. Tuleeko mukaan flashia, css:ää vai pelkkää html:ää. Itse tein ensimmäiset sivut Arachnophilia nimisellä ilmaisohjelmalla. Sivumäärän ylittäessä 100:n jouduin siten hankkimaan ohjelman joka pitää sivujen väliset linkit hallinnassa vaikka muutteleekin tiedostonimiä.

    Kannattaa käydä hakemassa HTML:n määritelmät osoitteesta http://www.w3.org/TR/html401/ . Niistä olen saanut apua useisiin ongelmiin.

    Terveisin webmaster (jo vuodesta 1995). Ohjelmana on kaikkien parjaama FrontPage. FP:n saa muuten tekemään tarvittaessa ihan puhdastakin "DTD HTML 4.0 Frameset"-koodia. Työtä helpottaa myös paljon FP:n "include page"-toiminto:-)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kyllästynyt kirjoitti:

Mikähän olisi paras ohjelma ja käyttis nettisivujen tekoon. Mac voisi olla myös vaihtoehto.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu