Söin kipuun yönaikana ainakin n. 15x 500mg Asperiinia. Ja kaksi 400mg Buranaa. Muuta särkylääke varastoni ei pitänyt sisällään. Nyt ei koske, mutta korvissa soi, voi johtua huonosti nukutusta yöstä.
Viimeisimmät asperiinit (3x Asperiini) otin n. klo 6:30... Mitä riskejä sisältyy jos ottaa liikaa? Milloin lääkkeet ovat poistuneet verestä?
Viimeisimmät asperiinit (3x Asperiini) otin n. klo 6:30... Mitä riskejä sisältyy jos ottaa liikaa? Milloin lääkkeet ovat poistuneet verestä?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Korvien soiminen on asetyylisalisyylimyrkytyksen tyypillinen oire. Niissä lääkepaketeissas on ohjeet, joissa kerrotaan, paljonko niitä suositellaan syötäväksi. Se, että joku lääke on reseptivapaa, ei tarkoita sitä, ettei sillä saisi itseään rikottua. Suosittelin, että ottaisit yhteyden lääkäriin.
Minäkin olen havainnut korvien soimisen seuraavana päivänä, kun ylittää suositellut annokset asperiinia.
Helpottiko..?
> Milloin lääkkeet ovat poistuneet verestä?
Huomenna voi olla vielä vähän töhnäinen olo, mutta kyllä ne oireet parissa päivässä menevät ohi.
Ja korvien soiminen johtuu asperiinista, siitä tulee aluksi mukava olo muutamaksi tunniksi mutta seuraavana päivänä iskee krapula ja myrkytysoireet johon kuuluu mm. oksentelua ja korvien soimista.
MIHIN KIPUUN? VIEKKAREIHINKO? MITÄS VEDÄT?
Viisauden hammas, se poistettiin tänään. Joten ei kipua, mutta korvissa soi ja päähumisee.
Voisitko kertoa painosi, niin siitä voisi laskea annoksen suuruuden (mg/kg).
Harmi kun en enää muista, miten paljon itse rohmusin niitä.. mutta ainakin korvien soimisen lisäksi kaikki äänet olivat täynnä kaikuja, ja puhe ja tv:n ääni kuulostivat jotenkin "vedenalaisilta" koko seuraavan päivän. Siitä tuli pahoinvointiakin, oksensin pari kertaa t 20:n kohdalla.