Minkäs hintaisia vuosihuoltoja Teillä on corollissa ollut ja missä? Itselläni tulossa 30000km huolto ja kiinnostais tietää mitä maksaa.
Vuosihuoltojen hintoja Corolla
Henkka
82317
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kaveri huollatti juuri 30000 huollon. Raitisilmasuodatinta ei tarvinnut vaihtaa, pelkkä putsaus riitti. Huollon hinta oli noin 260e, johon sisältyi kylläkin aurauskulmien tark./säätö 60e. Eli noin pari hunttia itse huolto.
Voitko kertoa, että missä liikeessä ja missä päin Suomea? On aika kallis hinta Corollalle, vaikka ei hinnalla sinällään mitään väliä olekaan:)
Oliko auto muuten diesel vai bensa, hinnoissa on nimittäin eroja riippuen käyttövoiman laadusta....
Edelliseen Corollaani oli kallein huolto n. 300e, johon hintaan vaihdettiin nokkahihna kiristimet ja nokan stefa. Tavallisesti huoltojen hinnat vaihteli 90-135e välillä.
Kannattaa ottaa suoraan yhteyttä liikkeeseen, josta osaavat kertoa tarkan hinnan. Jos soittaminen tuntuu vaikealta, niin voi sinne laittaa sähköpostia.
Tämä asia kiinnostaa myös minua, varsinkin akselilla Vantaa, Espoo ja Hki. Luulisin että siellä 130-160 euron kieppeillä liikutaan, mutta saa toki tarkempaakin faktaa 30tkm huollosta kertoa. Kaivokselaa on joskus kehuttu ja muita enemmän tai vähemmän haukuttu.
ps.
Kertokaapas asiantuntijat, että mikä ko. paikkakuntien Toyota -liikkeistä tekee parhaimmat pelti -ja maalaustyöt. Hinnalla ei ole mitään väliä, vain työnjälki merkitsee.
maksoi mulla huolto.Siihen kuului täyssynteettinen moottoriöljy,ilman-,bensan- ja öljynsuodatin,tulpat ja työ.Auto -88 corolla,Mikkeliläinen firma,ei merkkiliike.
Corolla verso 1.8, 15000 km:n huolto. Kesti n. 20 min. Öljyt ja suodatin ns. " tarkistukset ".
Mielenkiintoisinta oli hinnaltaan yli 2 e oleva pissapojanneste. Olin täyttänyt säiliön piripintaan juuri ennen huoltoon viemistä. Täytyypä huomennea ottaa puhelin kouraan ja selvittää , onko minua laskutettu tyhjästä.
Periaatekysymys.
Sama sattui myös omalla kohdallani, hieman huvitti mutta silloin jätin kommentoimatta koska siitä täytöstä ei laskutettu laisinkaan:) Eli papereissa oli rastitettu kohta, että pesuainetta on lisätty vaikka lisäsin ennen huoltoa pissapojan aivan piripintaan. Toinen tapaus oli että takuuhuollon töitä "ujutettiin" normaalien huoltotöiden sekaan. Eli kun takuuseen korjattiin rengasta, niin renkaan irroitustyöt yms. veloitettiin tai paremminkin yritettiin veloittaa:)
Auto on ollut nyt kaksi kertaa huollossa ja molempina kertoina on laskutuksessa oluut epäselvyyksiä, ei kyllä ole näin ensimmäistä Toyotan omistajaa huoltopalvelun laatu imarrellut:)
Molempina kertoinan on liike vaihtunut, nyt 30 tkm huolto taas uuteen liikeeseen:)
Olen ehkä hieman vainoharhainen, mutta noiden kertojen jälkeen olen hieman merkinnyt öljynsuodattimiä yms. tussilla, joten voin helposti tsekata onko ne vaihdettu vai ei, jos kerran peli on tämmöistä säätämistä.
Periaatteen vuoksi minäkin olen tähän päätynyt, rahasta tässä ei ole kysymys, mutta tuntuu oudolta moinen välinpitämättömyys.
ps. oma huoltohistoria, hinnat, (pääkaupunkiseudulla)
ensihuolto n. 60 euroa
15 tkm n. 75 euroa
30 tkm tulossa, liikkeen arvio 170 euroa
(n. 200 euroa raitisilmasuodattimen kanssa)
Mä en oikein ymmärrä, kuinka merkkiliikkeiden huoltojen hinnat vaihtelee useita kymmeniä euroja paikkakunnasta riippuen. Eikö huollot tehdä joka paikassa saman huolto-ohjelman mukaan? Samoin en ymmärrä, mistä ne oikein ostavat öljynsä ja tuulilasipesunesteensä, kun hinnat ovat moninkertaisia ns. normaalituotteisiin verrarttuna. Määräaikaishuollot ovat kauppiaille noilla hinnoilla tosi hyvä bisnes, mutta jossakin hyvän maun raja pitäisi kulkea.
Mainittakoon, että täällä Lahdessa merkkiliikkeen omistajaksi tuli muutama vuosi sitten Hämeenmaa- ketju. Ei ole enää sitä vanhan omistajan aikuista asiakasta huomioivaa palvelua. Yritystä kyllä on mutta se viimeinen piste puuttuu.