Luin jostain, että piikkisilmille vois antaa esim. kurkkua. Millasena se niille kannattais antaa..? Ja toinen juttu, mistä oon muutaman kerran kuullu jotain epämäärästä: että piikkisilmät tykkäis, jos pohjalla ois tammen(?)lehtiä. Mihin aikaan vuodesta ne pitäis kerätä yms? Jos joku tietäis vähän enemmän näistä asioista, olis tosi kiva kuulla.
piikisilmät
erika
5194
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kyllä piikkisilmät ja monet muutkin kalat tykkää kasvislisästä ruuassaan.Eli myös kesäkurpitsa, herneet ( sisus ), porkkana, salaatinlehdet ovat meillä kelvanneet. Parasta on kiehauttaa kasviksia sen verran, että ne helpommin painuvat pohjaan.
Hei!
En oo koskaan aikasemmin kuullu tosta vihannesjutusta. Kerro hieman lisää, niin kokeilen omille fisuille kans. Ja kuinka paljon niil yleensä voi antaa?
kaloilleni (avainkirjoahfenet ja partamonnit) olen näin aloittelijana antanut kurkkua ja lehtisalaattia. Molemmat kalalajit ovat olleet innoissaan. Olen kevyesti kiehauttanut ne. Kurkku ei silti meinaa pysyä alhaalla. Olen kiinnittänyt sen puisella coctail-tikunpätkällä pohjaan. Salaatinlehdet olen laittanut päästään kiven alle.
Kasvikset olen ottanut pois parin päivän päästä ja vaihtanut sitten uusia. Jos kurkku on liian kauan vedessä tuppaa sitten koskiessa leviämään ikävästi ympäri akvaariota.
Huom. nämä ovat ainoastaan omia aloittelijan kokemuksia enkä mene vannomaan ettenkö olisi tehnyt jotain väärinkin..
Kasviksista kurkun lisäksi meillä tarjoillaan kesäkurpitsaa ja herneitä. Ne tulee kevyesti kiehauttaa ja herneet olen kuorinut ja mössännyt, muutkin kuin levänsyöjät tykkäävät :)
Olen laittanut syksyllä maahan varisseita tammenlehtiä akvaarion pohjalle. Aluksi ne kelluvat, mutta kiven alla vettyvät pian ja sitten jo pysyvät pohjan tuntumassa.
Muutkin pohjakalat kuin piikkisilmät viihtyvät näiden lehtien alla. Onhan luonnonvesissäkin erilaista kariketta kertynyt pohjalle.