Koneen sisäiset osat

Tämä teksti on kopioitu verkkokauppa.com:in sivuilta:
"Tämä ohjelmisto on OEM-tuote ja sen mukana on ostettava joko täysi tietokone tai tietokoneen sisäinen komponentti (esim. muisti, näytönohjain, levyasema, hiiri, prosessori, kovalevy)"

Mistä lähtien hiiri on ollut sisäinen komponentti? Minulla taitaa olla koneessa jo pahasti vikaa, kun hiiri on roikkunut tuossa koneen ulkopuolella jo pitemmän aikaa. Tarttis varmaan tehdä jotain...
7430
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mitä nyt tuosta vänkäämään vastaan, jos kauppias haluaa myydä OEM-tuotteen hiiren mukana, niin miksi asiakas valittaisi vastaan. Enemmin ostaisin 10e turhan hiiren kuin 130e ylimääräisen kiintolevyn, jotta olisi mahdollista saada ostaa OEM-tuotteen.

Äänestä
  • Ei minulla ole kyllä mitään valittamista tuosta käyttönnöstä. Kertoo vain jotain kyseisen kauppiaan tai nettisivun tekijän ammattitaidosta, kun ensin sanotaan sisäinen komponentti ja esimerkkinä sanotaan hiiri.

    Äänestä

  • Lyhyt-Jussi kirjoitti:

    Ei minulla ole kyllä mitään valittamista tuosta käyttönnöstä. Kertoo vain jotain kyseisen kauppiaan tai nettisivun tekijän ammattitaidosta, kun ensin sanotaan sisäinen komponentti ja esimerkkinä sanotaan hiiri.

    Itsekkin ostin WindowsXP prof.OEM ja 8€ hiiren
    eräästä kaupasta.

    Äänestä

Se näyttää olevan paljon halvempi... ja sit siinä sanotaan että on ihan sama tuote kuin kalliimpi versio. Mutta miten se voi olla mahdollista, onko OEM-versiossa jotain mätää tai koira haudattuna? Eikös siellä ollut että "voidaan asentaa vain... yhten tietokoneeseen" tms. en nyt muista sanamuotoa. Mutta eikö kaikki xp:t ole sellaisia? Olen todella nyt ihan kahden vaiheilla, sillä minäkin harkitsen xp-käyttikseen siirtymistä.

Äänestä
  • Sama tuote muuten paitsi ilman microsoftin tuotetukea, pahvilootaa ja suppeampi ohjekirja.

    Jos osaat asentaa käyttiksen ilman että tarttis koko ajan kysellä "mitä mä nyt teen" niin ilman muuta valitse OEM.

    Eli osta vaikka käyttiksen kaveriksi kiintolevy tai muuta mitä tarviset ja jos et itse tarvitse niin myi sitten eteenpäin.

    Äänestä

  • Mukana ei tule moniväripainettua pakkausta, eikä kattavaa käyttöohjetta. Tukiasiat hoituvat myös myyjän, eikä ohjelman julkaisijan/tuotteen valmistajan kautta. Asennustarvikkeet, kuten ruuvit, saattavat myös puuttua, jos kyseessä on esimerkiksi kovalevyn OEM-versio.

    Äänestä

  • Pera56 kirjoitti:

    Mukana ei tule moniväripainettua pakkausta, eikä kattavaa käyttöohjetta. Tukiasiat hoituvat myös myyjän, eikä ohjelman julkaisijan/tuotteen valmistajan kautta. Asennustarvikkeet, kuten ruuvit, saattavat myös puuttua, jos kyseessä on esimerkiksi kovalevyn OEM-versio.

    nyt sekoteta OEM ja BULK tuotetta. Viitaten tohon kiintolevyyn.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lyhyt-Jussi kirjoitti:

Tämä teksti on kopioitu verkkokauppa.com:in sivuilta:
"Tämä ohjelmisto on OEM-tuote ja sen mukana on ostettava joko täysi tietokone tai tietokoneen sisäinen komponentti (esim. muisti, näytönohjain, levyasema, hiiri, prosessori, kovalevy)"

Mistä lähtien hiiri on ollut sisäinen komponentti? Minulla taitaa olla koneessa jo pahasti vikaa, kun hiiri on roikkunut tuossa koneen ulkopuolella jo pitemmän aikaa. Tarttis varmaan tehdä jotain...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu