Tuolla aiemmissa keskusteluissa sivuttiin hiukan köyhyyttä, niin päätin ottaa esille yhden mielenkiintoisen pätkän Helsingin Sanomien kuukausiliitteestä.
Tässä se tulee, ja on suora lainaus. Kirjoittaja on Ritva Liisa Snellman.
"Viisi miljardia sinua köyhempää.
Kun palkka tuntuu pieneltä ja kaikilla muilla näyttää olevan paremmin, kannattaa käväistä netissä osoitteessa www.globalrichtlist.com.
Hyväntekeväisyyssivulta löytyy laskuri, joka näyttää, kuinka monta köyhempää ihmistä maailmassa on.
Suomalainen toimihenkilö ansaitsi vuonna 2002 keskimäärin 37066 euroa. Se ei tunnu paljolta, mutta tulotilastoissa samaan pääsee vain 1,37 prosenttia maailman asukkaista.
Paperityöläisellä menee vielä paremmin: 38265 euroon yltää vain 0,91 prosenttia väestöstä.
Vaikka pelkän kansaneläkkeen turvin elävä yksinäinen vanhus ei voi rellestää ainakaan Helsingissä 5956 euron vuosituloillaan, hän on vielä vauraoden joukossa.
Jopa suomalainen lapsikin tuo perheeseen tulot, joihin yltää vain neljännes maailman asukkaista."
Paperityöläinen: 38265 eur/vuosi>5945350283 vähemmän ansaitsevaa.
Toimihenkilö: 37066eur/vuosi> 5917373913 vähemmän ansaitsevaa.
Sairaanhoitaja: 26679 eur/vuosi> 5695992647 vähemmän ansaitsevaa.
Yksin asuva kansaneläkeläinen: 5956 eur/vuosi> 5171733505 vähemmän ansaitsevaa.
Perheen ensimäinen lapsi: 1200 eur/vuosi >4566818181 vähemmän ansaitsevaa.
Se siitä köyhyydestä.
Tässä se tulee, ja on suora lainaus. Kirjoittaja on Ritva Liisa Snellman.
"Viisi miljardia sinua köyhempää.
Kun palkka tuntuu pieneltä ja kaikilla muilla näyttää olevan paremmin, kannattaa käväistä netissä osoitteessa www.globalrichtlist.com.
Hyväntekeväisyyssivulta löytyy laskuri, joka näyttää, kuinka monta köyhempää ihmistä maailmassa on.
Suomalainen toimihenkilö ansaitsi vuonna 2002 keskimäärin 37066 euroa. Se ei tunnu paljolta, mutta tulotilastoissa samaan pääsee vain 1,37 prosenttia maailman asukkaista.
Paperityöläisellä menee vielä paremmin: 38265 euroon yltää vain 0,91 prosenttia väestöstä.
Vaikka pelkän kansaneläkkeen turvin elävä yksinäinen vanhus ei voi rellestää ainakaan Helsingissä 5956 euron vuosituloillaan, hän on vielä vauraoden joukossa.
Jopa suomalainen lapsikin tuo perheeseen tulot, joihin yltää vain neljännes maailman asukkaista."
Paperityöläinen: 38265 eur/vuosi>5945350283 vähemmän ansaitsevaa.
Toimihenkilö: 37066eur/vuosi> 5917373913 vähemmän ansaitsevaa.
Sairaanhoitaja: 26679 eur/vuosi> 5695992647 vähemmän ansaitsevaa.
Yksin asuva kansaneläkeläinen: 5956 eur/vuosi> 5171733505 vähemmän ansaitsevaa.
Perheen ensimäinen lapsi: 1200 eur/vuosi >4566818181 vähemmän ansaitsevaa.
Se siitä köyhyydestä.
Vastaukset 13
Vanhimmat
tulikin. Kyllä suomi on Rikas maa. Olisko valittajia yli varojensa eläjät, vai mikä on, mutta kyllä täällä omilla pärjätään jos hoidetaan raha-asiat oikein. Eli silloin joutaa diakonit kortistoon.
on tällainen laskeminen. Kun vertaillaan ihmisten tulotasoa ja rikkautta/köyhyyttä, on aina otettava huomioon ympäristö, missä ihminen asuu.
Pakolliset asumiskulut, verotus, pakolliset eläkevakuutukset ym. Näitten jälkeen taitavat tilastot näyttää vähän toiselta.
ihan totta!
Kuinka pitkälle Suomessa pötkitään pakollisten menojen kanssa satasella kuussa, kysyn vaan...
Kuten näemme, ihmisten tulotaso ei ole suoraan verrannollinen rikkauteen/köyhyyteen!
ei Suomessa tarvitse köyhyydessä asua. Aina saa apau kun hakee. Jokaisen omilla toimillaan tienasi sitten vähän tai paljon saa säästöön kun osaa oikein rahat käyttää. Itse en ole koskaan paljoa tienannut, mutta ihan mukava pesämuna on säästöön kertynyt. Oma on asunto jne. Se miten elää, vaikuttaa asiaan. En ole koskaan ollut tuhlailevainen.
tilastokikkailua
mutta totta toinen puoli
Riippuu elämänarvoista
miten pitkälle raha riittää
ja mihin
muistaa täytyy kuitenkin
joku maksaa toisen juhlaa
pankit saivat tukea
telakka sai tukea
noikia ja sonera saivat tukea
ihminen ei nöyrtymättä
-pohdiskelee taas-
oletan :)
Ei näin voi verrata kuin rahasummaa. Se taas ei kerro köyhyydestä eikä liioin rikkaudestakaan.
Suomi on kansainvälisesti verraten kallis maa, tienataan täällä sitten ihan mitä tahansa...
