Onko asia näin että jos haluat tehdä asuntolainaasi ylimääräisiä lyhennyksiä niin pankit yleensä perivät tuosta jotain maksua? Vai onko nuo ylimääräiset lainapääoman lyhennykset asiakkaalle maksuttomia?
Tässä pähkäilen näiden luottojen ehtojen kanssa ja eritoten silmääni osui esim. Nordean pykälistössä olevaan lauseeseen:
"Ennenaikainen lyhentäminen
Luopumismaksu peritään edellä mainituin edellytyksin myös lainan osan ennenaikaisesta takaisinmaksusta."
Mikä ihmeen luopumismaksu jos haluan lainani lyhentää nopeammin kuin maksuohjelmaan on kirjattu?
Tässä pähkäilen näiden luottojen ehtojen kanssa ja eritoten silmääni osui esim. Nordean pykälistössä olevaan lauseeseen:
"Ennenaikainen lyhentäminen
Luopumismaksu peritään edellä mainituin edellytyksin myös lainan osan ennenaikaisesta takaisinmaksusta."
Mikä ihmeen luopumismaksu jos haluan lainani lyhentää nopeammin kuin maksuohjelmaan on kirjattu?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ainakin omassa lainapankissani (aktia) lainan lyhentämisestä ei tule ylimääräisiä korkokuluja. Pankithan myöntävät lainoja sillä idealla, että koroista he saavat itse tuottoa. Jos lyhennät lainaasi nopeammin kuin piti, pankin saama korkotuotto on pienempi. Kannattaa kysyä ja sopia pankin kanssa lainaa hakiessa. Nämä on juuri niitä nippelitietoja, joiden vertailu on hankalaa, kun niitä ei tarjouspyynnöissä koskaan tuoda esille (ellei sitten sillä minifontilla paperin alareunassa).
varmimmin lainaa voi lyhentää takaisin nopeammassa aikataulussa ilman kuluja kun sopii siitä jo lainaa ottaessa eli kirjataan ettei nopeammasta lainan takaisinmaksusta peritä kuluja.
Vaikka joskus urputtavatkin
että olisi niin matalat korot.
Pankkien funktio on myydä rahaa.
Ostat mistä saat halvimmalla.
Asiakasuskollisuus vain maksaa sinulle.
Vaihda pankkia jossa paremmat ehdot - onnistuu !
God bless for debt free life.
Ei ainakaan osuuspankki peri kuluja ylimääräisistä lyhennyksistä. Kokeiltu on, useitakin kertoja sekä asunto- että kulutusluoton osalta.
Muistelen niin että pankilla ei ole oikeutta periä ylimääräisiä kuluja ainakaan asuntolainan lyhennyksistä. Asiasta oli juttua vajaa vuoskymmen sitten ja pankkien valvoja (mikä-se-nyt-olikaan) ärähti pankeille näiden rahastusyrityksistä. Sama sääntö koskee osamaksusopimuksia.
Muistelen joskus ymmärtäneeni, että jos on sidottu markkinakorkoon (esim. 12 kk:n euribor), ei tule kuluja nopeammasta takaisinmaksusta.
Kiinteässä korossa esim. 5%/5 vuotta näitä kuluja voisi tulla (rahoittajahan on tällöin ostanut rahaa markkinoilta kiinteään hintaan ja se joutuu myös neuvottelemaan sopimuksia uusiksi).
Asiathan voi tietenkin sopia lainaehtoja neuvotellessa ja välttyy tällaisilta kuluilta.