Tyttökissamme on n. kolmivuotias, leikattu ja säännöllisesti madotettu. Se syö raksuja ja purkkiruokaa ja juo vain vettä. Mitään herkkupaloja se ei halua syödä. Sillä on ollut jo muutaman viikon ilmeisesti ummetusta ja se syökin nyt vähemmänin. Otin raksut väliaikasesti pois, kun arvelin niukasti juovan kissamme saavan niistä lisää vaivaa. Mikähän auttaisi? Muuten käyttäytyminen on ennallaan.
kissan ummetus
5
15003
Vastaukset
- kissanomistaja
hei jos kissallasi on ummetus niin hyvä konsti on antaa sille parafinöljyä (tai sitten hätävarana ruokaöljyä) ruuan sekaan..niin se löystyy..kokemusta..
tai vie eläinlääkäriin he antavat neuvoja ! - Masi
Aika pitkään olet sitten kissasi antanut kärsiä jos sillä jo pari viikkoa on ummetusta ollut!
Paraffiini öljyä voit myös antaa ruiskulla suoraan suuhun jos kissa kerran ei syö. Anna kissalle 5 milliä 2 kertaa päivässä kolme kertaa, eli aamu-ilta-aamu. Jos tämä ei auta on kissa heti vietävä eläinlääkäriin vierasesineen vaaran vuoksi.
Sen verran vielä paraffiiniölystä että meillä ei toiminut vaan piti antaa riciiniöljyä mikä ilmeisesti on vähän järeämpää. Riciiniöljyä ei saa eikä kannatakaan antaa kuin kerran 2 milliä.- ansku
Kiitos tähänastisista neuvoista. Toki kissamme syö, kuten jo aiemmin kirjoitinkin, ja uloskinpäinkin tuotoksia tulee. Siispä en ole esim vierasesineestä huolissani.Ilmeisesti se kuitenkin on sen verran nirso (herkkupalat eivät ole koskaan kelvanneet), että ruokaöljyn ruokaansekoittaminen on ensimmäinen apu.
- Katkiz
Meillä oli vanhempi kissa joka kärsi myös kovasta vatsasta. Eläinlääkäri neuvoi laittamaan joka ilta vähän pellavansiemeniä veteen yöksi ja aamulla antaa kissalle sitten sitä pellavalimaa vaikka ruokaan sekoitettuna. Tuo parafiiniöljy ei ole pidemmänpäälle hyvä ratkaisu vaan jos kissalla on tilapäisesti ummetusta niin silloin voi antaa sitäkin.
- Helpottunut
Eläinlääkärit eivät nykyään suosittele parafiiniöljyä ummetukseen. Se ei tee suolen pintaa sanottavasti liukkaammaksi, se ei myöskään pehmennä kovaa kakkaa, joten ulostaminen voi olla kivuliasta.
Parafiiniöljy myös estää lääkkeiden imeytymisen.
Ummetukseen on apteekista ilman reseptiä saatavana lääkettä. Samaa lääkettä, jota voi käyttää myös pikkuvauvoille (sopii kyllä aikuisillekin). Lääkkeen nimi on Levolac. Kissalle (aikuiselle) ummetukseen olen antanut sitä millilitran (ml) päivässä.
Nyt kun oli tavallista vaikeampi ummetus, annoin ensin parina päivänä tuon millin, mutta sitten lisäsin annostusta 1,5 milliin. Levolac ei aiheuta ripulia, vaan se pehmentää ulostetta, joka on sitten helpompi työntää ulos. Neljän Levolac lääkityspäivän jälkeen kissa kävi normaalisti ulostamassa, toimitus ei kestänyt minuuttia-paria kauempaa, eikä komeat pötkyleet olleet kivikovia.
Levolacia voi antaa myös ennaltaehkäisevänä, ns. ylläpitoannos. Se on tietenkin pienempi annos kuin varsinaiseen ummetukseen annettava.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?
Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi103459Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi463138Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs462931Iso poliisioperaatio Lapualla
Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo552779100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es522549Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin
Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks322126Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys
Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä522099Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa581870- 451809
- 481612