Onko täällä ketää joka on tehnyt lehtimyyntiä kotona? mitkä firmat antavaT KOTOA MILLAINEN PALKKAUS? ONK PELKKÄ TULOS PALKKAUS VAI ONKO POHJA PALKKAA LISÄKSI?
Lehtimyyntiä kotoa?
Jenna
81313
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Enää ei kannata.
Puhelinmyynnin voi nykyään helposti kieltää ilmoittautumalla Suomen Suoramarkkinointiliiton puhelintarjonnan rajoittamispalveluun.
Esim. Soneran palvelunumero 0600 1 3404 (hinta 0,40 euroa/min pvm).
...sen on voinu halutessaan kieltää, ei tuo ole mikään uus juttu! Ja kyllähän niitä puhelinmyyjiä haetaan koko ajan, ala ei varmaan kuiteskaan oo häävi...
Itse oli kaksi kuukautta eräässä puhelinmyyntifirmassa töissä. Puhelinnumeroita valkattiin ihan puhelinluettelosta (ja joitakin vanhoja asiakkaita myös soiteltiin läpi).
Sielläpä eivät suoramyyntikiellot näy.
Kaikki firmat eivät siis toimi aivan kuin pitäisi.
Yleensä kun laittaa puhelinmyynti kiellon omaan puhelimeensa niin siinä saattaa mennä yli vuosi ennenkun kielto näkyy markkinointi firmoissa... joten ei kovin hyvä estämään lehtimyyjiä.
tein lehtimyyntiä kotoa käsin nelisen vuotta sitten. jaksoin sitä noin 3-4 kk, sitten meni hermot ja usko siihen hommaan. se oli viimeinen niitti kun tämä nimeltä mainitsematon lahtelainen firma jätti puhelinkorvaukset maksamatta, tai oikeastaan kyllä ne maksoi mutta vain murto-osan siitä mitä oli luvattu. ja palkka oli syvältä perseestä. otin lopputilin ja työkkärissäkin ymmärsivät hyvin, enkä saanut karenssiakaan. ainakin tää firma osoittautui puhtaaksi paskan puhujien ja kusettajien touhuksi.
Mulle taas A-lehdet jätti palkat kylmästi maksamatta. A-lehdillä oli myyntikonttori Lahdessa eikä ne voinut kuin pyöritellä käsiään.
Saamatta jäi parintuhannen luokkaa saatavia.
Myin hirveen määrän apuja ja katsoja mutta palkkaa ei tullut. TS-piiri kehoitti nostaa oikeusjuttu, mutta oikeusjuttu olisi kestänyt vuosia. Palkkaturva ei auttanut koska A-lehtiä ei ole julistettu konkurssiin!
Toivottavasti tämä auttaa jotain, tutkikaa tarkoin lakimiehen kera kaikki työt mitä A-lehdet
tarjoaa!
Kuka maksaa puhelinlaskun, kun kotoa soitellaan asiakkaille?
Minä kyselin,mut myyjät halus et pitäis tehä konttorissa tai sit himassa toiminimellä,plääh.