Jos meinaapi asennella lediä vanhaan saunaan niin mihis muuntaja? Tahtotila ois kuitenkin saada ledit päälle entisestä valokatkaisijasta, mutta muuntajaa ei sais viedä saunaan? Mites ootte laitelleet?
Mihin ledien muuntaja
maukka
51831
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Vanhan lampun tilalle seinän sisään. Kosteutta kestävä muuntaja tai sitten kosteutta kestävään boksiin. Sähkömies tietysti kytkemään tällöin.
Siitä reikä valokatkaisijalle ja toinen saunaan ledien johdoille.
Itse kytkin. Kun on ollut riittävän kauan Imatran Voiman hommissa, voi tuollaisen kyllä tehdä huoletta.
Muuntaja on hyvä pitää viileässä paikassa. Se on koko homman heikoin lenkki.
eli koska muuntaja ei ylensä ole IP34. Niin sijoitus oltava muuala kun suihku tai sauna tilassa jos IP20. jos IP34,IP44,IP54 niin voi sijoita aluelle 3 eli vähintän 1.20m suihkusta. jos taas kytkentä pistorasiasta niin oltava pistorasia vikavirtasuoja kytkimen takana.
niin kuin varman huomat niin nämä ovat amattimiehen työttä ja vaikka olisi ollut imatran voimalla koko ikänsä eikä oma asennus oikeuksia niin asennusta ei saa tehdä!!!!
Eli hankki nyt se sähkömies ihmetelen että putki,ilmastointi,rakenus miehelle kyllä soitetaan mutta sähkömies on aina niin kallis että ei millä kytketän itse ja rikotan suoran lakia.
Ps Koitapas arvata mikä edelisistä tappa helpoiten?
Kytkentä on simppeli, kun tietää mitä on tekemässä. Joku pienessä kankkusessa oleva sähkömies tekee sen epävarmemmin.
Jos sinulla ei ole alan koulutusta niin kytkentä on laiton. Jos sinulla on alan kolutusta mutta ei sähköpätevyystutkintoa niin saat kytkeä itsellesi mutta et urakoida ulkopuolisille, lähinomaisia lukuunottamatta.
Määräykset ovat määräyksiä ja jos niitä rikkoessa tappaa jonkun.... häkki heilahtaa saletin varmasti.