Hei!
Olen ajatellut ostaa lentolipun Buenos Airesiin, nostaa rinkan selkään ja lähteä matkaamaan Bolivian ja Perun kautta pohjoista kohti. Liittyyköhän noihin rajanylityksiin jotakin semmoista byrokratiaa, joka vaan täytyy tietää etukäteen? Esim. pitääkö olla jotain papereita, leimoja, lippuja hankittuna etukäteen jostain muualta kuin siitä rajalta..? Entä mistä saisin tietoja viisumeista ts. mitkä maat sitä suomalaiselta vaativat?
Ja kaikista käytännön vinkeistä (joita en tässä vaiheessa edes osaa sen eritellymmin kysellä) olen tietysti Etelä-Amerikan ensikertalaisena enemmän kuin kiitollinen... :-)
Halki eteläisen Amerikan...
2
681
Vastaukset
- Etelä-
Osta ihmeessä Lonely Planetin kirjallisuutta. Ainakin 10 vuotta sitten julkaistiin kirjaa "South-America on a Shoestring" mistä löytyy kaikki tarvittava tieto. Samoin Lonely Planetin maakohtaiset opaskirjat ovat paikanpäällä kultaakin kalliimmat. Saattaa tuntua nyt kalliilta panostukselta mutta paikanpäällä huomaat ettet tule toimeen ilman näitä opuksia. Itse kiertelin Etelä-Amerikkaa kymmenisen vuotta sitten puolen vuoden ajan (Venezuela, Brasilia, Bolivia, Ecuador, Peru ja Kolumbia) ja ilman em. kirjalllisuutta tuskin olisin tullut toimeen ja en olisi saanut matkastani irti niin paljon kuin sain. Kirjat täynnä yksityiskohtaisia neuvoja, ohjeita, sanastoa jne.
- Ako
Buenos Aires hyvä, ehkä mantereen halvin paikka lentää Suomesta. Ruotsista halvin on Sao Paulo, ota tuosta nyt selvä.
Argentiina/Bolivia/Peru rajoilla ei mitään ihmeellistä, ei mitään etukäteen. Säilytä/vaadi maahantulolappusen oma osa rajalla tullessa, haluavat nähdä sen lähtiessä, ainakin Boliviassa jättivät kerran antamatta tullessa mutta rokottivat hiukan suoraveloituksella lähtiessä kun se puuttui.
En muista keltakuumerokotteen vaatimuksia eri maissa, tsekkaa http://195.236.0.10/pls/terveysportti/mtopas.koti ja myös yleiset matkustustiedotteet ulkoministeriön sivuilta http://formin.finland.fi/suomi/. Kaikkea ei kannata uskoa tai ainakaan ylireagoida.
Tarinoita ja kuvia http://fff.neutech.fi/Travel/
--ako
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2619348IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3156527Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?691523Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61361Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.911173- 1091141
Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut72993Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43838Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23726MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk311718