On täyttä hölynpölyä täälläkin esitetyt väitteet lestadiolais äitien synnytyksiin kuolemisesta.
Katsoin juuri netistä tilastoja synnytyskuolemista ja niitä on satunnaisesti 1-3/10,000 synnytyksestä. Joten siitä repikää ja lopettakaa p:kan jauhaminen.
hakekaa kyseliät tietoa vaikka netistä. Löydätte faktaa kohdunrepeämisistä ym,raskauskomplikaatioista. Ottakaa asioista selvää ennen kuin alatte syyttelemään
Katsoin juuri netistä tilastoja synnytyskuolemista ja niitä on satunnaisesti 1-3/10,000 synnytyksestä. Joten siitä repikää ja lopettakaa p:kan jauhaminen.
hakekaa kyseliät tietoa vaikka netistä. Löydätte faktaa kohdunrepeämisistä ym,raskauskomplikaatioista. Ottakaa asioista selvää ennen kuin alatte syyttelemään
Vastaukset 5
Vanhimmat
Otitko selvää myös raskaudenaikaisista kuolemista?
Eivät ne lestisäidit aina edes pääse synnytytssaliin asti ennen kuin kohtu jo repeää. Eli siis jo alkuraskaudesta.
Onkohan näistä tilastoja? Eivät ainakaan ole mukana sinun tilastossasi.
En myöskään luottaisi aukottomasti nettiin, täysin toimittamattomaan ja lähdekritiikittömään julkaisumuotoon... Kai sen näkee jo tästä palstasta...
Tuskin lestadiolaisäidit tänä päivänä synnytyksiin kuolevatkaan... mutta kuolevat varmasti raihnaisempina kuin vähemmän synnyttäneet.
Ei yksikään raskaus mene niin etteikö se jättäisi jälkensä.
Hienoa, että on äitejä, jotka pystyvät uskomattomiin suorituksiin myös synnyttämisen saralla, mutta on otettava huomioon, että kaikki olemme ykslöitä.
Kaikkien naisten, edes lestadiolaisnaisten, fysiikka ei vaan kertakaikkiaan kestä moista rääkkiä... puhumattakaan psyykkeestä.
Älkäämme sormella osoitettako, syyttäkö tai tuomittako niitä, jotka ovat heikompia.
Parhaansa varmaan jokainen yrittää.
Itse olen kahden lapsen äiti ja seitsemän raskautta läpikäynyt.
Nyt kohtu jo tunkiolla.
Onnellinen olen näistä kahdesta lapsestani, enkä tunne itseäni yhtään muita huonommaksi.
Hyvä äiti olen ja kaksi riittää oikein mainiosti.
Mistä olet saanut tuon käsityksen keskimääräistä raihnaisimmista monisynnyttäneistä äideistä?
He ovat useinkin sellaisia tehopakkauksia, ettei heille kyllä pärjää kaksi ns. "tavallista" naista. Sen takaan!
Antakaa aikuisten ihmisten rauhassa synnyttää, mitä te niin kovasti "huolehditte".
en usko oikein tuohon yleistykseen, että esim.10 lasta synnyttänyt äiti olisi ehdottomasti "ränsistyneempi" kuin esim.4 lasta synnyttänyt.Amerikkalainen tutkimus kertoo,että raskauden aikana naisen vanheneminen pysähtyy merkittävästi.Uskon jollakin lailla tuohon tutkimukseen. Nämä ovat "iäisyys"-kysymyksiä ja näistähän voidaan keskustella loputtomiin.Omasta kokemuksesta olen huomannut,että mielialalla on suurin merkitys terveyteen ja ulkonäköömme!
Eiköhän ole yksilöllistä kuka kestää mitäkin. Varmasti raihnaisia löytyy joka ryhmästä, niin monisynnyttäjistä kuin synnyttämättömistäkin.
Mutta kukaan ei varmaan voi kieltää sitä, että raskaudet ovat rankkoja äidille. Vai voiko???