punastelu ja jännittäminen

Tämä viestini on eritysesti tytöille mutta miksei myös pojillekin.
Lopetin e-pillereiden syönnin ja hoplaa! Kuinka ollakaan, punastelu ja muu jännittäminen (joka siis johtui punastumisen pelosta) loppui kuin seinään. Jos siis syöt joitain lääkkeitä, esim. e-pillereitä, kannattaa arvioida voivatko ne aiheuttaa em. ongelmia. Usein henkilöt, jotka eivät ole ennen ujostelleet/jännittäneet juuri lainkaan, voivat tulla elämässään sellaiseen tilanteeseen, missä pelkoja alkaa tulla. Silloin kannattaa todellakin miettiä syytä. Itselläni järkevä selitys on hormonaalinen sekavuus:)
On taas ihanaa olla oma itsensä!!!:) Toivon sitä myös kaikille muillekin, sillä kärsin itse tästä järjettömästä punastelusta ja jännittämisestä yli kolme vuotta (jolloin aloitin myös pillereiden syönnin).

Ja niille, jotka silti -kaikesta huolimatta- jatkavat punastelua ja jännittämistä; ongelmia ei ole pakko hyväksyä, mutta jollei ole muuta vaihtoehtoa, kannattaa oppia elämään niiden kanssa.
41006
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

että olet hokannut tuollaisen yhteyden. Ja nyt kun miettii, en ikinä ole ollut punastelija, mutta nykyään kyllä punastun tosi helposti, ja se jos joku ärsyttää...
Tosi mielenkiintoista, eipä tuollaista tule ajatelleeksi, varsinkin kun kaikki selvät esim. juurikin e-pillereistä johtuneet oireet ovat hävinneet pikkuhiljaa...

Äänestä
  • mielenkiintoista. voisikohan hormonien syönnin lopettaminen lopettaa muunkin hermoilun ja hermoilun yhteydessä ilmenevän vapinan? esim. "kahvikuppineuroosin"?

    Äänestä

Ex-punanaaman tekemä huomio e-pillereiden aiheuttamasta punastelusta ja jännittämisestä sai mut miettimään omaa tilannettani. Oon itsekin alkanut punastella "oudosti" vasta teini-iän jälkeen, jolloin myös e-pillerit ovat tulleet kuvioihin mukaan. Jos tää mun kiusallinen vaiva todellakin johtuu pillereistä, niin oon Sulle, ex-punanaama ikuisesti kiitollinen siitä, että kerroit omasta diagnoosistasi!!!

Äänestä
  • kun lopettaa pillereiden syönnin? vai jääkö se ikuiseksi ongelmaksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ex-punanaama kirjoitti:

Tämä viestini on eritysesti tytöille mutta miksei myös pojillekin.
Lopetin e-pillereiden syönnin ja hoplaa! Kuinka ollakaan, punastelu ja muu jännittäminen (joka siis johtui punastumisen pelosta) loppui kuin seinään. Jos siis syöt joitain lääkkeitä, esim. e-pillereitä, kannattaa arvioida voivatko ne aiheuttaa em. ongelmia. Usein henkilöt, jotka eivät ole ennen ujostelleet/jännittäneet juuri lainkaan, voivat tulla elämässään sellaiseen tilanteeseen, missä pelkoja alkaa tulla. Silloin kannattaa todellakin miettiä syytä. Itselläni järkevä selitys on hormonaalinen sekavuus:)
On taas ihanaa olla oma itsensä!!!:) Toivon sitä myös kaikille muillekin, sillä kärsin itse tästä järjettömästä punastelusta ja jännittämisestä yli kolme vuotta (jolloin aloitin myös pillereiden syönnin).

Ja niille, jotka silti -kaikesta huolimatta- jatkavat punastelua ja jännittämistä; ongelmia ei ole pakko hyväksyä, mutta jollei ole muuta vaihtoehtoa, kannattaa oppia elämään niiden kanssa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu