Onko muilla pösön omistajilla ongelmia jarrujen vinkumisen kanssa?
Soittelin asiasta huoltoon ja aikoivat ottaa auton pajalle vaihtaakseen palat ja lisätäkseen jarruihin jotkin palikat jotka hillitsevät/lopettavat?? jarrujen kitinän ja vinkumisen!
Jos joku on käyttänyt autoaan ko. toimenpiteessä, niin auttoiko homma?
Miksi näinkin arktisiin olosuhteisiin tuotaviin autoihin voi laittaa ko. palikoita jo valmiiksi?
Vinkuminen johtuu kuulema pelkästään pakkasesta ja siitä ettei alkuperäiset jarrupalat siedä kylmää!!
Jarrujen vinkuminen..
10
4310
Vastaukset
- jannu
Onnittelut, olet löytänyt Peugeotin tavallisimman tyyppivian. Kelaa keskusteluja alaspäin niin kokemuksia löytyy kymmeniä. Oma 307 haettiin kaupasta marraskuussa ja heti viikon kuluttua pikahuoltoon infernaalisen jarrukitinan saattelemana. Kitinänvaimennus laatoiksi kutsuttavat palikat jarruihin ja vika hieman hellitti. Kyselin toki automyyjältä että miksi ihmeessä ette tee tätä jo valmiiksi kun vika on ihan selvästi tiedossa. Vastaus oli hieman sen tyyppinen että kun tuo vinkuminen ei ihan kaikkia haittaa niin siksi ei tehdä kuin niille autoille jonka omistajat asiasta valittaa...
- Ari
Vaan tämä on yleinen ilmiö sen jälkeen kun luovuttiin asbestista paloissa. Kun ei sallita asbestia silloin pitää sallia hiukan ääntä.
- 306 TDIC
Ari kirjoitti:
Vaan tämä on yleinen ilmiö sen jälkeen kun luovuttiin asbestista paloissa. Kun ei sallita asbestia silloin pitää sallia hiukan ääntä.
Jarrujen kitinä todellakin johtuu käytettävästä materiaalista ja äänen synnyttää se että jarrutuksen aikana pala hieman elää ja saa aikaan resonointia eli vinkumista. Kun jarrupalan takapuolelle liimataan ohut ~1mm levy, jossa on kumipinta, estää se jarrupalan metallirunkoa vastaamasta jarrusatulan metalliin ja näin joko vähentää tai poistaa vinkumisen.
Ilman lämpötilalla ei mielestäni ole mitään tekemistä asian kanssa.
Itselläni vinkui sekä alkuperäiset että tarvike palat kylmällä, kuumalla, kuivalla ja vesisateella.Laitoin nuo ns.kitinänvaimennuslevyt autooni ja kitinä loppui saman tien. Levyt eteen (4kpl)maksaa 8euroa ja loppuhinta on kiinni siitä asentaako itse vai liike. Homma hoituu vajaassa tunnissa. - 306 TDIC
306 TDIC kirjoitti:
Jarrujen kitinä todellakin johtuu käytettävästä materiaalista ja äänen synnyttää se että jarrutuksen aikana pala hieman elää ja saa aikaan resonointia eli vinkumista. Kun jarrupalan takapuolelle liimataan ohut ~1mm levy, jossa on kumipinta, estää se jarrupalan metallirunkoa vastaamasta jarrusatulan metalliin ja näin joko vähentää tai poistaa vinkumisen.
Ilman lämpötilalla ei mielestäni ole mitään tekemistä asian kanssa.
Itselläni vinkui sekä alkuperäiset että tarvike palat kylmällä, kuumalla, kuivalla ja vesisateella.Laitoin nuo ns.kitinänvaimennuslevyt autooni ja kitinä loppui saman tien. Levyt eteen (4kpl)maksaa 8euroa ja loppuhinta on kiinni siitä asentaako itse vai liike. Homma hoituu vajaassa tunnissa.Joskus paloille saatetaan myös tehdä niin, että jarrupalat hiotaan päädyistä hieman loiviksi ts.jarrupala ei vastaa päistään levyyn. Lisäksi jarrupalaan saatetaan hio muutamia uria sekä pituus että korkeussuunnassa. Tämä parantaa ilmankiertoa palan ja jarrulevyn välissä. Toimenpide ei vaikuta jarrutustehoon. Tätä käytetään viimeisenä vaihtoehtona kitinän poistamisessa. Omasta autostani hiottiin lisäksi nuo päädyt. Ja hyvä tuli!!
- j309
306 TDIC kirjoitti:
Jarrujen kitinä todellakin johtuu käytettävästä materiaalista ja äänen synnyttää se että jarrutuksen aikana pala hieman elää ja saa aikaan resonointia eli vinkumista. Kun jarrupalan takapuolelle liimataan ohut ~1mm levy, jossa on kumipinta, estää se jarrupalan metallirunkoa vastaamasta jarrusatulan metalliin ja näin joko vähentää tai poistaa vinkumisen.
Ilman lämpötilalla ei mielestäni ole mitään tekemistä asian kanssa.
Itselläni vinkui sekä alkuperäiset että tarvike palat kylmällä, kuumalla, kuivalla ja vesisateella.Laitoin nuo ns.kitinänvaimennuslevyt autooni ja kitinä loppui saman tien. Levyt eteen (4kpl)maksaa 8euroa ja loppuhinta on kiinni siitä asentaako itse vai liike. Homma hoituu vajaassa tunnissa.ollut jurid merkkiset jarrupalat jotka viimeksi vaihdoin niihin oli vulkanoitu kitinänvaimennuslevyt, laitoi kuitenkin vielä kuparitahnaa lisäksi = ei vingu
- fakiiri
Minulle asennettiin takuuna ensihuollossa kitinänvaimennuslevyt. Kitinä loppui, ei vaimennut.
Ja kuten tuossa jo joku totesi, niin asbestista (tai sen puutteesta) on asiassa kyse. Eikä ole Peugeotin tyyppivika. - Leo70
Viime perjantaina laittoivat huollossa 307:aan "vinkulevyt". Kyseessä oli kuitenkin vinkumisen poistolevyt koska vinkumista ei toistaiseksi ole enää kuulunut.
- Anonyymi
Eikös jarrujen vinkuminen johdu siitä, että jarrupalojen materiaalista poistettiin 80-90 luvulla terveyssyistä, oliko se nyt as esti tms. ettei paloista irtoaisi epäterveellisiä hiukkasia ilmaan. Ennen tuota muutosta jarrut eivät vinkuneet. Eli vinkuminen ei ole vika!
- Anonyymi
Palojen takapuolelle voi sipaista vähän ruostesuojamönjääkin. Sekin usein auttaa.
- Anonyymi
Ja toinen vinkki on hioa vähän jarrupalan päätä viistoksi niin, että jarrulevyn pyöriminen ikäänkuin hivenen pumppaa ilmaa siihen palan ja levyn väliin. Tämän lisäksi se jarrupalan poikittaisura auki ja siihen alapuolikkaaseenkin samanlainen viistotus.
Nämä on onnistuneeksi koettu jossakin muussa autossa, Pösössä ei tätä vikaa minulla ollut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2493760- 583563
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I992952Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk552699Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve1252509Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352102Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1012031Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva441901Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1161857Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli711219