NIS 2003
Hei onko muilla ollut tänään häiriöitä?
Yleensähän tuo näyttää päivittävän itsensä torstaiaamuna, kun avaan koneen, mutta nyt tuolla tarkistaessani NAVin kohdalla iso HUOMIO ja päivityksen kohdalla, jotta päivitetään. Koko tämän aamun vain se tilanne.
Symantecin sivulla kyllä sanotaan, että Liveupdate olisi ollut 11/2.
Huolestuttaa!
Hei onko muilla ollut tänään häiriöitä?
Yleensähän tuo näyttää päivittävän itsensä torstaiaamuna, kun avaan koneen, mutta nyt tuolla tarkistaessani NAVin kohdalla iso HUOMIO ja päivityksen kohdalla, jotta päivitetään. Koko tämän aamun vain se tilanne.
Symantecin sivulla kyllä sanotaan, että Liveupdate olisi ollut 11/2.
Huolestuttaa!
Vastaukset 8
Vanhimmat
http://securityresponse.symantec.com/avcenter/download.html
Käy tuolta hakemassa manuaalisesti uusin, jos liveupdate ei skulaa.
No, palasin kotiin tarkistamaan, mikä nyt on NAVin tilanne.
Tämänpäiväinen historiahan on se, että aamulla koneen käynnistyessä kummastelin, kun normaalia torstaiaamuista päivitysilmoitusta oikeassa alanurkassa ei lainkaan ilmaantunutkaan.
Virustarkistus meni läpi ihan normaalisti.
Menin Nortoniin katsomaan tilannetta, se kertoi punaisin kirjaimin viruspäivitystilanteelle huomiota. Päivityspvm oli se edellinen, eli 4/2.
Kävin pitkin aamupäivää katsomassa tilannetta ja se oli muuttunut sikäli, että se huomio! oli siellä edelleen, mutta viruspäivityksen kohdalla luki "päivitetään".
No, klikkasin liveupdatea ja sieltä tulikin erinäköinen näkymä kuin yleensä, ja aikansa raksutettuaan kertoi jotain, että ei saanut yhteyttä johonkin (voi mun selvityksiäni ...).
Heitti ulos netistä, sininen screen ja "virhe OE:0028:COO12D2C".
Joka kerta kun kävin yrittämässä liveupdatea, kävi sama juttu.
No nyt äsken avasin koneen, pysähtyi ekaksi jumiin just siihen, kun alas oikealle yleensä tulisivat NISin ja NAVin kuvakkeet. Pakkosammutus, uusi startti. No senjälkeen taas vaikka mitä, valkoista työpöytää jne, mutta se siitä.
NAV-tarkistus läpi OK, tein myös Ad-awaren ja Scandiskin (joka korjaili kyllä jotain).
Sitten katsomaan Nortoniin: punainen huomio!-sana oli poissa, mutta viruspäivityksen pvm oli edelleenkin tuo 4/2 - bööööö!
Klikkasin liveupdatea, mutta koska siihen tuli taas se vähän vieras näkymä, niin pysäytin, kun ajattelin, että joudun taas ulos vaikeuksiin.
Niin hei "olio", tuolla Symantecin sivulla mun käsityksen mukaan se download, siinähän lukee että vain sille intelligentupdatelle, ei tälle mun liveupdatelle.
Kyllä mä sen kautta olen sen saanut päivitettyä ja mulla on myös liveupdate.
hei olio,
otitko siis siitä "for intelligentupdate only"??
Tänään näyttää edelleen NAV päivitystä 4/2 ja että viruspäivitys muka ajan tasalla!
Kun eilen illalla välillä kävin yrittämässä liveupdatea, se ulosti minut aina netistä ja sain virheilmon OE:0028:COO12D2C. Ja sitten taas pakkosammutellaan ja yritetään, minkä mutkien kautta sais uudelleen käynnistymään normaalitilaan.
Voihan myrkky, tyty putoo kärryiltä ...
Otin sen "For intelligentupdate only":n.
Ja sieltä seuraavalta sivulta Download Updates.
Sitten sitä seuraavalta sivulta klikkaa sitä *.exe filee ja se hoitaa loput. Mulla ainaskin toimii noinkin, jos muuten ei irtoo.
Hyvin pelaa LiveUpdate,ainaski mulla.
Tuli eilen päivitys ja tuli tänään. Ei onkelmia.
Aamulla päivitti nomaaliin tyyliin. Mitään erikoista en ole huomannut.
Ehkä päivitys otti aikaa normaalia kauemmin.