mitä jos uskovainen ihminen tekee itsemurhan???
mitä syitä?? mitä mieltä raamattu on siittä???
mitä syitä?? mitä mieltä raamattu on siittä???
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Raamatun mukaan elämä on ihmiselle Jumalan antama lahja. Ihmisen tulee elää itseään kunnioittaen, esim. ihmisen ruumis on Jumalan "Pyhän Hengen temppeli" jota ihmisen tulisi hoitaa parhaan kykynsä ja ymmärryksensä mukaisesti.
Kanta itsemurhaan on vaihdellut tulkinnan mukaan. Pääasiassa tulkitsijana on ollut kirkko, joten kanta on kirkon. Raamatussa ei ole kohtaa, jossa otettaisiin yksiselitteinen kanta itsemurhaan.
Mieleltään sairaaseen jumala asennoituu syrjivästi, vaikka mieleltään sairas hoitaisi temppeliä parhaansa mukaan.
tuskin Hän asennoituu kehenkään syrjivästi, eihän mieleltään sairas ihminen ole itseään sellaiseksi tehnyt!!
Psyykkeen sairaus on sairaus siinä missä epilepsia,sydänsairaus tai diabeteskin!
"tuskin" ón sana joka kertoo, ettet tiedä. Ei mieleltään sairas halua tulla syrjityksi missään piirissä ei maallisessa tai taivaallisessa, mutta jumalan kuvat syrjii. Jumala ei voi asettua luomiensa kuvien ulkopuolelle, jos ko. kuvien teot ei miellytä. Hänen tulee ottaa vastuu teoistaan.
Sairauksien suhteen olet oikeassa katogorisoinnissa,