Ritva Liisa on pilke silmäkulmassaan kirjoittanut juttunsa.
PS. Mikä autuus on tietää että on viisi miljardia köyhempää?
on niin, että ei kaikkea lukemaansa saa hyväksyä ihan sellaisenaan, vaan informaatio pitää sulatella sille kuuluvaa taustaa vasten ennen kuin siitä alkaa tolkku tulla.
Kun ulkona on 35 astetta pakkasella ja talosta on sähköt poikki, eikä patterit pelaa, niin eipä paljon lohduta jos joku toteaa päiväntasaajalla asuvan miljardi ihmistä, joilla ei ole edes pattereita.
Hyvästi minun mielestä kaikki tähänastiset kommentoijat on lukeneet artikkelin.
Luulenpa, että suomessa yritetään tietyissä julkaisuissa tarkoituksellisesti johtaa lukijoita harhaan esittelemällä asioita ehkäpä väärässä valossa. Varsinkin iltapäivälehdet osaavat lööpeissään vääristää asioiden oikean laidan.
Olipa kirjoittajalla sitten pilke silmäkulmassa eli ei, mutta hyvää siinä mielestäni oli se, että ihmisten mielenkiinto saadaan ajattelemaan asioita ja tutkailemaan vaikka netistä maailman menoa. Monesti se pyrkii vain oman navan ympärillä maailma pyörimään.
...mutta maailmassa on yli viisi miljardia muutakin napaa....
Mikä autuus on tietää että on olemassa 5 miljardia köyhempää napaa?
Ettei vaan olisi kyse siitä iänikuisesta huonosta itsetunnosta, jota näinkin voi pönkittää...
Enhän kirjoittanut mistään viidestä miljardista köyhemmästä navasta.
Tarkoitin vain noin huumorilla todeta, että vaikka maailma tahtoo jokaisella pyöriä oman navan ympärillä, niin siitäkin huolimatta niitä maailmalla on.
Jokaisella omansa.
Kuinka se itsetunto tähän liittyy?
Ihmisellä on itsetunto, toisilla parempi toisilla huonompi, riippuen pitkälti lapsuuden kokemuksista.
Huono itsetunto vaatii monenlaista "hoitoa" ja erilaista todistelua, mm. itsensä nostamista epärealistiseen asemaan (kuten että toimeentulotuella onkin rikas!).
Eikö olekin kiva ajatella että noin monta minua köyhempää on olemassa? Ei tarvitsekaan myöntää olevansa mitä on vaan voi olla rikas, verrattuna kiinalaiseen riisinkerääjään...
Noh, ajattelemme asiasta niin eri tasolla, että tuskin kannattaa jatkaa. Minusta ei ole kiva ajatella suomalaisia köyhiä lapsiperheitä ja eläkeläisiä rikkaina. Heidän asemassaan olisi paljonkin korjattavaa, taloudellisestikin. En liioin halua ajatella itseäni rikkaana niihin nähden, jotka kurjuudessa joutuvat elämään!
Asiani ei tavoittanut sinua. Tämä juttu oli ajanvietettä ja siksi jääköön. ;)
>Eikö olekin kiva ajatella että noin monta minua köyhempää on olemassa? Ei tarvitsekaan myöntää olevansa mitä on vaan voi olla rikas, verrattuna kiinalaiseen riisinkerääjään...<
Ei minusta ole mitenkään erikoisen kiva ajatella noin. Tuskin sinustakaan on kivaa.
Minua ei totisesti liikuta ihmisten rikkaus, jos sitä mitataan taloudellisilla mittareilla.
Sen sijaan, jos joku löytää elämäänsä rikkauden luonnon kauneudesta, rakkaasta ihmisestä, ystävistä, harrastusten mielekkyyksistä, jne., olen siitä vilpittömän iloinen.
Tuo alkuperäinen teksti oli osoitus uutisten turhamaisuudesta. Uutisoidaan jotakin asiaa vain yhdeltä kantilta ja sillä siisti. En tiedä kuinka paljon kenenkään itsetuntoa kyseinen uutinen on nostanut, tuskin sinunkaan.
Onkohan oikeasti kenelläkään näyttöä niin heikosta itsetunnosta, että kuvittelemalla olevansa toimeentulotuella rikas, tekisi itsensä paremmaksi kuin onkaan. Tuskin sinäkään.
Huomaan todellakin ajattelevani asioista ehkäpä hyvinkin hiukan eri tasolla kanssasi.
Kuten olemme monesti todenneet, rikkaudelle on muitakin mittareita kuin raha, mutta kun haluat vain puhua rahasta, olen kanssasi täysin samaa mieltä; ei minustakaan työttömät lapsiperheet rikkaita taida olla.
Mutta kaikenkaikkiaan jutut jatkuu ja kevät koittaa. Eikö sinunkin mielestä?
koittaa, kyllä näin varmasti käy. Eri asia näemmekö sen...
Uutinen oli osoitus paitsi turhamaisuudesta myös siitä kuinka meille syötetään erinäisiä asioita.
Ehkä tuo juttu jonkun päivän pelasti ehkä ei. Ihan sama minulle.
Heikko itsetunto, sitä kuule esiintyy erittäin oudoissa muodoissa.
kumpi painaa enemmän
kilo etanoita vai kilo sianlihaa,
mutta kysynkin kumpi maksaa enemmän
kilo etanaa/sikaa.
Jos nuo lämmityskustannukset muodostuvat erilaisiksi,
myös ruokien hinnoissa on valtava ero.
On ihmisiä jotka käyvät Tallinnassa päivittäin
ainoastaan syömässä edullista ruokaa,
kaikki on siis vain Suhteellista.