Oulun ry:llä

maailman kauneimmat naiset! Näin olen kuullut monen sanovan, siis ei veeällän. Mieltä ylentävää kuulla. Luonnonkauniita olemmekin. Jumala on luonut meidät valmiiksi riittävän kauniiksi, eikä meillä ole tarvetta alkaa itseämme meikein tuhrimaan..
121925
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Yksi tykkää äidistä toinen tyttärestä (sanonta). Oulun RY:n kalpeista blondeista saattavat jotkut tykätä, onhan siellä ainakin valinnan varaa, mutta kaikkia he eivät kiehdo.

Äänestä

tulekaan kuin vasta vanhemmalla iällä

Äänestä

Kyllä ovat nuoret ja raikkaat vl-tytöt kovin kauniit katsella, paljon kauniimpia kuin monet liian räikeästi maalatut ikäisensä. Vaikka on ääripäiden välillä aina variaatiota.

Mutta me yli kolmikymppiset perheenäidit, heh. Iho on menettänyt hohteensa ja silmien värikin alkanut sameta. Hiukset ovat enää harvalla kauniit ja kiiltävät tässä iäsää luonnostaan: oikeastaan vaan heillä, joille Luoja on suonut kauniin tumman tai vaalean tai selkeästi ruskean / punertavan tukan. Muilla onkin sellainen ei minkään värinen luiruletti. Ripset ja kulmat alkavat olla värittömät, posket eivät enää hehku kuten nuorena. Ihokin alkaa ohenemaan ja kasvojen piirteet valua alaspäin. Nyt kyllä huomaa sen työkavereistaan, mitä siisti ja huomaamaton ehostus saa aikaan: ikätoverini ovat hyvinkin kauníita ja pirteän näköisiä, he kun ovat vuosikymmenen aikana oppineet huomaamattoman mutta ehdottomasti ulkonäköä parantavan siistin ehostuksen. Oma miehenikin tunnusti sitä häneltä tarpeeksi tivattuani, että kyllä kauneimmat työkaverit ovat hieman meikattuja ja että yksi ja ainut täysin meikitön työkaverinsa (ei ole meikäläinen) on valjun ja mitäänsanomattoman näköinen. Minuun ja muihin uskovaisiin tuttaviinsa hän on niin tottunut ettei varmaan osaisi ajatellakaan meikattuna, mutta siis työkavereistaan oli puhetta.

T. asiakaspalvelun työpaikan harmaa hiiri, joka häpeää näyttäytyä muiden keskellä, koska asiakkaat ja työkaverit pitänevät meikää huolittelemattomana ja siten epäkohteliaana ja luotaantyöntävän näköisenä

Äänestä
  • Pieni kysymys: minkä värisiä vaatteita käytät? Tarkoitan vaan, että jos vaatteiden väri ei sovi itselle, ei vaikutelma todellakaan ole paras mahdollinen. Tiedätkö oman värityyppisi? Jos et, käy vaikka värianalyysissä tai selvitä muulla tavoin, mitkä värit sopivat sinulle. Tiedätkö, meille meikäläisille tuo värien löytäminen voi olla jopa mutkattomampaa, kun ihomme ja hiuksemme eivät ole moneen kertaan värjättyjä. :)

    Toinen asia, mihin voi aina kiinnittää huomiota, on tyyli, joka yhä vielä meinaa ikäisilläsi suomalaisilla olla tätimäinen ja tylsä mitäänsanomaton look. Etsi nuorekkaita, mutta asiallisia vaatteita, jotka sopivat vartalollesi. Käytä värejä, jotka saavat itsesi puhkeamaan kukkaan, äläkä sitä yhtä ja samaa tummansinistä.

    Piristy ja luota itseesi! Et tarvitse välttämättä meikkejä, jotka vanhentavat vain ihoasi, vaan voit hoitaa itseäsi muullakin tavoin. Jos sinulla on ylipainoa, muuta ruokailutottumuksiasi terveellisemmiksi. Jos olet kyllästynyt tyyliisi (en tiedä, onko näin), muokkaa sitä eduksesi, että voit todeta peilikuvasi edessä: minähän olen hyvännäköinen!

