Olen vanhoillislestadiolaisuudesta eronnut nuori nainen. Jätin liikkeen joitakin vuosia sitten, kun en koskaan tuntenut itseäni uskovaiseksi. Yritin kyllä uskoa ja toivoin jopa saavani parannuksen, mutta ei. En vain pystynyt nielemään kaikkea ja uskomaan niin kuin olisi pitänyt uskoa. Suurin ristiriita oli siinä, kun en pystynyt ajattelamaan niin, että AINOASTAAN lestadiolaisille olisi pelastus kuoleman jälkeen. Että Jumala olisi niin julma, ettei ottaisi lapsikseen sellaisia, ketkä Häneen kyllä uskovat ja turvautuvat, mutta eivät kuulu ihmisen luomaan herätysliikkeeseen.
Voiko Jumala todella olla niin julma, kuten lestadiolaiset väittävät?? Eikö usko olekaan jokaisen ihmisen henkilökohtainen asia, sydämmestä lähtevä? Voiko joku toinen ihminen sanoa minulle, että sinä uskot väärin? Voiko hän tuomita minut helvettiin sen takia kun en tunnusta uskoani jonkun liikkeen sisällä muille IHMISILLE?
Lestadiolaiset sanovat, että ymmärtäisin kyllä ja uskoisin, jos olisin saanut tuta Pyhän Hengen... ymmärrän kyllä heitä siinä. Usko on todella vahva asia. Ja kun lestadiolaisuutta kritisoi, pitävät he uskostaan vielä tiukemmin kiinni. Tavallaan ihailtavaa, mutta eikö olisi jo aika lakata kulkemasta silmälaput silmillä ja luoda vähän suvaitsevaisuuttakin tähän maailmaan? Älkää siis tuomitko meitä muita uskovaisia, tuntuu niin pahalta kuulla oman isän suusta, että epäuskovainen olen nyt...
Voiko Jumala todella olla niin julma, kuten lestadiolaiset väittävät?? Eikö usko olekaan jokaisen ihmisen henkilökohtainen asia, sydämmestä lähtevä? Voiko joku toinen ihminen sanoa minulle, että sinä uskot väärin? Voiko hän tuomita minut helvettiin sen takia kun en tunnusta uskoani jonkun liikkeen sisällä muille IHMISILLE?
Lestadiolaiset sanovat, että ymmärtäisin kyllä ja uskoisin, jos olisin saanut tuta Pyhän Hengen... ymmärrän kyllä heitä siinä. Usko on todella vahva asia. Ja kun lestadiolaisuutta kritisoi, pitävät he uskostaan vielä tiukemmin kiinni. Tavallaan ihailtavaa, mutta eikö olisi jo aika lakata kulkemasta silmälaput silmillä ja luoda vähän suvaitsevaisuuttakin tähän maailmaan? Älkää siis tuomitko meitä muita uskovaisia, tuntuu niin pahalta kuulla oman isän suusta, että epäuskovainen olen nyt...
Vastaukset 16
Vanhimmat
Mitä????
Uskovatko lestadiolaiset tosiaan, että vain heidän liikkeensä jäsenet pääsevät taivaaseen?
Miten se nyt muka on Raamatusta???
Hei haloo!!!
Eikös se ole elävä usko Jeesukseen, mikä painaa loppu peleissä?
Ja taivaaseen pääseminen tai pääsemättömyys taidetaan määrätä korkeammalta taholta kuin jostain Oulusta...
Minäkään en siis pääse taivaaseen lestadiolaisten mielestä.. En ole lestadiolaisesta perheestä/suvusta enkä missään tekemisissä liikkeen kanssa, mutta olen elävässä uskossa.
Mutta onko uskosi oikea? Sen yksin jumala tietää???
Itsekkin olen miettinyt mikä on oikeaa uskoa.
Itse haluan uskoa oikein.
ja niin miten itse uskon haluaisin muidenki uskovan. En minä voi päättää onko minukaan uskoni oikein...??? Kunnioitan uskoasi mutta älköön kumpikaan meistä tuomitko toisiamme...
Raamatusta, mistäpä muualtakaan.
Room. 10:8 Mutta mitä se sanoo? "Sana on sinua lähellä, sinun suussasi ja sinun sydämessäsi"; se on se uskon sana, jota me saarnaamme.
Room. 10:9 Sillä jos sinä tunnustat suullasi Jeesuksen Herraksi ja uskot sydämessäsi, että Jumala on hänet kuolleista herättänyt, niin sinä pelastut;
Room. 10:10 sillä sydämen uskolla tullaan vanhurskaaksi ja suun tunnustuksella pelastutaan.
Room. 10:11 Sanoohan Raamattu: "Ei yksikään, joka häneen uskoo, joudu häpeään."
Room. 10:12 Tässä ei ole erotusta juutalaisen eikä kreikkalaisen välillä; sillä yksi ja sama on kaikkien Herra, rikas antaja kaikille, jotka häntä avuksi huutavat.
Room. 10:13 Sillä "jokainen, joka huutaa avuksi Herran nimeä, pelastuu."
Room. 10:14 Mutta kuinka he huutavat avuksensa sitä, johon eivät usko? Ja kuinka he voivat uskoa siihen, josta eivät ole kuulleet? Ja kuinka he voivat kuulla, ellei ole julistajaa?
Room. 10:15 Ja kuinka kukaan voi julistaa, ellei ketään lähetetä? Niinkuin kirjoitettu on: "Kuinka suloiset ovat niiden jalat, jotka hyvää sanomaa julistavat!"
Room. 10:16 Mutta eivät kaikki ole olleet kuuliaisia evankeliumille. Sillä Esaias sanoo: "Herra, kuka uskoo meidän saarnamme?"
Room. 10:17 Usko tulee siis kuulemisesta, mutta kuuleminen KRISTUKSEN SANAN KAUTTA.
USKO ei TULE siis yhditysten, kirkojen tai herätysliikkeiden sanan kautta, vaan KRISTUKSEN SANAN KAUTTA. Kristuksen sana on kirjoitettuna Pyhässä Raamatussa.
> USKO ei TULE siis yhditysten,
> kirkojen tai herätysliikkeiden
> sanan kautta, vaan KRISTUKSEN SANAN
> KAUTTA. Kristuksen sana on kirjoitettuna
> Pyhässä Raamatussa.
Aivan oikein!
Ja oikea usko edelyttää 10 käskyn kilvoittelua ja lankeemuksien pois panoa.
Eihän se voi kummallakin lailla olla. Joko autuus on uskosta Kristukseen ilman lain töitä tai sitten niin kun sinä sanot kilvoittelua lain teoissa.
Raamatun mukaan kilvoittelu lain teoissa on tksiselitteisesti omaa vanhurskautta. Veli Sinun esiin tuomasi oppi on puhtaaksi viljeltyä omaa vanhurskautta. valitettavasti!
Ihmiset eivät ole luotettavia. Voi kamalaa niin tuota sinun isä parkaasi. Mutta anna hänelle anteeksi, sillä hän ei TODELLAKAAN TIEDÄ mitä hän tekee. Sen vuoksi hän myös sanoo ja toimii, niin, kun toimii. Hän ei usko muuta ja hänkin saa syntinsä anteeksi.
Sinut on Jumala kutsunut elämään ja lahjoittanut sinulle, oman rakkaan Poikansa uhrikuoleman ja verenvuodattamisen tähden, syntiesi anteeksiantamuksen ja iankaikkisen elämän.
Vain yksi osuus on sinun ja senkin sinä saat lahjana. *USKO AINOASTAAN*
Kaikki sinun syntisi vikasi ja heikkoutesi, (sekin, ettet vielä ole jaksanut ja voinut antaa isälle anteeksi hänen taitamattomia ja ymmärtämättömiä sanojaan), kaikki synnit aina lapsuudestasi asti on anteeksi annettu Jeesuksen nimessä ja rakkaudesta vuotaneessa veressä.
Jeesus vudatti verensä sinunkin puolestasi siksi, koska hän rakastaa sinua, juuri sinua.
Mitään hän ei enempää halua kun ottaa sinut rakkaudesta lämpimään syliinsä lepäämään ja saamaan sirvoitusta armon kristallinkirkkaasta lähteestä.
"Älkää siis tuomitko meitä muita uskovaisia, tuntuu niin pahalta kuulla oman isän suusta, että epäuskovainen olen nyt..."
Varmasti on raskaat sanat kuultavaksi omalta isältä.
Siunausta elämäsi taipaleelle!
ymmärrän sinua oikein hyvin.Olen itsekin nuori nainen ja kokenut uskon haaksirikon jokin aika sitten. On ihme, että olen taas uskovaisten joukossa matkaa tekemässä.
Ei uskominen ole helppo asia kenellekkään. Uskon pitäminen ja säilyttäminen on työn takana.
Kuitenkin, kun siihen on päässyt juurtumaan, niin kaikki menee totuttuun tapaan.
Minuakin ahdisti samat asiat, kunnes aloin ottaa etäisyyttä seurakuntaan ja tein kaikkea mielihaluja.
Jumala kutsui minua takaisin koko ajan. Käydessäni reissun maailman turuilla ja sadessani palaamisen armon, ei ole kyllä tehnyt mieli kokea samoja asioita uudelleen.
Sitä aina pohti ennen, et miks on näin ja miksi tää on näin mälsää. Mä olin hyvin suvaitsematon kaikkea negatiivisia asioita kohtaan. Sit mää tajusin, et munhan pitää itse muuttua ja suvaita jokapäiväisessä elämässä muita ja ymmärtää erilaisuutta.
Uskovainen ihminen on suvaitsevainen. Hän ei tuomitse muita ja asetu muiden yläpuolelle. Minusta nämä uskonasiat ovat minulle hyviä ja tärkeitä, joten pidän niistä kiinni.
Elämä on täynnä ikäviä asioita. Emmehän voi mitenkään olla yksimielisiä kaikista asioista. Politiikka on yksi hyvä esimerkki erilaisuudesta.
Mää nyt yritän kertoa tässä epätoivoisesti omasta ajatusmaailmastani toivoen samalla sun saavan jotain helmiä siitä nykyiseen tilanteeseesi.
Täällä on yks hyvä veli nimim.vlm, jota mä arvostan siksi, kun sain häneltä tässä joku aika sitten uskon lamppuuni uutta öljyä.
On täällä muutkin veljet ja sisaret antaneet paljon helmiä pohdintoihin.
Mää en halua loukata täällä ketään.
Mää olen huono keskustelija, mutta halu on antaa oman kokemukseni kautta jotain,mikä vois auttaa muita.
Ei kaikkea uskomisen asioita voi ymmärtää, saatika selittää tyhjentävästi.
Jos vaatii tyhjentävää vastausta vaikkapa Pyhän Hengen olemuksesta, niin uskomiseen se lopulta jää, ei järkeilylliseen lopputulokseen.
Joskushan sitä iltakylissä pohdiskeltiin kovasti uskomisen asioita, mutta lopputulokseksi jäi vain uskoa ja tehdä parannus omista heikkouksistaan.
Ei sitä osaa kukaan sanoa, miksi on niin paljon eri uskontoja. Liekkejä on monta, valo on yksi, hän on Jeesus Kristus, sanotaan yhdessä kauniissa virressä. Tänä päivänä, jos kuulette hänen äänensä, älkää paaduttako sydäntänne. Isän kodissa on monta asuinsijaa. Kristus meni valmistamaan meille sijaa ja tulee joskus hakemaan meidät sinne. Ei hän vaadi meiltä mahdottomia, vain hiukkasen uskoa.
Jane sisaresi !
"Ei uskominen ole helppo asia kenellekkään. Uskon pitäminen ja säilyttäminen on työn takana." -kirjoittaa Jane-
Älkää opettako omavanhurskautta, Jumalalle kelpaa todellakin vain Kristuksen teko ja työ.
Ellette tätä usko, ette ymmärrä uskonvanhurskaudesta mitään.
Elikkä uskominen on KRISTUKSEN TYÖN TAKANA JA PYSYY, MAAILMAN LOPPUUN ASTI.
usko ja hyvä omatunto, sanoo raamattu. Jos teillä olisi uskoa sinapin siemenen verran ,te vuoriakin siirtäisitte. sanoo Jeesus.
Herraan Jeesukseen, niin sinä pelastut.
Muuta tietä eikä muuta työtä ei ole taivaaseen, tämä on iankaikkisesti pysyvä TOTUUS.
Autuus on armopalkka Jumalan rakkautensa tähden meille lahjoittaman Poikansa uhrikuoleman kautta.
Jumala sovitti syntimme itse itsensä kanssa, lihaksi syntyneen Poikansa Jeesuksen Kristuksen uhrikuoleman ja viattoman veren vuodattamisen tähden ja kautta. Muuta tietä ei taivaaseen kuljeta, koska muuta tietä ei ole.
-USKO AINOASTAAN-
Karu totuus on että lestadiolaiset todella tuomitsevat muut ihmiset. Vaikka väittävätkin, että Jumala viime kädessä tuomitsee, mutta puheet paljastavat totuuden. Pitävät itseään valittuna kansana. Ja ovat muka niin maanmatosia ja nöyriä, mutta sisältä paistaa omahyvyys...
joo tollain käy kun ihminen ottaa jumalan roolin.
suomalaiset tuskin on jumalan valittu kansa,ei ainankaan raamatun mukaa.älköön ihminen ottako jumalan asemaa,näin on käynyt lestaadiolaisille,on syytä muistaa koska ja miten lestaadiolaisuus on saanut alkunsa.Kevyellä jumalallisuus pohjalla on "lestojen" uskonto,ilkeämielisenä voisin jopa väittää heitä saatanan riivaamiksi,kun muita niin auliisti ovat tuomitsemassa helvettiin.
Älköön "lesta"isät asettuko jumalan asemaan ja tuomitko lapsianne helvettiin,jumala uhrasi ainokaisen poikansa että syntiset pelastuisi,se meille riittäköön.Lestaadiolais isät kysykää vaimojenne mielipidettä,ennenkuin tuomitsette heidän synnyttämiä lapsia helvettiin,yhdessä olette lapsenne mailmaan saattanut,yhdessä häntä rakastakaa ja auttakaa.Ohjatkaa ja tukekaa häntä,älkää tuomitko häntä,sillä sitä oikeutta ei jumala ole kenellekkään maanpäällä antanut.
Jumalan siunausta kaikille,kun herra on minun paimeneni ei minulta mitään puutu. Pekka
uskovainen serkkuni joutui työnsä puolesta osallistumaan erilaisiin illanistujaisiin ja koulutuspäiviin.Hän raittiina miehenä tietenkin nautti aterioilla maitoa siinä muiden tilatessa väkevämpää.NO...työkaveri siinä vieressä yritti juoda tuopillistaan ja viimein tiuskaisi serkulleni että "sääki mulle aina tästä alkoholista saarnaat!" Serkkuni sanoi, ettei hän ollut milloinkaan maininnut asiasta työkaverilleen. Tämä tarina on tosi.
uskovaisilta katoaa pohja elämältä jos ne ei voi uskoa omaavansa juuri sen oikean uskon. Helppo tyydyttäytyä uskomaan että juuri tämän liikkeen/kirkon opit on ne oikeat. Tulee sellainen turvallisuuden tunne, että kun tässä elän niin paratiisi odottaa palkkiona. Usko on tärkein ja sen varjolla mitään ei saa kyseenalaistaa ja kaikki opit niellään mukisematta.
Tällä palstalla on ketju "Uusi Päivämies netissä". Siellä vanhoillislestadiolaiset jollekin heidän liikkeeseensä kuulumattomalle kirjoittivat, että jos tällä on synnit anteeksi ja rauha Jumalan kanssa, niin ei muulla väliä.
Isäsi taitaa olla vielä 70-luvun kososlaisessa hengessä.