    Äänestä

  • Itselle on jäänyt mieleen kun miespuoliset työkaverit muutama vuosi sitten huomattivat että olen kalpean ja väsyneen näköinen ja vertasivat vieressä oleviin (25 v vanhempiin!!! mutta kovasti ehostettuihin naisiin). Tuntui pahalta, kun tiedän muutenkin olevani keskivertoa kalpeampi.

    Työssäni monet naiset ovat laitettuja ja oli hetki, jolloin tunsin samankaltaista ahdistusta kanssasi. Ajattelin, että minua pidetään "maalaisena", epäsiistinä, itsestään huolehtimattomana, jopa kyvyttömänä hoitamaan työtehtäviäni täysipainoisesti edustustilanteissa.

    Sain kuitenkin voimaa puhua näistä kiusauksista uskonystävälle ja sain uskoa kaiken anteeksi. Taivaan Isä antoi samalla voiman moisten ajatusten haihtua. Eivätkä ole enää (aikaa jo vuosia) yhtä vahvana palanneet mieleeni. Ja vaikka olisivat, olisin kai saanut uudelleen ja uudelleen hoitaa ne evankeliumilla.

    Epäuskonaikana olen myös meikattuna kulkenut, enkä tiedä onko se sen parempi juttu. Koen että meikistä syntyy "naamari" kasvoihin. Jotkut osaavat tehdä siitä huomaamattoman ja jotkut eivät, se on täysin oma taiteenlajinsa eikä kovin helppoa. Katsopa ympärillesi, ihmisillä on räikeitä värejä, suttuisia rajauksia huulissa ja silmissä. Lisäksi meikki ei tunnu itsestä miellyttävältä pitää. Iho on jonkinasteisen kelmun alla, ripset täynnä töhnää, huulipuna maistuu ja tuntuu. Voin rehellisesti sanoa, etten enää koe meikattuja ihmisiä sen kauniimpina kuin meikkaamattomia. Päin vastoin.

    Pukeutumisella, kampaustyylillä ja hyvillä ihonhoitosarjoilla ja ennen kaikkea tyytymättömän mielen ja kiusaukset poispesevällä evankeliumilla pärjää kumman pitkälle! Ja onhan se sielunvihollinen rakentamassa pesää puolisoittenkin väliin, ei pidä tivaamalla tivata asioita, joista voi itse loukkaantua - ne saattavat jäädä kaivelemaan pitkäksi aikaa.

    Kauniita ja aurinkoisia talvipäiviä sinulle!

    T: Harmaahiiri, joka ei halua rasittaa itseään kiinnittämällä asiaan turhaa huomiota. Ei miehetkään meikkaa!

    Äänestä

Oulun ry:llä on maailman kauneimmat naiset. Luonnollisia,puhtaita ja raikkaita!

Äänestä

Tapasin/löysin/sain vaimoni aikoinaan Oulun rauhanyhdistykseltä syysseuroista.
On muuten kaunis vieläkin vaikka kolme lasta synnyttänyt.

Äänestä
  • rumentaa??

    Äänestä

  • vrk kirjoitti:

    rumentaa??

    Kyllä mielestäni synnyttäminen jättää jälkensä
    ja se on kauneudesta pois.
    Ei välttämättä ole kyse kasvojen kauneudesta mutta ainakin rinnat ja koko muu naisellinen eko kärsii.

    Äänestä

  • EX vl kirjoitti:

    Kyllä mielestäni synnyttäminen jättää jälkensä
    ja se on kauneudesta pois.
    Ei välttämättä ole kyse kasvojen kauneudesta mutta ainakin rinnat ja koko muu naisellinen eko kärsii.

    Tissitkö ne sinullakin on napasi ympärillä ja karvoitus rintojen välissä?

    Haloo lapsukainen. Oikaise selkäsi ja ryhdistäydy vähän, niin häviää karvat rintojen välistä ja napakin on oikeammalla paikalla..

    Äänestä

vaikka olisi kuinka vl.

Äänestä
  • ulkopuolisethan ne ovat niin sanoneet.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vl tyttö kirjoitti:

maailman kauneimmat naiset! Näin olen kuullut monen sanovan, siis ei veeällän. Mieltä ylentävää kuulla. Luonnonkauniita olemmekin. Jumala on luonut meidät valmiiksi riittävän kauniiksi, eikä meillä ole tarvetta alkaa itseämme meikein tuhrimaan..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu